مقاله فناوری

ممنوعیت آفیس ۳۶۵ در مدارس آلمان

ممنوعیت آفیس ۳۶۵ در آلمان از جمله موضوعاتی می باشد که توانسته است تغییر و تحول عظیمی را در این کشور، در برخی از سازمان ها به ویژه در برنامه ریزی آموزشی فراهم کند . قبل از اینکه به موضوع ممنوعیت آفیس ۳۶۵ بپردازیم و دلیل آن را بررسی کنیم سعی داریم ابتدا توضیحاتی در مورد کاربرد این نرم افزار به ویژه استفاده از آن در مدارس اطلاعاتی را ارائه دهیم. این نرم افزار کاربرد های بسیاری دارد از آن می توان در کارهای نوشتاری و البته اداری استفاده کرد و همچنین یادگیری و به  کارگیری آن نیز بسیار آسان است . ولی اخیرا خبرهای ممنوعیت آفیس ۳۶۵ و البته دلایل مطرح شده برای ممنوعیت آفیس ۳۶۵ سبب شده است که استفاده ی آن در مدارس آلمان نوعی تخلف در نظر گرفته شود و پیگرد قانونی داشته باشد.

از این نرم افزار به ویژه در مدارس استفاده می شود ولی با توجه به وجود شکاف امنیتی در این نرم افزار  تصویب کنندگان قوانین کشور آلمان سعی کرده اند به طور جدی استفاده از آن را در همه ی سازمان ها و مدارس و البته دانشگاه ها ممنوع اعلام کنند.

ممنوعیت آفیس 365
بررسی خبر ممنوعیت آفیس ۳۶۵

ممنوعیت آفیس ۳۶۵ در مدارس آلمان از چه زمانی آغاز شد؟

ممنوعیت آفیس ۳۶۵ به نظر برخی از افراد فقط به دلیل شکاف امنیتی نیست بلکه شایعاتی در این مورد وجود دارد مبنی بر اینکه دولت آلمان سعی دارد کاربرد و عملکرد مایکروسافت را به گونه ای تحت کنترل قرار دهد. به همین دلیل در سال ۲۰۰۰ ابتدا عدم استفاده از این نوع نرم افزارها فرصتی انتخابی برای کاربران آلمانی بود ولی در سال ۲۰۱۷ مسئولان این کشور تنها شرط لازم برای استفاده از نرم افزارهای مایکروسافت را زمانی معقول دانست که اطلاعات کاربران در سرورهای مایکروسافت در خاک آلمان ذخیره شود ولی یک سال بعد این شرکت به طور جدی سرورهای ابری را در آلمان بست و این امر ممنوعیت آفیس ۳۶۵ را سبب شد . اگر چه کاربران در خبر بسته شدن و البته ممنوعیت استفاده از این نرم افزار هیچ گونه اظهار نظری نداشتند ولی دولت رسمی آلمان استفاده از آن را غیرقانونی تلقی کرد. هر چند دولت رسمی برای استفاده از این گونه نرم افزار ها محدودیتی قائل شده است ولی به طور کامل تمایلی به دور کردن  و یا خارج کردن مایکروسافت را ندارد بلکه می خواهد شرایطی را فراهم کند که این شرکت مطابق قوانین موجود در این کشور عمل کند و برای این امر نیز مسائل امنیتی را در اولویت خود قرار می دهد. از آنجا که این نوع مسائل نیز به طور قابل ملاحظه می تواند افراد و گروه های مختلف را به پیروی از قوانین مجبور سازد تا این مرحله توانسته است در این راه موفق باشد.

دلیل ممنوعیت آفیس ۳۶۵ در مدارس آلمان

دلیل اصلی که برای ممنوعیت آفیس ۳۶۵ مطرح شد وجود شکاف امنیتی و احتمال دسترسی اطلاعات توسط مقامات سیاسی آمریکا در نظر گرفته می شود و به گونه ای به کارگیری این نوع نرم افزار ها می تواند به آسانی اطلاعات امنیتی کشور و اطلاعت کاربران را در اختیار دیگران قرار دهد. این بیانیه به طور جدی از طرف مسئولان ابلاغ شد و استفاده ی آفیس ۳۶۵ ممنوع گردید. در مورد صحت این گونه اتهامات در خصوص وجود نقض امنیتی، اطلاعات کافی در دست نیست ولی آن چه مهم است این است که کاربران آلمانی دیگر فرصت به کارگیری این نرم افزار را ندارند. این امر در وهله ی اول می تواند سبب سردرگمی و مشکلاتی برای کاربران شود ولی در عوض می تواند بعد امنیتی مسائل مختلف را بهبود بخشد. استفاده از این نرم افزار طی آخرین بیانه می توانست احتمال افشای هر گونه اطلاعات شخصی را نیز سبب شود.

ممنوعیت آفیس 365

آیا پس از این ممنوعیت آفیس ۳۶۵ جایگزینی برای این نرم افزار در مدارس آلمان در نظر گرفته شده است؟

بیانه ای مبنی بر سرقت اطلاعات شخصی و البته ممنوعیت آفیس ۳۶۵ در آلمان سبب شده که مسئولان این کشور به دنبال نرم افزارهای جایگزین برای این برنامه باشند. به عقیده آن ها نیست در حال حاضر اعتمادی بر استفاده از نرم افزارهای مایکروسافت نیست و به همین دلیل باید نرم افزار جایگزین شده به طور کامل هیچ گونه وابستگی به این شرکت نداشته باشد و این امر قضیه را پیچیده تر ساخته است. ابزارهای دیگر با مجوزهای پیش فرض به عنوان اولویت در این امر دیده می شود. اگر مایکروسافت نتواند به طور جدی سدی بر این گونه ادعاها ایجاد کند ممکن است در سال های بعد نیز شاهد حذف شدن برخی از نرم افزارهای به کار گرفته شده ی این شرکت در سطح دنیا باشیم. اگرچه ادعاهای یاد شده مشخص نیست تا چه حد صحت داشته باشد ولی به محض انتشار خبر ممنوعیت آفیس ۳۶۵، شرکت مایکروسافت نسخه یونیورسال وان درایو را به طور کامل با وب اپ جایگزین ساخت تا بتواند گزینه های بیشتری را برای کاربران فراهم کند.

ممنوعیت آفیس 365

واکنش مایکروسافت به این ممنوعیت

خبر ممنوعیت آفیس ۳۶۵ اولین خبر ممنوعیت نرم افزار های آفیس توسط این کشور نیست در سال های گذشته نیز به ویژه در سال ۲۰۰۰ استفاده از برنامه های متن باز که جزو برنامه های مایکروسافت می باشد به طور کامل کنار گذاشته شده بود و با این خبر معلوم شده است این گونه ممنوعیت ها می تواند همواره ادامه داشته باشد. مدیران و مسئولان مایکروسافت طی بیانه ای که در روز های بعد از انتشار خبر ممنوعیت آفیس ۳۶۵ اعلام کردند، اظهار داشتند که آن ها به طور جدی همه ی اقدامات لازم را برای دستیابی به بالاترین سطح امنیت را انجام می دهند و سعی دارند حفاظت از اطلاعات شخصی را برای همه ی کاربران خود فراهم کنند و ادعا کردند با توجه به موضوعات و خبرهای منتشر شده گام های بسیار دقیق برداشته خواهد شد و البته در طول این مدت به شکایاتی نیز مبنی بر دسترسی دولت آمریکا به اطلاعات شخصی سایر کاربران در کشورهای مختلف مستند کرده اند .البته مشخص نیست که آیا همه ی این توضیحات می تواند در سال های آینده از ممنوع شدن سایر نرم افزارهای تحت نظارت این شرکت جلوگیری کند و اعتماد لازم را برای کاربران فراهم کند.

پیش از این نیز در مقاله ی « امنیت سندهای Office شما در خطر است » نیز نفوذپذیری برنامه آفیس مورد بررسی قرار گرفت.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا