مقاله فناوری

چرا طرح مخفی کردن لایک ها در اینستاگرام اجرایی می شود؟

مخفی کردن لایک در اینستاگرام یکی از خبرها و گزارش های داغ این روزهای شبکه های اجتماعی به شمار می رود چرا که این اپلیکیشن یکی از محبوب ترین اپلیکیشن ها در دنیا به خصوص در ایران است که میلیون ها طرفدار و کاربر دارد. این طرح که گاه و بیگاه در مورد آن صحبت می شد کم کم به واقعیت نزدیک و نزدیک تر می شود.

مخفی کردن لایک

همان طوری که بیان کردیم گزارش های مختلفی در اینترنت در خصوص مخفی کردن لایک در اینستاگرام از طرف مدیران این اپلکیشن معروف منتشر شده. قرار بر این بود که این طرح در ابتدای کار در کشورهایی مانند نیوزلند، ایتالیا، برزیل و استرالیا به صورت آزمایشی اجرایی شود که چند ماه پیش هم در کشور کانادا به صورت آزمایشی اجرایی شد.

با اجرایی کردن این طرح آزمایشی، مثل اینکه اینستاگرام قصد این را دارد که به صورت کامل مخفی کردن لایک را اجرایی کند و کارشناسان این حوزه بر این عقیده اند که اگر این طرح موفقیت آمیز باشد و کاربران از آن استقبال کنند به طور حتم در سراسر دنیا و در تمامی کشورها این قابلیت اجرایی خواهد شد.

دلیل اجرایی شدن طرح مخفی کردن لایک در اینستاگرام

شاید اصلی ترین و مهمترین دلیلی که می توان به آن اشاره کرد که شخصاً اینستاگرام هم به آن اذعان کرده این است که برای اینکه فشارهای روحی و روانی کاربران در هنگام مشاهده تعداد لایک هایی که روی هر پست گذاشته می شود را کاهش دهد قصد دارد طرح مخفی کردن لایک را اجرایی کند.

این روزها خرید و فروش لایک و کامنت و فالوور در دنیای مجازی به خصوص برای اینستاگرام خیلی خیلی زیاد شده است و هر شخصی از هر ترفندی استفاده می کند تا تعداد لایک هایش را در اینستاگرام بیشتر کند و شاید اصلی ترین دلیلش، تبدیل شدن به یک برند شخصی باشد.

 مخفی کردن لایک

فیسبوک که صاحب اپلیکیشن و برنامه اینستاگرام است، بعد از کش و قوس های فراوان طرح مخفی کردن لایک را در کنفرانس سالانه فیسبوک در شهر سن خوزه آمریکا تأیید کرد و بعد از آن به صورت آزمایشی ابتدا در کانادا و سپس در چند کشور دیگر اجرایی کرد.

تغییراتی که بعد از اجرایی شدن این طرح به وجود می آید تا چه اندازه است؟

یکی از متخصصین و محققین امنیت شبکه در هنگ کنگ چین به نام جین مانچون ونگ، تصاویر و عکس هایی از طرح آزمایشی مخفی کردن لایک را در ماه آوریل در پیج خود منتشر کرد که می توان اینگونه برداشت کرد که: اشخاصی می توانند لایک های یک پست را مشاهده کنند که خودشان ارسال کننده آن باشند و دیگر کاربران و دنبال کننده ها دسترسی به این مورد را ندارند.

مخفی کردن لایک

انتشار این تصاویر و عکس ها ذهن خیلی از مخاطبین و دنبال کننده ها را به خودش مشغول کرده و این مورد تا جایی پیش رفت که سخنگوی رسمی اینستاگرام پشت تریبون رفت و در صحبت هایی اعلام کرد که مدیران این شرکت به صورت قطع تصمیم به اجرایی کردن طرح مخفی کردن لایک را نگرفته اند اما این شرکت تصمیم به این دارد تا برای معضل لایک که این روزها گریبانگیر شبکه های مجازی و اجتماعی به خصوص اینستاگرام شده است، راه حلی پیدا کند.

اگر اغراق نباشد لایک کردن پست ها در شبکه های اجتماعی علی الخصوص اینستاگرام ، یکی از ابزارهای قدرتمند برای نشان دادن محبوبیت پست قرار داده شده است و به طبع هر چه تعداد لایک ها بیشتر باشد نشان دهنده این است که پست منتشر شده از محبوبیت بیشتری نزد مخاطبین برخوردار است که در این بین هم مدیران فیسبوک (اینستاگرام هم جزئی از فیسبوک هست) برای مخفی کردن لایک دلیل هایی محکم و قانع کننده را برای خودشان دارند.

اما یک سوال خیلی مهم دیگر که ذهن خیلی از کاربران را به خودش مشغول کرده این است:

دلیل اینکه نشان دادن لایک می تواند از نظر اینستاگرام ضرر داشته باشد، چیست؟

یا اینکه اجازه دهید اینگونه بپرسیم:

اینستاگرام با مخفی کردن لایک ها به دنبال تحقق چه اهدافی است؟

مدیران اینستاگرام دلیل های محکمی را برای این کار خودشان بیان کردند که در زیر به ۲ دلیل مهم اشاره می کنیم:

دلیل اول: اینستاگرام سعی دارد با مخفی کردن لایک ها، کاربران را به این موضوع ترغیب کند که بیشتر به سمت اشتراک گذاری مطالب پیشروی کنند نه اینکه با قرار دادن یک پست مشاهده کنند که چه تعداد لایک دریافت می کنند و یکی از دلیل هایی که باعث می شود کاربران بعد از مدتی پست هایشان را پاک کنند دریافت نکردن تعداد لایک ها آن هم به اندازه کافی است.

دلیل دوم: مورد دیگر که باعث شد اینستاگرام طرح مخفی کردن لایک ها را اجرایی کند تأثیرات روحی روانی است که تعداد لایک ها می تواند بر کاربران بگذارد. طبق یک بررسی و تحقیق به عمل آمده توسط موسسه سلامت بریتانیا به یک نکته خیلی جالب رسیدند که شاید دیدن لایک های خیلی زیاد می تواند یک حس رضایت و سرمستی را در کاربران به وجود بیاورد اما اثرات منفی آن مانند احساس افسردگی و تنهایی خیلی مشهودتر از اثرات مثبت آن است.

مخفی کردن لایک

بعد از این دو دلیل اینستاگرام تصمیم گرفت طرح مخفی کردن لایک را خیلی سریع تر اجرایی کند تا تأثیرات منفی که این لایک ها بر ذهن و روان انسان دارندرا از بین ببرد و شاید بیراه نباشد که با این عمل از طرف اینستاگرام دیگر آن اضطراب و استرس و آن وسواس روزانه که هر روز برای دیدن لایک ها از خودمان نشان می دادیم به صورت کامل از بین برود و چک کردن ثانیه به ثانیه این اپلیکیشن محبوب دیگر معنا و مفهومی نداشته باشد.

مورد دیگری که قابل تأمل است و گفتنش خالی از لطف نیست این است که با حذف یا مخفی کردن لایک خیلی از سلبریتی ها و اشخاصی که از راه تعداد لایک ها کسب درآمد می کردند هم قربانی این تصمیم اینستاگرام می شوند و شاید همین دلیلی شود که آنها از این اپلیکیشن به یک اپلیکیشن دیگر کوچ کنند و شاید این بار برنامه نویسان دست به کار شوند تا راهی پیدا کنند که با استفاده از بتوان تعداد لایک های اینستاگرام را دوباره مشاهده کرد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا