مقاله فناوری

هک شدن پمپ‌ های انسولین بی سیم

پمپ‌ های انسولین بی سیم و خبر هک شدن آن ها در همه ی رسانا ها چالش های بسیاری را فراهم کرده است . در این مقاله سعی داریم به طور کلی  پمپ‌های انسولین بی سیم  اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار دهیم در ادامه نیز به خبرهای هک شدن آن ها و مشکلاتی که در اثر این نفوذپذیری ممکن است اتفاق بیفتد خواهیم پرداخت.

پمپ های انسولین چگونه کار می کنند؟ و مورد استفاده چه افرادی هستند؟

پمپ های انسولین در سال های اخیر توانسته است برای افرادی که گریبان بیماری های دیابتی هستند کارایی مفیدی را به دنبال داشته باشند. این دستگاه ها به دلیل دسترسی بیشتر و البته کنترل بهتر آن ها معمولا مورد انتخاب قرار می گیرند و همچنین به راحتی در مسافرت ها قابل حمل هستند.از دیگر مزایای استفاده از پمپ‌ های انسولین بی سیم می توان به کاهش تعداد دفعات تزریق اشاره کرد به گونه ای که میزان آن از سه بار در هر روز به یکبار در سه روز تغییر می کند و این امر سبب محبوبیت بیشتر آن ها شده است. البته توانایی تزریق آن به مقدار یک میکرولیتر از دیگر مزیت های این نوع پمپ ها است با این ویژگی ها می توان میزان افت قند را به حداقل ترین مقدار کاهش داد.

پمپ‌ های انسولین بی سیم
معرفی پمپ‌های انسولین بی سیم

 خبر هک شدن پمپ های انسولین بی سیم

همانطور که مزیت های مفید پمپ‌ های انسولین بی سیم سبب شده بود که استفاده از آن ها دوره ی صعودی برای پیشرفت در بین بیماران دیابتی را طی کند. خبرهای مربوط به هک شدن پمپ‌ های انسولین بی سیم شرایط بسیار جدی را به وجود آورد به گونه ای سبب شد اعتماد به این نوع راهکارهای درمان به شدن از بین رود. هک کردن آن ها شاید مانند فیلم های تخیلی به نظر برسد زیرا در اثر هک شدن پمپ‌های انسولین بی سیم افرادی که پشت صحنه ی این ماجرا حضور دارند به آسانی می تواند سبب کشتار عده ی عظیمی شوند. هکرها در این روش از طریق دسترسی از راه دور به تنظیمات پمپ انسولین که به فرد دییابتی وصل است و با اعمال سیگنال های قوی میزان کنترل قند خون را تحت کنترل قرار می دهند و با استفاده از این روش می توانند به آسانی بیمار را در انتخاب دوز های مناسب گمراه کرده و مرگ او را سبب شوند به همین دلیل امنیت دیجیتال در حوزه ی سلامت و لوازم و دستگاه های پزشکی به یکی از ضرورت های اصلی تبدیل شده است. هک شدن پمپ‌های انسولین بی سیم ماند هک شدن کامپیوتر شما نیست زیرا نتیجه ی این امر جبران ناپذیر است. در ادامه به یکی از راهکارهای جلوگیری از ماجرای هک شدن این نوع پمپ ها اشاره کرده ایم ولی آیا روش مطرح شده می تواند به طور کامل امنیت لازم را فراهم کند؟ آیا هکرها در فضای مجازی می توانند همواره ایمنی و امنیت را از بین ببرند؟ با توجه به مشکلات به وجود آمده در پمپ‌های انسولین بی سیم آیا ضروری است استفاده از آنها به طور کامل از بین رود؟ آیا نمی توان یک راهکار ایده آل برای مقابله با این مشکل را پی گرفت؟ این موارد از جمله سوالاتی هست که همه ی افراد به ویژه ذهن بیماران دیابتی را به خود مشغول کرده است.

پمپ‌ های انسولین بی سیم
بررسی هک شدن پمپ‌ های انسولین بی سیم

هک شدن پمپ‌ های انسولین بی سیم چه مشکلاتی را در پی دارد؟

هک شدن پمپ‌ های انسولین بی سیم به خطر افتادن زندگی استفاده کنندگان از این نوع دستگاه ها را به دنبال دارد. به گونه ای که فردی در چندین فرسخی از شما بدون آنکه قابل شناسایی باشد می تواند به آسانی سبب کشته شدن افراد گردد. با تغییر میزان دوز مصرفی انسولین این اتفاق می افتد. لازم به ذکر است بدانید که اگر راهکاری برای این مشکل به طور جدی در نظر گرفته نشود در سال های آتی پیشرفت و رشد دستگاه های دیگر موجود در این حوزه نیز سلب خواهد شد.

چه اقداماتی برای مقابله با هک شدن پمپ‌ های انسولین بی سیم صورت گرفته است؟

از جمله مهمترین اقدام ها برای مقابله با هک شدن پمپ‌ های انسولین بی سیم رمزدار کردن این گونه دستگاه ها است. البته مشخص نیست تاثیر آن تا چه میزان می تواند مفید باشد. البته سازمان غذا و داروی آمریکا به صورت تاکیدی از مصرف کنندگان این نوع دستگاه ها درخواست کرده است که هر گونه پیام های ارسالی به دستگاه را با دقت بیشتری مورد ارزیابی قرار دهند. البته سازمان غذا و داروی آمریکا به طور جدی طی روند ارسال نامه به مصرف کنندگان این نوع دستگاه ها، هشدار امنیتی لازم را مطرح کرده و از آن ها درخواست کرده است که سریعا دستگاه های پمپ‌ های انسولین بی سیم را به مدل های مطمئن موجود تغییر دهند و همچنین شماره ی سریال دستگاه را با دیگران به اشتراک قرار ندهند . راهکارهای مطرح شده می تواند تا حدودی مشکلات به وجود آمده را تحت کنترل قرار دهد.

پمپ‌ های انسولین بی سیم
بررسی مشکلات هک شدن پمپ های انسولین بی سیم

اهمیت امنیت دیجیتال در حوزه ی سلامت

سازمان های مختلفی در جهان و البته در کشور خودمان از انواع دستگاه های مرتبط به اینترنت در حوزه ی سلامت استفاده می کنند و این امر اهمیت امنیت دیجیتال را به شدت افزایش داده است. در واقع ارزیابی های انجام شده برای سلامت شما و یا دستیابی به درمان های لازم تحت بستر اینترنت صورت می گیرد همان بستری که در دسترس هکرهای حرفه ای می باشد. به این دلیل باید اقدامات جدی برای برقراری امنیت در حوزه ی سلامت و البته در مورد هک شدن پمپ‌ های انسولین بی سیم انجام شود. وجود هر گونه شکاف امنیتی می تواند مشکلات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. در حال حاضر نیز ۹۰ درصد از سازمان های حوزه ی سلامت از وجود چنین شکافی رنج می برند. استفاده از اینترنت در حوزه ی سلامت به طور قابل ملاحظه مزایایی به همراه دارد ولی وجود چنین نقض هایی به نگرانی ها افزوده است و به همین دلیل در صورتی که راهکارهای جدی برای غلبه بر آن انجام نشود ممکن است در سال های آتی حوزه ای تحت عنوان سلامت و درمان به طور کامل هویت مناسبی نداشته باشد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا