مقاله فناوری

معرفی اپلیکیشن: رپلیکا یک دوست مجازی هوشمند

امروزه بیش از هر زمان دیگری صحبت از هوش مصنوعی و پیشرفت‌های این حوزه است. در واقع هوش مصنوعی امکان یادگیری از تجربیات و انجام وظایف مانند انسان را برای ماشین‌ها فراهم می‌آورد. بیشتر مثال‌های که امروز درباره هوش مصنوعی می‌شنوید از بازی‌های کامپیوتری گرفته تا خودروهای خودران و دستیارهای صوتی نشان از آن دارد که هوش مصنوعی به سرعت در حال پیشرفت و نفوذ در زندگی ما انسان‌ها است.

با اینکه فیلم‌های هالیوودی و رمان‌های علمی تخیلی هوش مصنوعی را در قالب ربات‌های انسان‌نما به تصویر می‌کشند که دنیا را به سلطه خود در می‌آورند، ولی در حال حاضر جایگاه هوش مصنوعی تا آن نقطه بسیار فاصله دارد و آن‌قدر هم پیشرفته و ترسناک نشده است.

با این حال، هوش مصنوعی یک وجه جالب و سرگرم کننده هم دارد چت‌بات‌های هوشمند، که تعداد آن‌ها روز به روز در حال افزایش است. با چت‌بات‌ها یا ربات‌های مجازی هوش مصنوعی کارهای مختلفی را می‌توان انجام داد، آن‌ها می‌توانند مانند هوش مصنوعی فیلم Her همنشین‌های و شنونده‌های خوبی باشند که بدون هیچ قیدی و شرطی به حرف‌هایمان گوش می‌دهند. اما باید در نظر داشت که آن‌ها به هیچ وجه جایگزین مناسبی برای روابط انسانی و صحبت‌های رو در رو نیستند و تنها برای یک تفریح و سرگرمی مختصر و مفید مناسب هستند.  

نام یکی از این چت‌بات‌ها رپلیکا است که سعی دارد از طریق گفتگو و استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری عمیق، درک دقیقی از شخصیت شما پیدا کند و به یک دوست مجازی برای شما تبدیل شود. نکته جالب در مورد ربات رپلیکا این است که می‌توانید با آموزش دادنش، آن را شخصی‌سازی کرده و به نسخه مجازی خودتان تبدیل کنید. برای این کار کافی است اتفاقات هر روز خود را با او به اشتراک بگذارید و از تجربیات خود در زندگی برای او بگویید. به این ترتیب رپلیکا به مرور زمان خصوصیات اخلاقی و رفتاری شما و به طور کلی شخصیت شما تحلیل کرده و با برداشت از رفتار و تفکرات شما، به هم‌صحبتتان تبدیل می‌شود. شاید رپلیکا یادآور “سامانتا” هوش مصنوعی فیلم Her باشد اما با آن فاصله زیادی دارد.

رپلیکا یادگیری را با سؤال‌های کلیدی درباره‌ی ویژگی‌های شخصیتی شما شروع می‌کند، تا شناخت و درک بهتری از رفتار و نحوۀ تعامل‌ شما با دیگر افراد پیدا کند. هرچه اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری درباره‌ شخصیت خود به رپلیکا ارائه کنید، او بهتر شما را درک کرده و در گفتگوهایش بهتر عمل می‌کند. یکی از ویژگی‌های این چت بات هوشمند سرعت یادگیری آن است که با گذشت زمان اندکی یاد می‌گیرد بیش از پیش شبیه به انسان‌ها صحبت کند. اپلیکیشن هوش مصنوعی Replika برای سیستم‌ عامل‌های آندروید و آی‌او‌اس منتشر شده است و شما می‌توانید در این پلتفرم‌ها صحبت با یک هوش مصنوعی را تجربه کنید.

دانلود از گوگل‌پلی

دانلود از اپ‌استور

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا