پیشنهاد سردبیرمقاله فناوری

پیش‌بینی سرنوشت شخصیت‌های بازی تاج‌و‌تخت با استفاده از هوش مصنوعی

در سریال بازی تاج‌وتخت همواره مرگ به طرز تحسین‌برانگیزی و با شکوهی غیرقابل پیش‌بینی بوده است. درست در لحظه‌ای که حس می‌کنید دارید به یک کاراکتر علاقه‌مند می‌شوید یا با کمال احترام و به‌تدریج از او متنفر می‌شوید، او گردن زده می‌شود، زنده سوزانده می‌شود و یا قطع عضو یا منفجر می‌شود و شما فقط در این شگفتی می‌مانید که؛ نفر بعدی کیست؟

با نزدیک شدن فصل نهایی این سریال، یک تیم در دانشگاه فنی مونیخ(TUM) تلاش کرده است با استفاده از داده‌های علمی و برخی از تکنیک‌های زیبای یادگیری ماشین به این سؤال پاسخ دهد.

اولین پیش‌بینی آن‌ها برای نجات یافتن از مرگ فصل ۸ سریال کسی جز “مادر اژدهایان، دنریس تارگرین، با شانس مرگ بسیار پایین ۰٫۹ درصد  نیست. در ضمن شخصیتی که بیشترین احتمال کشته شدن را دارد، مزدور و آدمکش محبوب‌ دل همه است: “سِر برون” از بلک واتر با احتمال مرگ ۹۳٫۵ درصد است.

هشدار اسپویلر: مطالعه ادامه این مقاله می‌تواند برخی از جنبه‌های داستانی سریال بازی تاج‌وتخت را افشا کند.

تیم دانشگاه مونیخ برای پیش‌بینی‌های خود از روشی شبیه به پزشکی و بیمه عمر استفاده می‌کند. آن‌ها اطلاعات آماری را درباره چگونگی زندگی مردم و اطلاعات جغرافیایی که ممکن است مربوط به تاریخ مرگشان باشد، استخراج می‌کنند. این در زندگی واقعی، ممکن است شامل اطلاعاتی نظیر اینکه آیا فرد سیگاری است و “چقدر در روز ورزش می‌کند” باشد. اما در دنیای سریال “بازی تاج‌وتخت”، اطلاعات معادل این است که خانه یک شخصیت خاص کجاست، چه مدتی است ازدواج کرده و متحدان آن‌ها چه کسانی هستند.

دانشمندان با کمک پایگاه‌های دادۀ مبتنی بر نظرات طرفداران، با دقت زندگی صدها کاراکتر را واکاوی نمودند. به موازات جمع‌آوری داده‌های عمومی مانند جنسیت و مکان، همچنین آن‌ها آنچه را که می‌توان “اَبَرداده” نامید بررسی نمودند: اطلاعاتی مانند اینکه آیا شخصیت موردنظر اصلی بوده یا فرعی، که اغلب این اطلاعات از ویکی‌پدیاهای طرفداران استخراج شد.

این داده‌ها برخی از حقایق اساسی در مورد مرگ و میر در بازی تاج‌وتخت را نشان می‌دهد، از جمله این واقعیت که مرد بودن خطرناک‌تر از زن بودن است!(در مقایسه با زنان که ۱۱ درصد احتمال مردن دارند مردان نرخ مرگ‌ومیر ۲۲ درصدی دارند). ساکنان خانه‌های قدیمی در وِستروس بیش از دیگران زندگی می‌کنند اما یک “براتونی” ۵ درصد بیشتر از شخصیت معمولی می‌میرد، درحالی‌که از خاندان “لنیستر” بودن، شما را ۴۵ درصد بیشتر زنده نگه می‌دارد!

برای تبدیل این روند به پیش‌بینی برای هر شخصیت، تیم مذکور از دو مدل جداگانه استفاده کرد و این داده‌ها را تجزیه‌وتحلیل کرد: آن‌ها ابتدا از رویکرد آماری بسیار ساده به نام “استنتاج بایِزی” استفاده کردند و سپس به تکنیک‌های سطح بالاتر که شامل یادگیری ماشین و شبکه‌های عصبی هستند، تکیه کردند.

بر اساس روش اول، شخصیتی که به‌احتمال‌زیاد بیشتر زنده می‌ماند، “دنریس تارگرین” است. به دنبال او “تایریون لنیستر” (۲٫۵ درصد احتمال مرگ)، واریس (۳٫۲ درصد) و ساموئل تارلی (۳٫۳ درصد) هستند. در انتهای دیگر طیف، “بران” و “گرگور کلِگان” به‌احتمال‌زیاد می‌میرند (۸۰٫۳ درصد)، “سانسا استارک” (۷۳٫۳ درصد) و “برَن استارک” (۵۷٫۸ درصد) شانس مرگشان بالاست .برای لیست کامل پیش‌بینی‌ها، سایت اختصاصی  را چک کنید که در آن می‌توانید میزان دوام آوردن شخصیت‌های مختلف را مشاهده کنید).

گای یاچدو سرپرست پروژه در گفتگو با سایت وِرج معتقد است برخی از این پیش‌بینی‌ها کمی تعجب‌آور است: “از بین بردن سانسا استارک برای ما کاملاً غیرمنتظره خواهد بود و توضیح آن برای ما خیلی سخت است. احتمال پایین از بین رفتن سرسِی لنیستر نیز خیلی غیرمنتظره بود، اما حداقل می‌توان آن را با این توجیه توضیح داد که او از دستۀ لنیسترهاست که یک پایگاه نسبتاً امن در سریال بازی تاج‌وتخت است.”

به‌هرحال سؤال اینجاست که این پیش‌بینی‌ها تا چه حد دقیق هستند؟ درست بودن صد در صدی آن‌ها غیرممکن است اما اگر دلتان بخواهد کمی روی “بازی تاج‌وتخت” بخت‌آزمایی کنید، شروع خوبی است.

تیم دانشگاه مونیخ در سال ۲۰۱۶ نیز مدل‌های پیش‌بینی مشابهی تهیه نمود که اغلب آن‌ها درست از آب درآمد!

“کریستین دالاگو” یکی از دانشمندان علم داده که در پروژه شریک بود در مصاحبه با “وایرد” می‌گوید: “وقتی داستان سریال از خط داستانی منبع اصلی آن؛ “ترانه‌های یخ و آتش” نوشتۀ “جورج آر. مارتین” منحرف می‌شد، پیش‌بینی‌های ما غلط از آب درمی‌آمد. سه سال پیش ما احتمال مرگ دنریس را ۹۵ درصد پیش‌بینی کرده بودیم اما از آن سال به بعد کنترل کار را از دست “جورج آر. مارتین” درآورده‌اند  و به نویسنده‌های دیگر داده‌اند.”

یکی از متخصصان مجلۀ ورج با این نظریه موافق است: “مرگ‌هایی که مارتین می‌نوشت بسیار غیرقابل پیش‌بینی و غافلگیرکننده بودند اما همین‌طور که سریال جلو می‌رود شخصیت‌هایی مانند “دنریس” جایگاهشان بسیار امن‌تر شده است زیرا باوجود آن‌ها داستان خیلی روان‌تر جلو می‌رود.”

“مدل‌هایی که دانشمندان ما طراحی کرده‌اند بر اساس اتفاقات “گذشته” کار می‌کنند نه آینده، بنابراین هر نوع تغییرات پیش‌بینی ‌نشده در کار آن‌ها اختلال ایجاد می‌کند. مثلاً اگر تا الان عضویت در اردوگاه لنیسترها ضریب امنیت را بالا می‌بُرد، اگر نیروهای نظامی مختلف شروع به حرکت به‌سوی “قلمرو پادشاه” کنند این ضریب در خطر قرار می‌گیرد.”

برای پدیدآورندگان مونیخیِ الگوریتم‌های هوشمند مانند یاچدِف، اثبات محقق شدن پیش‌بینی‌هایشان به‌صورت آنلاین در دسترس است:”ما لحظه‌به‌لحظه در حال تماشای اپیزودها هستیم و درستی و نادرستی پیش‌بینی‌هایمان را در اسرع وقت در دسترس  علاقه‌مندان قرار می‌دهیم.”

منبع: The Verge

برچسب ها

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا