مقاله فناوری

نقطه‌نظر غیرمعمول پیرامون بازی “رستگاری سرخپوست مرده” (Red Dead Redemption)

بازی آنلاین “رستگاری سرخپوست مرده ۲” (Red Dead Redemption 2) یک بازی سبک اول‌شخص و داستان محور است که اکنون در سطح جهان بسیار موردتوجه است، داستان بازی در سال ۱۸۹۹ اتفاق می‌افتد و طی آن شخصیت اصلی داستان-خلافکاری به نام آرتور مورگان، عضوِ گروه گنگستری “ون لینده” در تلاش دائمی برای زنده ماندن در برابر نیروهای دولتی، باندهای رقیب، و دشمنان دیگر می‌باشد.

این نظر ممکن است به مذاق خیلی‌ها خوش نیاید اما به نظر می‌رسد بازی رستگاری سرخپوست مرده ۲ یک بازیِ خیره‌کننده از نظر بصری با یک گروه از شخصیت‌های قابل‌باور است اما به‌هیچ‌وجه سزاوار این‌همه ستایش نیست. باوجود تمام جزئیات و زحمات فراوانی که پای آن انجام شده، به یک فیلم اینتراکتیو بسیار نزدیک‌تر اشت تا یک بازی واقعی.

اشتیاق بسیاری برای انتشار این بازی وجود داشت اما واقعیت این است که پس از ۲ مرحله بازی، بازیکن به بن‌بست سختی می‌خورد، باورکردنی نیست که در این مرحله چقدر بازی کسل‌کننده می‌شود و تمام سیستم‌های تعبیه شده در بازی چقدر بی‌استفاده هستند و چقدر تمام انتخاب‌هایی که در اختیار بازیکن قرار می‌دهد مضحک هستند. بازی فقط انتخاب‌هایی را پیش روی بازیکن قرار می‌دهد که خودش می‌خواهد و فضایی برای خلاقیت باقی نمی‌گذارد. مثلاً اگر قصد داشته باشید از سقف یک اتاق بالا بروید تا جاگیری بهتری برای جنگ داشته باشید، بازی چنین اجازه‌ای به شما نمی‌دهد چون نباید از گروه جدا شوید؛ یا باید مربع را بزنید و از رایانه کمک بگیرید یا دایره را بزنید و یک سردرگم در وسط بازی باقی بمانید.

مسئله‌ای که باید در مورد دو بازی فوق‌العاده موفق شرکت بازی رایانه‌ای راک استار(رستگاری سرخپوست مرده و جی تی اِی) مورد توجه قرار گیرد استفاده از پول به‌عنوان مشوق است؛ هر دو بازی در نسخه‌های آنلاین خود امکان کسب درآمد و نقل و انتقال پول بین بازیکنان را ایجاد کرده‌اند که این به نوبه خود به اعتیاد‌آور کردن بازی کمک می‌کند، بدین معنی که بازیکنان هرچه بیشتر وقت خود را صرف بازی می‌کنند(بازی با ۲۳ پایان مختلف و متفاوت ارائه شده است!).

ماه گذشته، کانال YouTube Shirrako ویدیویی ضبط شده از یک قسمت از بازی ویدیویی رستگاری سرخپوست مرده ۲ را که اخیراً منتشر شده بود آپلود کرد. این ویدیو یک آواتار(شکل کاراکتر بازیکن در فضای بازی) را نشان می‌دهد که یک زن را تا حد بی‌هوش شدن کتک می‌زند. این ویدیو تحت عنوان “ضرب و شتم فمینیست مزاحم” منتشر شده است.

تحقیقات اخیر در زمینه بازی آنلاین که پس از جنبش #MeToo(جنبش ضد تجاوز آزاد جنسی زنان در فضای مجازی) انجام شد باعث افزایش نگرانی‌ها در مورد تأثیر فرهنگ بازی در نگرش‌های جنسیتی و خشونت علیه زنان می‌شود.

 نظرات منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد بازی‌کنندگان رستگاری سرخپوست مرده پس از بازی کردن ۲ مرحله از بازی دچار نوعی احساس سردرگمی و پوچی شده‌اند، دلیل این امر می‌تواند این باشند که سازندگان بازی در محاسبات خود بیشتر بار جذابیت بازی را بر دوش جذابیت‌های گرافیکی و بصری و خشونت و کشتار حیوانات و انسان‌ها(مأموران قانون، باندهای رقیب و …) و همچنین داستان پیچیدۀ بازی انداخته‌اند که بیشتر شبیه یک فیلم سینمایی است و به بازیکن اجازۀ تجربیات منحصربه‌فرد را به‌صورت گسترده نمی‌دهد. چنین خصومتی نسبت به زنان ممکن است برای کسانی که با فرهنگ بازی‌های رایانه‌ای آشنا نیستند تعجب‌آور باشد اما چنین رفتارهایی کاملاً در بازی‌های رایانه‌ای رایج هستند. در واقع، شرکت راک استار در گذشته نیز به دلیل جنسیت‌گرایی آشکار و کلیشه‌های شخصیت‌های زن در بازی‌های خود مورد انتقاد قرار گرفته است؛ زنان اغلب در بازی‌های این شرکت به‌عنوان موجوداتی ضعف، مطیع و آسیب‌پذیر در برابر خشونت شخصیت‌های مرد ترسیم می‌شوند. چنین تصاویری می‌تواند دیدگاه‌های کلیشه‌ای گیمرها را در مورد هنجارهای جنسیتی شکل دهد و نگرش‌های منفی نسبت به قربانیان خشونت را تقویت کند. تحقیقات اخیر ارتباط بین بازی‌های ویدیویی خشونت‌آمیز و کاهش همدلی نسبت به زنان قربانی خشونت نشان داده است.

 در سال ۲۰۱۵ یک گروه کارشناسی ارشد انجمن روانشناسی آمریکای پس از تحقیقات زیاد به این نتیجه رسیدند که بازی‌های خشونت‌بار می‌تواند رفتار “تهاجمی” را دور از کنسول ویدئویی افزایش دهد اما از ارائۀ شواهد کافی برای گرفتن این نتیجه که آیا این رفتار تهاجمی به خشونت یا بزه‌کاری گسترش می‌یابد، باز مانده‌اند.

 ویدیوهایی از بازی گیمرها که توسط آن‌ها آپلود می‌شود، به طور مرتب رفتارهای نامناسب و اجتماعی غیرقابل‌قبول را نشان می‌دهند. این ممکن است شامل ضرب‌و‌شتم کارگران جنسی یا حمله به شخصیت‌های زن بازی باشد.

 این بازی می‌تواند تمام اثرات منفی بازی‌های خشونت‌محور رایانه‌ای را داشته باشد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا