مقاله فناوری

همایش‌های فناوری چرا اهمیت دارند؟

جامعه جهانی در دورانی به سر می‌برد که اطلاعات و دانش را به عنوان سرمایه اصلی و عامل اساسی رشد و توسعه یک جامعه می‌داند و شعار خود را بر این مبنا «دانایی، توانایی است» قرار داده است. در این عصر یعنی عصر اطلاعات، عامل اساسی به‌کارگیری دانش است. امروزه روز شاغلان بخش اطلاعات از بزرگ‌ترین طبقات فعال فناوری اطلاعات به شمار می‌روند و از مهم‌ترین و اساسی‌ترین ساختارهای موجود در جامعه جهانی هستند. پیدایش و گسترش این ساختار متکی به سه عامل تغییرات پویا و پیشرفت فناوری، جهانی شدن تجارت و پیشرفت‌های اجتماعی است. استفاده درست و به جا از فناوری اطلاعات در دنیای امروز، ضامن بقا و تداوم فعالیت‌های یک کشور است و بدون بهره‌مندی از آن نه تنها امکان استفاده از روش‌های نوین در کشور فراهم نمی‌شود بلکه امکان رقابت با کشورهای دیگر نیز از میان خواهد رفت.

علیرغم پیشرفت‌های تکنولوژی و زندگی مدرن در جهان، پیشرفت تکنولوژی و فناوری اطلاعات در کشور همچنان سرعت پایینی دارد که در آینده می‌تواند کشور را دچار مشکلات گسترده‌ای کند. از این رو توجه به این حوزه و تلاش برای پیشرفت هر چه بیشتر فناوری اطلاعات جزو ملزومات کشور به شمار می‌رود. حال در این میان یکی از ابزارهای مؤثر که می‌تواند به فرایند توسعه ملی کمک کند، برگزاری همایش‌های علمی و فناوری است.

در این همایش‌ها بیشتر تبادل اطلاعات دانشمندان و محققان و ارائه نتایج دستاوردهای تحقیقاتی مد نظر است و توجه به دو عنصر دانش و تجربه و تشخیص مصادیق آن‌ها در پدیده‌های علمی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در برگزاری یک همایش علمی اهمیت خاص دارد. از میان راه‌های بسیاری که وجود دارد، یکی از راه‌های مناسبی که به رشد هر چه بیشتر فناوری و تکنولوژی کمک کند برگزاری کنفرانس‌ها و همایش‌های فناوری اطلاعات چه در سطح بین‌المللی و چه در سطح کشوری است که می‌تواند موتور محرکه‌ای برای تولید علم و دانش در حوزه فناوری اطلاعات باشد.

همایش‌های فناوری اطلاعات

اصولاً برگزاری کنفرانس و همایش‌ها در هر زمینه می‌تواند موجب آشنایی با آخرین دستاوردهای حوزه مربوطه در جهان، فراهم کردن بستری مناسب برای تبادل افکار و اندیشه‌های پژوهشگران، استادان، سیاست‌گذاران، مدیران، کارشناسان و خبرگان، کمک به افزایش آگاهی آحاد مردم در آن زمینه، شناسایی موانع و مشکلات کشور در حوزه مربوطه و یافتن راه‌حل‌های مناسب و تشویق بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در آن حوزه گردد. همایش‌های فناوری هم از این موضوعات مستثنا نیستند و برگزاری آن‌ها می‌تواند محیط مناسبی را برای ایجاد فضای تبادل اطلاعات، آشنایی با آخرین دستاوردهای تکنولوژی فراهم آورد و زمینه‌ساز جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در حوزه فناوری اطلاعات گردد.

با شروع فراخوان همایش‌های فناوری اطلاعات با موضوع مشخص، افراد مرتبط با آن موضوع درصدد رونمایی از فعالیت‌ها و دانش خود و ارائه مقالات مرتبط با آن موضوع بر می‌آیند. این فعالیت‌ها موجب می‌شود قدم مؤثری در جهت پیشرفت علم فناوری اطلاعات و تکامل هر چه بیشتر آن در کشور برداشته شود. در پس ارائه مقالات و سخنرانی‌ها در همایش‌های فناوری، چالش‌های ذهنی برای ارائه‌دهندگان مقاله و نیز برای شرکت‌کنندگان همایش و مخاطبان مقالات به وجود می‌آید که همین مسئله می‌تواند زمینه‌ساز تحولات گسترده در جامعه علمی شود.

همایش‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات ارتباط مستقیمی با رشد و تحولات علمی و تکنولوژی دارد و برگزاری آن‌ها می‌تواند به رشد اقتصادی و علمی کشور کمک شایانی کند. این همایش‌ها به آشنایی هر چه بیشتر متخصصان و فعالان فناوری‌های نوین با یکدیگر منجر می‌شود، زمینه‌ساز تحولات سازمانی و شکل‌گیری استارت‌آپ‌های جدید می‌گردد، استراتژی بسیار از شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی را تغییر می‌دهد، باعث نوآوری در سازمان‌ها و کاهش هزینه‌های جاری آن‌ها می‌شود و در نهایت می‌تواند سیاست‌های کلی بنگاه‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌ها را در جهت افزایش بهره‌وری تغییر دهد.

همایش‌های فناوری با هدف فراهم ساختن محیطی برای انتشار دستاوردهای نو، به تکاپو انداختن اعضای جامعه علمی و افزایش فعالیت‌های آن‌ها، تبادل اندیشه میان افراد، تحت تأثیر قرار دادن جامعه به منظور پیشرفت در آن زمینه خاص تشکیل می‌شوند. همچنین آشنایی با آخرین دستاوردهای علمی نوین و جدیدترین متدهای پژوهشی انجام یافته در حوزه مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات، اهتمام ویژه اندیشمندان به ضرورت توسعه و ترویج صحیح فرهنگ تولید علوم، راه‌اندازی دبیرخانه دائمی همایش و دسترسی آسان علاقه‌مندان و صرفه‌جویی در هزینه و وقت پژوهشگران، فراهم سازی بستر مناسب برای انتقال دانش و تجربیات کشورهای مختلف، ارائه راهبردها و راهکارهای تحقق نظریه‌های مختلف علمی و شناخت ارزش‌ها و الگوهای مناسب، دستیابی به راهکارهای مناسب توسعه نوین و پایدار در حوزه مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات می‌تواند جز اهداف غایی برگزاری همایش‌های فناوری اطلاعات باشد.

چنانچه اهداف فوق مورد توجه و هدف برگزارکنندگان همایش‌های فناوری کشور قرار گیرند، می‌توان انتظار داشت که کیفیت این رویدادها افزایش یابد و همایش‌ها از سطح کیفی و کمی مناسبی برخوردار شوند. بنابراین پیش از شروع برنامه‌ریزی‌های همایش در نظر داشتن این موارد و توجه به آن‌ها به شما کمک می‌کند تا همایش موفقی در پیش رو داشته باشید.

همایش‌های فناوری اطلاعات

همایش‌های فناوری اطلاعات می‌توانند در سطوح و ابعاد گوناگون و با تمرکز بر موضوعات مختلفی برگزار شوند. این نشست‌ها را از نظر گستردگی می‌توان به همایش‌های بین‌المللی، منطقه‌ای، کشوری، استانی، سازمانی و درون گروهی تقسیم کرده و در سطوح تخصصی، نیمه تخصصی و عمومی برگزار کرد. همچنین این همایش‌ها می‌توانند موضوعات گسترده‌ای در حوزه فناوری اطلاعات مانند: علم داده، یادگیری ماشین، یادگیری عمیق، هوش مصنوعی، بیگ‌دیتا، امنیت اطلاعات، بلاک‌چین، اینترنت اشیاء، چت‌بات‌ها، تحلیل احساس، علم رباتیک و تجزیه و تحلیل داده را پوشش دهند. قابل ذکر است همایش‌های فناوری اطلاعات مکان مناسبی برای گرد آمدن دانشمندان علم داده، متخصصین و علاقه‌مندان حوزه فناوری اطلاعات، مهندسین نرم‌افزار، مهندسین ارشد داده، برنامه‌نویسان رباتیک و تحلیلگران داده، مدیران ارشد، مدیران میانی و اجرایی صنایع مختلف می‌باشد که فضای تعاملی مناسبی را به ارتباط بیشتر بین افراد ایجاد می‌نماید.

همایش‌های فناوری اطلاعات از این ظرفیت برخوردار هستند که علاوه بر سخنرانی، بحث و گفتگو میان متخصصین و آشنایی فعالان مختلف با یکدیگر بر روی کارگاه‌های آموزشی نیز تمرکز کنند. کارگاه‌های آموزشی پتانسیل این را دارند که برای عموم مردم برگزار شوند و دانش عمومی جامعه را در خصوص فناوری اطلاعات ارتقا دهند. این کارگاه‌های آموزشی در حاشیه همایش‌های فناوری اطلاعات می‌توانند برگزار شده و به مسائل مختلف همچون امنیت اطلاعات، علم داده و اینترنت اشیاء و فناوری‌های نوین اطلاعات بپردازند.

علاوه بر متخصصین فناوری اطلاعات، برپایی همایش‌های فناوری اطلاعات با مشارکت فعالان دیگر صنایع می‌تواند به نفوذ فناوری و تکنولوژی در صنعت کشور کمک شایانی کند. در واقع شرکت در این همایش‌ها باعث می‌شود مدیران صنایع با پیشرفت‌های مختلف تکنولوژی در صنعت آشنا شده و به فکر استفاده بیشتر از تکنولوژی در کسب و کار خود بیفتند. ورود فناوری به صنعت در فرآیند ماشینی شدن و افزایش بهره‌وری، افزایش تولید و بازدهی، افزایش فروش کالا یا خدمات، افزایش کیفیت، مدیریت ابزار و کارمندان، مدیریت زمان و بسیار عوامل دیگر تأثیرگذار خواهد بود. در واقع ورود فناوری اطلاعات به صنایع مختلف می‌تواند باعث رونق تولید شده و به افزایش تولیدات این صنایع کمک کند.

در انتهای این مطلب با توجه به مواردی ذکر شده باید اشاره کرد که اهتمام به برگزاری همایش‌های فناوری اطلاعات و کنفرانس‌هایی از این دست در شرایط فعلی برای پیشرفت هر چه بیشتر کشور در حوزه فناوری اطلاعات امری ضروری است که می‌تواند موجب ارتباط بیشتر علاقه‌مندان این حوزه و دیگر صنایع با یکدیگر گردد. در واقع هر نوع فعالیت ارتباطی به منزله یک سرمایه ملی و در حکم پشتوانه‌ایی برای نیل به اهداف برنامه‌های توسعه و نهایتا استقلال و خودکفایی کشور محسوب می‌شود و افزایش ارتباطات در میان فعالان حوزه فناوری اطلاعات مقدمات پیشرفت علمی کشور را فراهم می‌آورد. پیشرفتی که در آینده ایران را در شمار کشورهای پیشرو در زمینه فناوری اطلاعات و فناوری‌های نوین در منطقه و حتی جهان قرار خواهد داد.

برای کسب اطلاعات در خصوص همایش‌های فناوری می‌توانید به این بخش مراجعه کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا