مقاله فناوری

عوارض ناشی از استفاده مداوم هدفون و هندزفری

میزان استفاده از هدفون تا چه حدی در بین افراد گسترده است؟ عوارض استفاده از هدفون چیست؟ این میزان استفاده در سنین مختلف چگونه متفاوت است؟ استفاده از هدفون در بین افراد جامعه در حد  بسیار زیادی افزایش یافته است و تقریبا در همه سنین از هدفون استفاده میشود ولی اخیرا در میان نوجوانان گستردگی بیشتری پیدا کرده است. در بین جوانان و نوجوانان نسبت به سنین بالاتر یعنی بزرگسالان و میانسالان استفاده از هدفون بیشتر دیده میشود.

استفاده بیش از حد از هدفون به مغز و گوش آسیب های جدی وارد میکند. هدفون باید با شدت صدای کمتر از ۷۰ تا ۸۰ دسی بل استفاده شود و حداکثر زمان نرمال برای استفاده از هدفون ۴۵ دقیقه می باشد و بیشتر از آن باعث بروز مشکلات شنوایی در فرد میشود و اگر در طول روز و بطور نامتناوب استفاده شود بهتر است کمتر از هفت ساعت باشد و در طول هفته به طور نامتناوب اگر از هدفون استفاده شود به طور می توان میانگین ۵۰ ساعت از آن استفاده کرد. اگر این میزان استفاده از هدفون و هندزفری را در هفته به حداقل برسانیم خطر عوارض استفاده از هدفون بسیار کمتر میشود.

عوارض استفاده از هدفون

در چه مکان هایی و در چه زمان هایی افراد بیشتر از هدفون استفاده میکنند؟ امروزه به خاطر وجود سرو صدا های آزار دهنده در محل کار و بالا رفتن مشغله کاری ،هدفون وسیله ای است که به کمک انسان ها آمده که با استفاده از هدفون از تمامی این سروصدا ها راحت می شوید.

از هدفون میتوان در اتومبیل در حال رانندگی، در محیط های عمومی شلوغ، در وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس، مترو و هواپیما و… ،در محل کار، موقع پیاده روی، در حال دوچرخه سواری، هنگام راه رفتن در خیابان و معابری که میخواهیم از دست سروصدای محیط خلاص شویم و در هنگام ورزش کردن استفاده کرد.

کسانی که وقت مطالعه کتاب را ندارند با هدفون می توانند به راحتی در مکان های عمومی مثل مترو، اتوبوس و … به کتاب های صوتی گوش بدهند و وقت خود را به نحو احسن سپری کنند.

هر فرد باید برای جلوگیری از آسیب های ناشی از استفاده از هدفون ، زمانی را باید برای استفاده از آن در نظر بگیرد و برای آسیب کمتر آن صدای آن را برای گوش خود تنظیم کند.

چطور استفاده از هدفون به شنوایی آسیب میرساند؟

یکی از مهمترین عوارض استفاده از هدفون، آسیب رساندن به گوش کاربر است. برای جلوگیری از خطرات احتمالی همیشه هدفون و هندزفری خود را تمیز نگه دارید و در طول روز بیشتر از چند ساعت از آن استفاده نکنید.

عوارض استفاده از هدفون زمانی به وجود می آیند که موسیقی را برخی از افراد با صدای بلند گوش میدهند که این امر باعث می شود اعصاب گوش آسیب جدی ببیند و توانایی اعصاب گوش کاهش یابد و مقاومت رشته های عصبی گوش کم شود و به دلیل تحمل سیگنال های سنگین دیگر توان سابق را نداشته باشند.

اگر کسی به صورت مداوم از هندزفری و هدفون استفاده کند علاوه بر اینکه شنوایی فرد کاهش پیدا می کند ممکن است که فرد متوجه صدای سوت در گوشش شود و علاوه بر این آسیب ممکن است به مرور زمان صدا های گوناگون در محیط های شلوغ را تشخیص ندهد.

عوارض استفاده از هدفون

استفاده از هدفون و هندزفری در طولانی مدت باعث می شود گوش آسیب شدید و جدی ببیند که در برخی موارد به ناشنوایی ختم میشود.

افرادی که در طول روز خیلی زیاد از هدفون و هندزفری میکنند پس از مدتی باعث کم شدن شنوایی در آنها میشود و معمولا عادت میکنند که با صدای بلند صحبت کنند. این افراد به خاطر این که صدای خود را ضعیف می شنوند مجبور هستند با صدای بلند صحبت کنند که همین امر باعث آزار و اذیت اطرافیان می شود.

یکی دیگر از عوارض استفاده از هدفون با صدای بلند در طولانی مدت، به وجود آمدن غده و تومور های مغزی و افزایش احتمال حمله قلبی می باشد و صدای بلند بر زیاد شدن تعداد ضربان قلب و فشار خون و مشکلات مغزی تاثیر می گذارد.

پدید آمدن و رشد تومور های حاصل از صدای بلند در طولانی مدت و به آرامی و بدون ایجاد عوارض و نشانه ی خاصی در مغز از دیگر عوارض استفاده از هدفون می باشد. همچنین استفاده از هدفون در طولانی مدت و به مرور زمان باعث فشار به اعصاب شنوایی گوش و مغز میشود و باعث می شود فرد به صورت غیر قابل برگشت شنوایی خود را از دست بدهد و ناشنوا شود.

آسیب ها و عوارض استفاده از هدفون به جز آسیب به شنوایی چیست؟

از دیگر عوارض استفاده از هدفون به جز آسیب شنوایی می توان به افزایش تصادف در حال رانندگی و تصادف حین عبور از خیابان، تاثیر منفی و شدید روی گوش و حلق در صورت استفاده طولانی مدت، سردرد های مزمن و طولانی با استفاده از هدفون های معمولی و  ساده، کاهش تمرکز کامل در موقع کار و فعالیت های روزانه، افزایش خطرات احتمالی مانند زمین خوردن در حین راه رفتن، جمع شدن باکتری های خطرناک در سری هدفون و ابتلا به بیماری های خطرناک، ایجاد سرگیجه های مزمن و طولانی مدت حین استفاده از هدفون، افزایش عفونت های گوش و حلق از طریق استفاده مشترک از هدفون در طولانی مدت و… اشاره کرد.

عوارض استفاده از هدفون

آیا استفاده از هدفون بی سیم و بلوتوثی آسیب و عوارض بیشتری نسبت به هدفون های سیم دار دارد؟

عوارض استفاده از هدفون های بی سیم نسبت به هدفون های سیم دار بیشتر است. دانشمندان با یررسی هایی که کرده اند دریافتند که عوارض استفاده از هدفون های بی سیم خطر ابتلا به بیماری های مختلف را افزایش می دهد که از جمله این بیماری ها سرطان می باشد و دلیل اصلی این بیماری ها این است که هدفون های بی سیم چون از خود پرتو های مغناطیسی ساطع می کنند، باعث میشوند که مغز آسیب جدی ببیند. عوارض استفاده از هدفون های بلوتوث دار هم تقریبا مانند هدفون های سیمی است که امواج الکترومغناطیسی آنها روی بدن تاثیر میگذارد و برای این که کمتر در معرض این امواج ها و خطرات باشیم می توانیم کمتر از هدفون های بی سیم استفاده کنیم، البته به هیچ وجه نمی توانیم کاملا از این پرتو ها دوری کنیم زیرا وسایل و منابع دیگری در زندگی ما مانند تلویزیون،رادیو و لوازم برقی وجود دارند که این امواج و پرتو ها را ایجاد میکنند و ما انسانها دائم در معرض پرتوهای الکترومغناطیسی آنها هستیم.

آسیب ها و عوارض استفاده از هدفون و آسیب های امواج تلفن همراه ، بخشی از آسیب های فیزیکی تکنولوژی در دنیای امروز می باشند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا