مقاله فناوری

هارد ssd چیست؟

بیایید با یک مقایسه سریع شروع کنیم. درایوهای قدیمی به سبک HDD ، حافظه “غیر فرار” را براساس حرکت و مغناطیس ارائه می دادند. اطلاعات آن ها با قطع برق از بین نمی رفت و می توانست اطلاعات را در شرایط قطع برق نیز حفظ کند. آنها برای مدت طولانی محبوب باقی مانده بودند زیرا بی خطر بودند ، استفاده از آنها آسان بود و هیچ کس نمی توانست چیزی بهتر از آن پیدا کند تا اینکه هارد SSD ظاهر شد.

هارد دیسک ها دارای قطعات متحرک بودند به این صورت که هارد دیسک حاوی صفحات مغناطیسی بود که حول محور خود می چرخیدند و اطلاعات روی آن صفحه مغناطیسی ذخیره می شد. بنابراین برای اینکه در موقعیتی مناسب قرار گیرند و دیسک ها بچرخند مدت زمانی طول میکشد تا داده ها را بنویسند. اما هارد ssd اصلا قطعات متحرکی ندارد و می تواند سریعا فرآیند نوشتن یا خواندن اطلاعات را شروع کنند زیرا احتیاجی به زمان برای جابجا کردن قطعه های متحرک ندارد.

هارد ssd مخفف solid-state drive می باشد که به آن حافظه ی حالت جامد نیز گفته می شود.

هارد ssd از حافظه های فلش استفاده می کند از حافظه های فلش برای ارائه عملکرد و دوام برتر استفاده می کنند. هارد ssd دوام بیشتری دارد ، خنک تر عمل می کند و از انرژی کمتری استفاده می کنند ..

حتی قبل از اینکه هارد ssd ها متداول شوند ، ما از حافظه های فلش استفاده می کردیم ، اما نسخه های اولیه حافظه فلش سریع نبودند و برای ایجاد ظرفیت های بزرگ گران بودند. حتی ذخیره سازی حالت جامد مدرن ، که به تراشه های جدید فلش NAND متکی است ، با هر ظرفیت معینی بسیار گران تر از درایو دیسک است – اما هزینه ها به اندازه کافی پایین آمده اند تا بتوانند رقابتی باشند.

مزایای هارد ssd

از آنجا که اکثر رایانه ها اکنون دارای هارد ssd هستند ، پس از بسیاری جهات بهتر از هارد دیسک های قدیمی هستند ، درست است؟ ، بله در اینجا فواید هارد ssd وجود دارد که منجر به تسلط آنها شده است.

بدون قطعات متحرک

مشکل بزرگ در قطعات متحرک این است که همیشه ، همیشه در آخر فرسوده می شوند (و گاهی اوقات به طور غیر منتظره در ابتدا). طراحان محصولات سعی می کنند هر وقت ممکن باشد از قسمت های متحرک خلاص شوند زیرا به راحتی می توان آسیب دید. درایوهای حالت جامد محدودیت هایی در طول عمر خود دارند ، اما به طور کلی از دوام و اطمینان بیشتری برخوردار هستند زیرا هیچ قسمت متحرکی برای آسیب دیدن وجود ندارد

سرعت

برق سریع حرکت می کند. هارد ssd می تواند داده ها را با سرعت باورنکردنی در مقایسه با HDD ها در کسری از قدرت بنویسند یا بخوانند ، این به معنای تولید گرمای کم نیز می باشد. همچنین مزایای سرعت در رابطه با عدم تکه تکه شدن و سایر خصوصیات حالت جامد وجود دارد.

تحرک

هارد ssd نسبت به درایوهای قبلی کوچکتر و سبک تر هستند. این امکان ایجاد لپ تاپ های فوق العاده نازک امروز ، تبلت ها و سایر دستگاه های تلفن همراه را ممکن می سازد.

میزان خرابی پایین

 علیرغم نگرانی های اولیه ، نقص عملکرد هارد ssd کمتر از HDD است. این کار به پیشرفت های گسترده و ویژگی های مختلف مانند ECC یا کد تصحیح خطا منجر می شود که هارد ssd را در مسیر درست نگه می دارند.

اندازه و طراحی

بسته به تعداد تراشه های آن ها و چگونگی چیدمان آن ،هارد ssd می تواند در شکل ها و اندازه های مختلفی تولید شوند. این باعث می شود آنها بسیار متنوع تر از گزینه های دیگر باشند.

طول عمر طولانی تر

هر هارد ssd دارای طول عمر است که با سایش توانایی درایو برای ذخیره صحیح بارهای الکتریکی ارسال شده به آن محدود است. تحقیقات نشان داده اند که هارد ssd ها نه تنها بیشتر از همتایانHDD دوام می آورند ، بلکه آنها همچنین بیشتر از انتظار کارشناسان هستند.

معایب هارد ssd

قیمت: بزرگترین نقطه ضعف هارد ssd هزینه آن است که بیشتر از هارد دیسک معمولی است.

بازیابی داده های از دست رفته

عدم توانایی بازیابی اطلاعات قدیمی یکی از بزرگترین مضرات هارد ssd است. داده ها به طور دائم و کاملاً از درایو حذف می شوند. اگرچه ، این یک مزیت از نظر امنیت داده ها است ، با این وجود ، حذف دائمی داده ها می تواند منجر به عواقب جبران ناپذیری در برخی از موارد شود که هیچ گونه پشتیبانی از داده های حذف شده وجود ندارد.

چرخه نوشتن / پاک کردن

چرخه نوشتن / پاک کردن SSD محدود است. HHD می تواند تا ۱ تا ۵ میلیون چرخه نوشتن بایستد ، در حالی که یک SSD به طور متوسط ​​۱۰۰۰۰۰ چرخه است ، به معنی کاهش عملکرد SSD با گذشت زمان است. این محدودیت در چرخه نوشتن باعث دردسر بیشتر می شود. در حالی که ، در هارد دیسک معمولی داده ها می توانند برای تعداد نامحدودی بار حذف و بازنویسی شوند.

قدرت بالا: SSD هایی که از تکنولوژی DRAM استفاده می کنند برخلاف HDD های معمولی نیاز به انرژی بیشتری دارند.

انواع هارد ssd

برای طبقه بندی هارد ssd دو روش وجود دارد ، اما ما می خواهیم براساس یک عامل مهم یعنی نوع اتصال آنها بررسی کنیم. اتصالات را می توان به چند گزینه مختلف تقسیم کرد.

SATA III

 این تکامل نهایی یک گزینه اتصال قدیمی است که با HDD و SSD کار می کند. در طول انتقال از HDD به SSD بسیار مفید بود. اکنون استفاده از این نوع به آرامی به پایان می رسد ، اتصالات SATA III (که می تواند حداکثر پهنای باند حدود ۶۰۰ مگابایت در ثانیه را داشته باشد) طرفداران خود را از دست داده است.

PCIe

 گزینه جانبی محیطی Interconnect Express برای انتقال مستقیم مستقیم داده ها به خطوط PCIe در مادربردها متصل می شود. به همین دلیل سرعت بالایی دارند و از سرعت نوشتن SSD در حدود ۱ گیگابایت در ثانیه پشتیبانی می کنند. با این حال ، آنها در حال حاضر بسیار گران هستند

NVMe

 NVMe یا Non-Volatile Memory Express برای تقویت اتصالات PCI طراحی شده است ، بنابراین آنها متنوع تر ، به روزرسانی آسان تر و به طور کلی حتی سریع تر نیز هستند. NVMe در حال حاضر حتی جدیدتر از اتصالات مستقیم PCIe است و حتی گران تر نیز هست

حدود قیمت هارد ssd در ایران

قیمت هاردssd در بازار ایران از چیزی حدود ۳۰۰ هزار تومان تا ۱۱ میلیون متغیر می باشد

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا