مقاله فناوری

محدودیت واتساپ بر بازنشر پیام ها برای مقابله با اخبار جعلی

پس از اعمال محدودیت جدیدی که شرکت واتساپ برای اپلیکیشن خود و کاربران اپلیکیشن خود قرار داده است، کاربران واتساپ فقط می‌توانند پیامهای خود را به ۵  نفر از مخاطبین خود فوروارد نمایند. محدودیت واتساپ به این دلیل رخ داده است است که شایعات بیش از حد در پلتفرم واتساپ افزایش یافتند و به این دلیل شرکت واتساپ محدودیت جدیدی را برای تمامی کاربران واتساپ ایجاد کرده است تا اینکه امنیت بالا برود و تعداد شایعات موجود در واتساپ بسیار کاهش یابد.

محدودیت واتساپ

شرکت واتساپ درباره این موضوع یعنی محدودیت واتساپ توضیح داده است که در آخرین نسخه از اپلیکیشن واتساپ که توسط این شرکت و با توجه به موضوع محدودیت واتساپ منتشر گردیده است، کاربران این اپلیکیشن قادر هستند تنها پیام های شخصی خود را به ۵ تن از مخاطبین خود فوروارد کند، به این دلیل که کاربران بیشتری بتوانند به این اپلیکیشن اعتماد نمایند و کارهای شخصی خود را انجام دهند و همچنین امنیت در این اپلیکیشن بالا برود. با توجه به این موضوع شرکت واتساپ، اپلیکیشن خود را بر روی پیامهای شخصی افراد بسیار متمرکز کرده است تا بتواند امنیت را در این اپلیکیشن را بالا ببرد. لازم به ذکر است که بگوییم که تا قبل از محدودیت واتساپ هر کاربر واتساپ به طور روزانه تعداد زیادی شایعه دریافت می‌کرد از این شایعات می‌توان به پیش‌بینی‌های زمین لرزه، پیشنهادهای شوق بلیت سفرهای هواپیمایی به صورت رایگان و داستان های وحشتناک اشاره کرد که این پیام‌ها و شایعات از طریق واتساپ در میان کاربران منتشر می‌گردید. اپلیکیشن واتساپ در سرتاسر جهان توسط میلیاردها کاربر مورد استفاده قرار می گیرد و روزانه پیام های بسیار زیادی در این اپلیکیشن بین افراد مختلفی رد و بدل می گردد و به همین علت طبیعی می باشد که اخبار دروغین و شایعات در میان این پیام‌رسان منتشر گردد و بسیاری از افراد را نگران نماید.

اگر شما تاکنون از این پیام ها دریافت می کردید دیگر نگران نباشید زیرا از زمانی که آپدیت جدید اپلیکیشن واتساپ منتشر گردیده است، با توجه به این محدودیت واتساپ هیچ فردی نمی‌تواند پیام های دروغین را به بیش از پنج نفر فوروارد کند. واتساپ در تلاش است با اعمال این محدودیت جدید و آپدیت هایی که این اپلیکیشن دریافت می نماید امنیت خود را بسیار بالا ببرد و اعتماد کاربران را به خود افزایش دهد.

محدودیت واتساپ

عواقب انتشار اخبار جعلی پیش از محدودیت واتساپ چه بوده است؟

شرکت واتساپ به این دلیل محدودیت واتساپ را ایجاد کرده است که چند ماه پیش در کشور هند در حدود ۲۵ تن از افراد هندی به واسطه  شایعاتی که در این اپلیکیشن منتشر گردیده بود به قتل رسیدند. به همین دلیل بسیاری از افراد به این اپلیکیشن بدبین شده بودند و حتی برخی از افراد از استفاده از این اپلیکیشن خودداری می کردند، تا اینکه شرکت واتساپ ، محدودیت جدیدی برای کاربران قرار داد.

محدودیت واتساپ

نکاتی برای جلوگیری از منتشر شدن اخبار جعلی

  • توجه کنید که در چه زمانی  یک پیام باز ارسال شده است: پیام هایی که باز ارسال شده اند بر روی آنها برچسب بازنشر وجود دارد، این برچسب ها به شما کمک می کند تا متوجه شوید که پیامی که شما دریافت کردید توسط چه کسی برای شما ارسال گردیده است اگر از طرف فرد ناشناسی بود ابتدا درباره واقعیت آن موضوع جستجو کنید و در صورتی که آن پیام واقعیت نداشت به آن توجهی نداشته باشید و در صورت ارسال مجدد پیام ها توسط آن فرد به پیام های جواب ندهید.
  • با دقت بیشتر در صحت عکس ها و رسانه ها به محدودیت واتساپ کمک نمایید: افراد سودجو می توانند با ویرایش کردن رسانه ها به راحتی افراد دیگر را گمراه کنند، برای اینکه متوجه شوید رسانه های ارسال شده برای شما صحت دارند می‌توانید در منابع خبری که قابل اعتماد هستند جستجو کنید و در صورتی که آن رسانه ها جعلی بودن به آنها توجهی نداشته باشید.
  • در صورتی که برای ثابت کردن صحت رسانه ها در مراجع خبری جستجو کنید، می‌توانید امنیت خود را بالا ببرید و اطمینان خود را نسبت به واتساپ افزایش بدهید.
  • برای شناسایی اخبار جعلی در واتساپ به پیام هایی که متفاوت می باشند دقت بیشتری کنید: پیام ها یا لینک هایی که برای شما ارسال می گردد اگر دارای اخبار جعلی یا شایعات یا مطالب نامفهومی بودند در آنها حتماً غلط های املایی وجود دارد. حواستان به این گونه پیام ها باشد تا بتوانید امنیت خود را در اپلیکیشن واتساپ بالا ببرید.
  • اطلاعاتی که عقاید پیشین خودتان را تایید می نمایند بررسی نمایید و پیام‌هایی که برای شما ارسال می گردد قبل از انتشار، آنها آن را به صورت کامل بررسی کنید و اگر داستان هایی برای شما ارسال گردید که باور آن داستان‌ها بسیار سخت و دشوار بود، احتمالا اینگونه داستان‌ها غیر واقعی می باشند و نباید به آنها توجه چندانی کرد.
  • اطلاعات ارسال شده برای شما را به منابع دیگر بررسی کنید تا در عین حال به محدودیت واتساپ کمک کرده باشید: برای شما پیامی ارسال گردیده و شما از صحت این پیام مطمئن نیستید می‌توانید این پیام‌ها را با استفاده از منابع معتبر و مورد اطمینان بررسی نمایید و در صورتی که این پیام ها دارای دروغ و کذب بود می توانید آنها را حذف کنید و از آنها چشم پوشی به نمایید و اگر پس از بررسی این اطلاعات توسط منابع معتبر هنوز هم مشکل شما برطرف نگردید می توانید با کسانی که مورد اطمینان  شما هستند صحبت کنید و درباره این موضوع ها از آن ها پرس و جو نمایید تا بتوانید شک خود را برطرف کنید و خیال خود را راحت تر نمایید.
  • به محدودیت واتساپ کمک کنید تا انتشار پیام های جعلی متوقف کرد:اگر شما پیامی را دریافت کردید که مطمئن شدید این پیام جعلی می باشد قبل از اینکه این پیام را به افراد دیگری مشاهده نمایند به فرستنده آن صحبت کنید و از آن فرد فرستنده بخواهید تا در مورد صحت اخبار و پیام خود تحقیق نماید، زیرا ممکن است پیام های جعلی و اخبار جعلی مشکلات زیادی را به بار آورد، مانند افرادی که در هندوستان به قتل رسیدند و یا حتی اگر در گروهی عضو هستید که این اخبار دائماً فرستاده می شود می توانید آن گروه را گزارش دهید تا شرکت واتساپ به صورت کامل آن را بررسی کند و در صورتی که آن پیام واقعاً پیام جعلی بود شرکت واتساپ با فرد فرستنده برخورد نماید.
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا