مقاله فناوری

وابستگی به تکنولوژی و تنبلی مغز

متاسفانه قدرت و سرعت تکنولوژی به قدری زیاد شده است که تاثیرات منفی آن بر جسم و روح انسان بسیار زیاد شده است. از آنجایی که استفاده از تکنولوژی برای بزرگترها و کودکان یک امر عادی و روزانه شده است و این موضوع آسیب ها و عوارضی از جمله تنبلی مغز در فرد را به دنبال دارد.

تنبلی مغز

آسیب تکنولوژی

امروزه استفاده از تکنولوژی باعث شده است که بیشتر کارهای افراد به راحتی انجام شود طوری که فرد در منزل و محل کار خود نشسته است و با یک شرکت یا شهر دیگر ارتباط کاری خود را برقرار می کند و همین امر باعث کم تحرکی افراد و پسندیدن این مسئله برایشان می شود. این را بدانید تاثیرات منفی که تکنولوژی می تواند بر روی جسم شما و مغز شما تاثیر داشته باشد بسیار زیاد است ولی متاسفانه کمتر کسانی هستند که به این نکته توجه می کنند. به این نکته دقت کنید که استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی که بیشتر ساعات روز از آن استفاده می کنیم تاثیرات منفی زیادی بر روی مغز ما دارند و باعث تنبلی مغز می شوند.

تاثیر موتور های جستجو و GPS بر کارکرد مغز انسان

امروزه افراد زیادی از سیستم GPS  استفاده می کنند و موقعیت مکانی خود را از طریق همین سیستم با یکدیگر به اشتراک می گذارند. این سیستم در جیب همه ی افراد یافت می شود حتی در بعضی از ماشین ها هم تعبیه شده است، طوری شده است که اگر این سیستم در دسترس افراد نباشد نمی توانند از آدرس هم مطلع شوند و یا به مقصد مورد نظر خود برسند. همین امر باعث می شود که حافظه افراد استراحت کند که این موضوع تاثیرات منفی را همانند تنبلی مغز در پی دارد. کسانی که از این سیستم استفاده نمی کنند و یا به ندرت استفاده می کنند نسبت به افرادی که دائم از از GPS استفاده می کنند مغز و حافظه ی سالم تری دارند. این امر مهم را هم در نظر بگیرید که استفاده بیش از حد از GPS باعث می شود که شما در آینده نه چندان دور دچار آلزایمر شوید. 

تنبلی مغز

با توجه به اینکه در اینترنت و فضاهای مجازی اطلاعات زیادی قرار دارد افراد می توانند خلاقیت بیشتری را داشته باشند، ولی دقیقا امروزه برعکس این موضوع دارد اتفاق می افتد و افراد فعالیت کمتری دارند و کمتر خلاقیت به خرج می دهند و کمتر از حافظه خود استفاده می کنند و این موضوع باعث می شود افراد دچار تنبلی مغز شوند.

این را بدانید که استفاده بیش از حد شما از تکنولوژی باعث می شود که میزان دقت و تمرکز شما نیز روز به روز کمتر شود و حافظه شما هر روز ضعیف تر از قبل شود. سعی کنید بیشتر از مغز و فکر خود استفاده کنید تا دچار تنبلی مغز نشوید.

تنبلی در نسل حاضر در عصر تکنولوژی

در زمان های قدیم، نسل های گذشته برای بدست آوردن اطلاعات و نوشتن تحقیق های خود یا هر کار دیگری تلاش زیادی می کردند، وقت زیادی صرف می کردند، و در آخر شاید به نتیجه مطلوبی می رسیدند یا نمی رسیدند، ولی امروزه افراد مختلف همانند دانشجویان و یا … برای پیدا کردن جواب سوال های خود و یا کسب اطلاعات مورد نیاز خود با سرچ کردن در گوگل و موتورهای جست و جو در عرض چند دقیقه جواب خود را می گیرند، نمی توان گفت که نسل امروز از نسل دیروز و گذشته تنبل تر هستند، زیرا استفاده از تکنولوژی برای صرف وقت کمتر و هزینه کمتر مناسب است ولی به جرات می توان گفت که نسل گذشته از لحاظ جسمی و روحی از نسل امروز سالم تر هستند. در نسل گذشته افراد با هم در ارتباط بودند و مغز و حافظه افراد مدام در حال استفاده بودند ولی امروزه افراد از مغز و حافظه ی خود به میزان بسیار کم تری استفاده می کنند و همین امر باعث تنبلی مغز در افراد می شود.

تکنولوژی و تنبلی مغز

امروزه استفاده از تکنولوژی به گونه ای شده است که تمامی کارهای خود را با آن انجام می دهیم، برای مثال تمامی شماره ها را در تلفن خود ذخیره می کنیم و تمامی نوشته های ضروری خود را در یادداشت های گوشی خود ذخیره می کنیم. این امر باعث تنبلی مغز و تنبلی جسم ما می شود.

تنبلی مغز یک خطر جسمی بسیار مهم می باشد که خود را در طول مدت زمان طولانی و به صورت تدریجی نمایان می کند، و هرچه افراد کمتر از حافظه و خلاقیت خود استفاده کنند بیشتر به این عارضه دچار می شوند.

در نظر داشته باشید که درست است که گوشی های هوشمند انجام بسیاری از کارها را برای شما راحت تر می کنند و یک مسیر بسیار استرس زا را برای شما هموار می کنند، اما همین موضوع پس از مدتی مغز شما را نیز تنبل می کنند.

تنبلی مغز

راهکار های مقابله با تنبلی مغز چیست؟

امروزه استفاده از تکنولوژی و فضای مجازی طوری جدی است که افراد را از فضای واقعی جامعه بسیار دور کرده است و همین موضوع آسیب های زیادی را به افراد از لحاظ جسمی و روانی می زند. باید راهکارهایی را بر این موضوع نمایان کرد تا فرزندان ما از این موضوع در امان باشند.

باید برای افراد به ویژه جوانان و نوجوانان کلاس های آموزشی در خصوص استفاده درست از تکنولوژی و فضای مجازی را در نظر بگیریم. به آنها آموزش دهیم و آنها را از آسیب های تکنولوژِی و خطرات استفاده ی بیش از حد از تکنولوژی مثل تنبلی مغز آگاه کنیم. به آنها آموزش دهیم که به راحتی اطلاعات شخصی خود را در شبکه های اجتماعی و در اختیار دوستان و افراد مجازی قرار ندهند و از آن ها بخواهیم که به راحتی خبرهایی که در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی قرار می گیرند را باور نکنند.

مردم را از این موضوع آگاه کنیم که استفاده بیش از حد از تکنولوژی و فضای مجازی به جسم آنها آسیب وارد می کند و برای آنها نوعی اعتیاد به بار می آورد.همچنین عملکرد مغز و حافظه آنها را مختل می کند و آنها را به تنبلی مغز دچار می کند. به آنها آموزش دهیم که تکنولوژی هم همانند دارو باید به موقع استفاده شود و استفاده بیش از حد از آن آسیب جدی را در پی دارد.

به خانواده ها و بزرگتر ها نیز آموزش داده شود که با محبت کردن به فرزندان خود آنها را به خود نزدیکتر کنند تا فرزندانشان بیشتر وقت خود را با خانواده سپری کنند و از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دور باشند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا