مقاله فناوری

تلاش دولت آمریکا برای غیرقانونی کردن رمزگذاری پیام های واتساپ

پیام رسان واتساپ یک نرم افزار بسیار محبوب اجتماعی می باشد که در زمینه پیام رسانی در کل دنیا به چیزی در حدود یک میلیون کاربر خدمات ارائه می نماید. رمزگذاری پیام های واتساپ بر روی تمامی نسخه ها و پلتفرم های ارائه شده توسط شرکت واتساپ مانند اندروید، ویندوز فون و ios و سری گوشی های نوکیا و سری بلک بری فعال سازی شده است. با فعال سازی رمزگذاری پیام های واتساپ تمامی پیام ها و فایل هایی مانند عکس، ویدیو و فایل های مختلف دیگر که میان دو کاربر تبادل می گردد از امنیت کاملی برخوردار شده و فایل های ارسال شده توسط دو فردی که با یکدیگر به تبادل اطلاعات می پردازند، توسط هیچ شرکت و یا ارگان و سازمانی و حتی عوامل خود شرکت واتساپ نیز مشاهده و بررسی نخواهد شد و هیچ فردی به جز دو فرد تبادل کننده اطلاعات به اطلاعات تبادل شده دسترسی نخواهد داشت.

رمزگذاری پیام های واتساپ

با رمزگذاری پیام های واتساپ، آمریکا و همچنین اف ‌بی‌آی نسبت به این اقدام واکنش هایی نشان دادند و در نهایت مدیرعامل شرکت واتس اپ اعلام کرده است که با رمزگذاری پیام های واتساپ کاملا موافق بوده و آزادی خود را در گرو این موضوع دانسته است.

هدف رمزگذاری پیام های در واتساپ

تقریبا می توان گفت مهم ترین دلیلی که شرکت واتساپ با توجه به آن موظف گردید تا رمزگذاری پیام ها را در واتساپ آغاز نماید، ایجاد بستری امن برای تبادل اطلاعات میان کاربران این اپلیکیشن بوده است. همچنین با در نظر گرفتن این موضوع، این مهم میسر می گردد که تنها افرادی که با هم در حال تبادل اطلاعات و مکالمه هستند به پیام های رد و بدل شده میان خودشان دسترسی کامل خواهند داشت و هیچ فرد دیگری مانند مجرمان سایبری، اخلالگران، نفوذگران، شرکت‌های مختلف مخابراتی و یا سرویس دهندگان اینترنتی و همچنین نهادها و ارگان‌های دولتی مختلف در کل دنیا به هیچ وجه به پیام های رد و بدل شده میان کاربران دسترسی نخواهند داشت. همچنین لازم به ذکر است که خود شرکت واتساپ که این رمز گذاری را ایجاد کرده است نیز، به پیام ها و تبادلات اطلاعاتی که میان کاربران صورت می گیرد هیچگونه دسترسی نداشته و نمی تواند اطلاعات رد و بدل شده میان کاربران را در اختیار شرکتها، ارگانها، سازمانها و نهادهای مختلف دولتی و غیردولتی که خواهان دریافت و خرید اطلاعات هستند قرار دهد. با توجه به فرایندی که برای رمز گذاری پیام های واتساپ در نظر گرفته شده است، به جای اینکه تبادل اطلاعات به صورت معمول صورت بگیرد، داده‌ها و اطلاعات که میان کاربران رد و بدل می گردد به صورت رمزگذاری شده ارسال می گردد که برای باز کردن رمز این اطلاعات فقط از طریق کلیدی که بر روی دو دستگاه دریافت کننده و ارسال کننده اطلاعات وجود دارد میسر خواهد بود.

رمزگذاری پیام های واتساپ

همچنین باید بگویم که کلید های موجود بر روی دستگاه ارسال کننده و دریافت کننده اطلاعات کاملا موقتی هستند و به محض رمزگشایی داده ها از بین می رود و از همین رو نمی‌توان از آن‌ها بیش از یک بار استفاده نمود.

نتایج رمزگذاری پیام ها در واتساپ

این نکته حائز اهمیت است که رمزگذاری پیام های واتساپ که بر روی پلتفرم های مختلف ارائه شده توسط این شرکت لحاظ گردیده است، هیچ گونه تاثیری برای کاربران و استفاده روزمره آنها از اپلیکیشن واتساپ ایجاد نخواهد کرد. اما سیاست رمزگذاری پیام های واتساپ که توسط این شرکت ارائه گشته است نرم افزار واتساپ را به یکی از امن ترین محافل پیام رسان و تبادل اطلاعات بین کاربران تبدیل نموده است. فرایند رمزگذاری پیام های واتساپ باعث می‌شود تا افراد با خیال آسوده و بدون استرس و ترس از اینکه اطلاعات حیاتی و یا سری آن ها لو برود و فاش شود، به تبادل اطلاعات میان افراد مورد نظر خود بپردازند.

دولت آمریکا در تلاش برای غیر قانونی کردن رمزگذاری پیام در پیام رسان های دیجیتال

نهادها و ارگان‌های دولتی مختلف به دنبال دستیابی به اطلاعات و پیام های رد و بدل شده میان کاربران در شبکه های مجازی و یا شبکه های پیام رسانی مانند واتساپ، فیسبوک، توییتر و غیره هستند. چرا که با دستیابی به این اطلاعات می توانند تصمیم های سیاسی و مهم و حساسی را در برهه های زمانی مختلف اتخاذ کرده و بسیار پیش بینی شده تر برنامه های سیاسی خود را جلو ببرند. دولت آمریکا نیز از این قضیه مستثنی نبوده و فرایند رمزگذاری پیام های واتساپ را یک سد برای رسیدن به خواسته های خود قلمداد نموده است و تلاش‌های فراوانی کرده تا این رمزگذاری را برای واتساپ و سایر پیام رسان های دیجیتالی غیرقانونی قلمداد نماید. از طرف دولت آمریکا درخواست های فراوانی برای دریافت اطلاعات به شرکت فیس‌بوک و همچنین واتساپ ارائه شده و برای اینکه شرکت فیس بوک تا حدودی بتواند خیال کاربران خود را از بحث امنیت اطلاعات و تبادل اطلاعات راحت نماید عنوان کرده است که در حدود ۷۸ درصد درخواست های دولتی به صورت کاملا کنترل شده و با حساسیت و وسواس ویژه در اختیار مقامات مربوطه قرار گرفته است.

رمزگذاری پیام های واتساپ

چیزی که مشخص است واتساپ هیچ گونه راه در رو برای نفوذ دولت آمریکا به پیام‌های رد و بدل شده میان کاربرانش در نظر نخواهد گرفت.

رمزگذاری پیام های واتساپ برای کاربران آفلاین

طبق تحقیقات انجام شده در خصوص این رمزگذاری شرکت واتساپ، پیام های رمزگذاری شده را به درستی نمی توان مشاهده کرد مگر این که هر دو کاربر تبادل کننده اطلاعات از تنظیمات امنیتی و مشابه برای بازگشایی و خواندن و تبادل اطلاعات استفاده کنند. شرکت واتساپ می خواهد مطمئن باشد که کاربران حتی زمانی که آنلاین نیستند هم پیام ها را به صورت کاملا ایمن و رمز گذاری شده دریافت نمایند. به همین منظور شرکت واتساپ به صورت کاملا اجباری یک سری کلید های رمزگذاری جدید را برای کاربرانی که آنلاین نبوده و در حالت آفلاین به سر می برند تولید کرده و بدون اینکه آنها اطلاعاتی از این کلیدها داشته باشند این کلیدها را برای کاربران آفلاین ارسال نموده و بر روی آن برچسب خوانده نشده می زند تا در نتیجه با انجام این فرآیند هیچ گونه راه نفوذی برای افراد سوء استفاده کننده وجود نداشته باشد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا