مقاله فناوری

معرفی اپلیکیشن: یادگیری خلاقانه زبان با Drops

اگر نگاهی به بخش اپلیکیشن‌های آموزشی در فروشگاه‌هایی مثل اپ‌استور و گوگل پلی بیندازیم با لیست طولانی از اپلیکیشن‌های آموزش زبان مواجه می‌شویم که هر کدام با تکیه بر یک ویژگی سعی دارند خود را متفاوت از سایر اپلیکیشن‌های این حوزه نشان دهند. البته برخی اپلیکیشن‌ها مانند Duolingo، Memrise یا busuu در این حوزه بسیار موفق عمل کرده‌اند، اما انتخاب برنامه Drops به‌عنوان اپلیکیشن برتر سال ۲۰۱۸ در فروشگاه گوگل یعنی گوگل پلی نشان داد که جای خلاقیت و نوآوری در زمینه آموزش زبان هنوز وجود دارد و رقابت اپلیکیشن‌های این حوزه تمام نشده است.

اما اولین سؤالی که پیش می‌آید این است که Drops چه خلاقیتی به خرج داده که آن را برتر از سایرین می‌کند. این اپلیکیشن با طراحی رابط کاربری زیبا و رنگارنگ، استفاده از منوهای ساده با نمادهای سمبولیک، یادگیری زبان‌های مختلف را به کاری لذت‌بخش و به یک بازی بدل کرده است. شیوۀ یادگیری در این برنامه به شکل تصاویر و کلمات تکیه دارد که هر چند روش جدیدی به شمار نمی‌رود، اما مؤثر بودن آن در صورت تداوم یادگیری اثبات شده است.

اولین کاری که با باز کردن اپلیکیشن باید انجام دهیم، انتخاب زبان دلخواه برای یادگیری است. این انتخاب را می‌توان بعداً در قسمت تنظیمات برنامه به راحتی تغییر داد. یکی از ویژگی‌های خوب Drops پشتیبانی از زبان‌های متعدد است؛ به‌گونه‌ای که در‌ حال ‌حاضر، از ۳۱ زبان زنده دنیا پشتیبانی می‌کند.

پس از انتخاب زبان، وارد بخش درس‌ها می‌شویم که براساس موضوع طبقه‌بندی شده‌اند، از بخش نوشیدنی، سلامت و ورزش گرفته تا سیاست، اقتصاد و علم کامپیوتر. همچنین در برنامه دو سطح آموزشی ساده و متوسط وجود دارد که هر فرد براساس آشنایی با زبان دلخواهش می‌تواند سطح خود را تعیین کند. با انتخاب موضوع مدنظر، روند آموزش آغاز می‌شود؛ واژه‌های جدید به شکل قطره روی صفحه ظاهر می‌شوند و با کشیدنشان به سمت شکل فرد در پایین صفحه، می‌توان آن‌ها را یاد گرفت یا با کشیدنشان به سمت بالا، از آن‌ها عبور کرد. ویژگی برجسته Drops که آن را از سایر برنامه‌ها متمایز می‌کند همین استفاده از شکل‌های ساده گرافیکی به‌جای عکس است.

پس از اینکه کلمات جدید را برای یادگیری انتخاب کردید، به‌مرور این کلمات به روش‌های گوناگون نمایش داده می‌شوند و شما باید آن‌ها را با تصویر درست مطابقت دهید، مانند انتقال شکل روی کلمه صحیح، تشکیل دادن املای صحیح کلمات و یا چسباندن حروف به یکدیگر برای شکل دادن کلمه صحیح. بعد از انجام هرکدام از این مراحل تلفظ صحیح کلمه برای یادگیری بهتر کاربر پخش می‌شود. تفاوت دیگر Drops با اپلیکیشن‌های مشابه، استفاده نکردن از صفحه‌کلید برای نوشتن کلمه و جایگزین کردن آن با روش‌هایی جذاب انتخاب حروف است.

اما یکی از ویژگی‌های این اپلیکیشن محدود کردن زمان یادگیری به ۵ دقیقه در روز است. شاید در ابتدا استفاده از برنامه این محدودیت ۵ دقیقه‌ای زمان یادگیری کم به نظر برسد اما در ادامه که کلمات بیشتری یاد می‌گیرید این زمان کم می‌تواند مانع از خسته شدن شما از مرور کلمات قبلی و یادگیری کلمات جدید، شده و روند یادگیری را تداوم بخشد.

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که این اپلیکیشن به‌هیچ‌وجه برای یادگیری کامل یک زبان جدید کافی نخواهد بود. کاری که Drops انجام می‌دهد این است که دایره لغاتتان را از یک زبان گسترش می‌دهد و برنامه‌ای برای آموزش قواعد دستوری و جمله‌سازی و… ندارد. اگر به دنبال یادگیری کامل یک زبان خارجی باشیم این تنها نقطه‌ضعف اپلیکیشن Drops خواهد بود اما اگر به دنبال یادگیری روزانه واژگان جدیدی از زبان موردعلاقه‌تان باشید، مطمئناً از این برنامه لذت خواهید برد.

دانلود نسخه اندروید: گوگل‌پلی و کافه بازار

دانلود نسخه آی‌او‌اس: اپ‌استور

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا