مقاله فناوری

ممنوعیت آفیس ۳۶۵ در مدارس آلمان

ممنوعیت آفیس ۳۶۵ یکی از خبرهای داغ این روزهای کشور آلمان است. با توجه به حفره های امنیتی که در این برنامه کشف شده، کمیساریای حفاظت از داده و آزادی اطلاعات در ایالت هسِن آلمان استفاده از این برنامه در مدارس را تا اطلاع ثانوی ممنوع کرده است.

ممنوعیت آفیس 365

این ایالت آلمانی که یکی از شانزده ایالت آلمان به حساب می آید و جمعیتی در حدود ۶ میلیون نفر را در خودش جای داده است، اعلام کرده که مدارس آلمانی نمی توانند به طور قانونی از این سرویس ابری که به مربوط به شرکت مایکروسافت است استفاده کنند. همچنین از طرف دیگری اعلام کرده است که از سرویس های رقیب office مانند سرویس های ابری اپل و همچنین گوگل نیز رضایت چندانی ندارد.

قبل از هر چیزی ابتدا اجازه دهید اطلاعاتی در مورد این نرم افزار در اختیار شما قرار دهیم:

نرم افزار آفیس ۳۶۵ چیست؟

در اصل همان طوری که از اسم این نرم افزار پیداست این نرم افزار برای ۳۶۵ روز یعنی یک سال اعتبار دارد و فرقی بین نرم افزار خانگی، شخصی، دانش آموزی و یا کسب و کار آن ندارد و بعد از اتمام اعتبار بایستی لایسنس آن را خریداری کنید. با خرید لایسنس این نرم افزار به تمامی نسخه های کامل برنامه آفیس، فضای ابری وان درایو، برنامه های آفیس در اندروید و iOS و همچنین تماس رایگان با اسکایپ دسترسی پیدا خواهید کرد.

این برنامه از آن دسته از برنامه هایی است که کاربران با استفاده از آن کارهای نوشتاری و اداری خود را انجام می دهند. در این نرم افزار تمام امور مربوط به ویرایش و دسترسی به اطلاعات از طریق فضای ابری و Cloud صورت می گیرد. در حال حاضر ایالت هسِن آلمان اعلام کرده که این نوع دسترسی قانونی نبوده و به همین دلیل ممنوعیت آفیس ۳۶۵ را برای استفاده در تمامی سازمان ها، اداره ها، دانشگاه ها و به خصوص مدارس اعلام کرده و استفاده از آن را یک کار غیرقانونی می داند.

ممنوعیت آفیس ۳۶۵ زمانی از طرف دولت آلمان اعلام شد که پس از بررسی های انجام شده در خصوص این سرویس ابری مشخص شد که این نرم افزار اطلاعات و داده های شخصی بسیاری از کاربران از جمله دانشجویان و همچنین اساتید دانشگاه ها را بالقوه در دسترس مقامات آمریکایی قرار می دهد.

ممنوعیت آفیس 365

قضیه ممنوعیت آفیس ۳۶۵ از کجا شروع شد؟

قضیه ممنوعیت آفیس ۳۶۵ زمانی عمومیت پیدا کرد که کمیساریای حفاظت از داده و آزادی اطلاعات هِسن آلمان اعلام کرد که پیکربندی استانداردی که در پلتفرم ابری شرکت مایکروسافت وجود دارد به گونه ای است که تمام اطلاعات شخصی دانش آموزان و معلمان آلمانی را به وضوح در اختیار مقامات آمریکایی قرار می دهد و این یعنی نقض حریم خصوصی دانش آموزان و همین موضوع باعث ممنوعیت آفیس ۳۶۵ در مدارس ایالت هسِن شد.

پیش از این در در سال ۲۰۱۷، کمیساریای حفاظت از داده و آزادی اطلاعات آلمان استفاده از آفیس ۳۶۵ در مدارس را به این شرط قانونی می دانست که داده‌های کاربران آلمانی در سرورهای ابری مایکروسافت در داخل خاک آلمان ذخیره شود. یک سال بعد، مایکروسافت مرکز داده‌های مربوط به سرویس‌های ابری این شرکت را در آلمان را بست و مدارس حساب‌های کاربری خود را به بخش اروپایی سرویس ابری منتقل کردند.

در این میان یکی از سخنگویان شرکت مایکروسافت در پاسخ به ممنوعیت آفیس ۳۶۵ در آلمان، به قابلیتی از این برنامه اشاره کرد که این امکان را در اختیار آنها قرار می دهد که می تواند میزان داده های ارسالی به کمپانی ها را توسط آفیس ۳۶۵ محدود کند و اعلام کرده که برای اینکه این نگرانی کاربران در مورد نقض حریم خصوصی از بین برود می توانند این قابلیت را اجرایی کنند تا اشخاص و سازمان ها کنترل بیشتری روی داده های خودشان داشته باشند.

نظر کمیساریای حفاظت از داده و آزادی اطلاعات در مورد ممنوعیت آفیس ۳۶۵

این مشکل تنها به مایکروسافت محدود نمی شود و کمیساریای هسِن استفاده از سرویس های ابری گوگل و اپل را هم به خاطر عدم تطابق با قوانین جدید اتحادیه اروپا موسوم به «مقررات حفاظت از داده های عمومی» پیشنهاد نمی کند.

این کمیساریا به طور واضح بیان کرده که هر مطلبی که در مورد Microsoft office بیان شده، برای سرویس های ابری شرکت های اپل و گوگل هم صدق می کند و راه حل هایی که این شرکت ها ارائه می دهند، راه حل هایی واضح و شفاف نیستند. بنابراین، استفاده‌ی از آن ها سازگار با حریم‌ خصوصی دانش آموزان مدارس نیست.

ممنوعیت آفیس 365

آیا این اولین ممنوعیت استفاده از برنامه های آفیس در آلمان است؟

این اولین باری نیست که یکی از شهرهای آلمانی به این اقدام دست زده و قبل از ممنوعیت آفیس ۳۶۵ ، در اوایل دهه ۲۰۰۰ شهرهای دیگر آلمان مانند فرایبورگ و مونیخ با توجه به اینکه نرم افزارهای متن باز مانند OpenOffice وجود داشت که از آنها استفاده می شد سعی در ممنوعیت برنامه های مایکروسافت آفیس کردند و به صورت کامل آن را کنار گذاشتند.

به عقیده کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه فناوری، تصمیم اخیر آلمان به ممنوعیت آفیس ۳۶۵ نتیجه سال‌ها بحث سر مسائل مربوط به امنیت سایبری و حریم خصوصی و نگرانی در این باره بوده است.

شاید در همان اوایل دهه ۲۰۰۰ که این تصمیم از سمت این دو شهر آلمانی اتخاذ شد بیشتر از اینکه اجباری باشد جنبه انتخابی داشت اما در حال حاضر تصمیمی که کمیساریای حفاظت از داده و آزادی اطلاعات ایالت هِسن آلمان برای ممنوعیت آفیس ۳۶۵ در مدارس گرفته بیشتر جنبه اجباری دارد و تمام مدارس موظف هستند که از این قانون تبعیت کنند چرا که آفیس ۳۶۵ خلاف قوانین آلمان عمل کرده است.

ممنوعیت آفیس 365

راه حل ها هنگام ممنوعیت آفیس ۳۶۵ چیست؟

شاید تنها راه حلی که می توان برای این موضوع برشمرد این است که این مدارس از نرم افزارهای office 2019 استفاده کنند که تمامی داده ها و اطلاعات را به صورت محلی بر روی سیستم ها ذخیره می کند.
هرچند ممنوعیت آفیس ۳۶۵ فعلا به یک ایالت محدود می شود اما چون این ممنوعیت بر مبنای قانون GDPR (یا همان «مقررات محافظت از داده‌های عمومی») اعمال شده این امکان وجود دارد که در آینده نزدیک شاهد اقدامات مشابه از سوی ایالات های دیگر آلمان باشیم.

پیش از این نیز در مقاله ی « امنیت سندهای Office شما در خطر است » نیز نفوذپذیری برنامه آفیس مورد بررسی قرار گرفت.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا