مقاله فناوری

شنود پیام های صوتی کاربران توسط فیسبوک

فیسبوک یکی از برترین شبکه های اجتماعی می باشد که بیش از ۱ میلیارد از مردم دنیا از آن استفاده می کنند. خبری که به تازگی مبنی بر شنود پیام های صوتی فیسبوک منتشر شده است، موجب نگرانی بسیاری از کاربران این شبکه اجتماعی شده است. فیسبوک حدود ۱۵ سال است که شروع به کار کرده است و در طی این مدت توانسته است خود را از یک شبکه اجتماعی کوچک با تعداد اعضای کم تبدیل به بزرگترین شبکه ی اجتماعی دنیا کند.

ایده فیسبوک در سال ۲۰۰۴ خلق شد و در سال ۲۰۰۸ به واقعیت تبدیل شد و فیسبوک با ریشه کلمه انگلیسی (face book) پا به عرصه شبکه های اجتماعی گذاشت. فیسبوک در اویل کار خود فقط در دانشگاه هاروارد مورد استفاده دانشجویان قرار می گرفت و پس از مدتی دانشجویان دانشگاه های دیگر نیز به استفاده از این شبکه اجتماعی روی آوردند و پس از آن در طی سال های متوالی با توسعه بیشتر فیسبوک و افزوده شدن امکانات جدید به آن، میزان کاربران این شبکه اجتماعی نیز گسترش یافت، بطوریکه در طی سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ جمعیت کاربران فیسبوک به ۱میلیارد نفر رسید. می توان گفت که فیسبوک اولین شبکه اجتماعی است که به چنین محبوبیتی دست یافت، که این موضوع نیز به نوعی عامل ظهور شبکه های اجتماعی بسیاری همانند توئیتر، اینستاگرام (که از زیر مجموعه های فیسبوک است) می باشد. در حال حاضر نیز تعداد چنین شبکه های اجتماعی و کاربران آنها نیز روز به روز در حال گسترش است.

شنود پیام های صوتی فیسبوک

فیسبوک در سال ۲۰۱۱ پیام رسان خود را تحت عنوان Facebook messanger را برای راحت تر ساختن
ارسال پیام و گفتگو در فیس بوک، منتشر کرد. برخی از افراد ( اکثریت در قاره های آسیایی) به علت نداشتن اطلاعات کافی از پیام رسان فیسبوک و یا ندانستن جایگاه های دانلود آن نمی توانند از آن استفاده کنند و یا برخی از این افراد نیز با نحوه ثبت نام در فیسبوک آشنایی ندارند و به طور دقیق تر از نحوه کار فیسبوک با خبر نیستند.

یکی از کارایی های فیسبوک این است که به کودکان زیر سن قانونی اجازه دسترسی نمی دهد و فرقی نمی کند که کودک اهل چه کشوری باشد زیرا به اعتقاد فیسبوک کودکان نباید زیر امواج اطلاعات فیسبوک که کاربران در آن هستند قرار بگیرند، زیرا موجب پرخاشگری و حتی ترس آنها از دنیای امروزی می شود. از دیگر دلایل این محدودیت، می توان به اعتیاد به فضای مجازی اشاره کرد، که کودکان بسیاری را مورد هجوم قرار می دهد.

شنود پیام های صوتی فیسبوک واقعیت است و یا شایعه؟

اخیرا خبری مبنی بر شنود پیام های صوتی کاربران توسط فیسبوک منتشر شده است، که موجب نگرانی کاربران و مطرح شدن سوالاتی در این مورد شده است: آیا شنود پیام های صوتی فیسبوک واقعیت دارد؟ هدف فیسبوک از شنود پیام های صوتی کاربران چیست؟ آیا فیسبوک برای شنود پیام های صوتی کاربران خود اقدام به هک اطلاعات گوشی افراد کرده است؟

فیس بوک در پاسخ به این سوال پی در پی مردم که شنود پیام های صوتی فیسبوک حقیقت است یا شایعه؟، ادعا کرده است که شنود پیام های صوتی فیسبوک با اجازه خود این کاربران شده است و در این رابطه بیان کرده است که این کار را برای ارتقا فیسبوک در زمینه هوش مصنوعی انجام داده است و می گوید تمامی این اطلاعات صوتی را بدون نام و نشان کاربران به پیمانکاران خارجی داده است و هیچگونه کپی برداری صورت نگرفته است. همچنین فیسبوک ادعا می کند که شرکت های بزرگی مثل اپل نیز این کار را برای ارتقا فناوری هوش مصنوعی خود انجام داده اند.

شنود پیام های صوتی فیسبوک

همچنین مدیران فیسبوک می گویند: شنود پیام های صوتی فیسبوک می تواند یک فرصت عالی برای پیشرفت پیام رسان های دیجیتال می باشد و موجب استفاده بهتر کاربران از تمامی پیام رسان های دیجیتال می شود. و در پاسخ به نگرانی ها از سوی کاربران در این رابطه می گوید که دیگر نیازی به نگرانی کاربران فیسبوک از بابت شنود پیام های صوتی خود نیست زیرا این طرح متوقف شده است.
پیش از این نیز فیسبوک ادعا می کرد که کاربران خود را به هیچ عنوان بدون اجازه ی آنها شنود نمی کند.

البته فیسبوک هنوز موفق نشده است که به طور کامل رضایت خاطر تمامی کاربران را جلب کند و اعتماد کاربرانی که حساب کاربری خود را در فیس بوک حذف کرده اند را بدست آورد.

شاید با شنیدن این خبر برای برخی از کاربران قدیمی فیسبوک این سوال پیش بیاید که طرح شنود پیام های صوتی فیسبوک در چه زمانی آغاز شد؟ طرح شنود پیام های صوتی فیسبوک از سال ۲۰۱۵ آغاز و در اواخر سال ۲۰۱۹ پایان یافت و مورد بررسی قرار گرفت.

رتبه پیام رسان فیسبوک در میان اپلیکشن های دیجیتال پیام رسان

پیام رسان فیسبوک در سال های جاری همواره در صدر جدول پیام رسان های دیجیتال بوده است، یعنی تا سال ۲۰۱۵ فیسبوک در میان پیام رسان های دیجیتال رتبه اول را داشت ولی با ظهور اپلیکیشن های پیام رسان و شبکه های اجتماعی دیگر مانند تلگرام ، اینستاگرام و غیره. برتری و محبوبیت پیام رسان فیسبوک دچار چالش شده است، البته باید به این نکته اشاره کرد که بسیاری از اپلیکیشن هایی که تا سال ۲۰۱۹ در سطر جدول جهانی بودند، از زیر مجموعه های فیسبوک می باشند که این موضوع نشان دهنده پیشرفت و گسترش روز افزون و فیسبوک می باشد.

شنود پیام های صوتی فیسبوک

طرح های فیسبوک برای آینده چیست؟

فیسبوک قصد دارد در سال های آینده به عنوان یک غول پیام رسان دیجیتال زیر مجموعه های خود را افزایش دهد. همچنین دیگر هدف فیسبوک ساخت اپلیکیشن های دیگر با استفاده از هوش مصنوعی است که باعث ایجاد بعدی جدید در دنیای دیجیتال و همچنین راحتی کاربران در استفاده از پیام رسان های دیجیتال می شود.

دیگر هدف فیسبوک که از ابتدای شروع به کار این شرکت وجود داشته است برخوردار بودن از برترین سیستم امنیتی و غیر قابل هک بودن این سیستم بوده است که کاربران به وسیله ی آن بتوانند به راحتی در پیام رسان های داخلی این شرکت ارتباط برقرار کنند. همچنین فیسبوک قصد دارد یکی از برترین طرح هایش را که هنوز هیچ کاربری از آن اطلاع ندارد را رونمایی کند و به گفته مدیران فیسبوک این طرح یکی از برترین طرح های فیسبوک می باشد که کاربران فیسبوک تا به حال دیده اند و موجب افزایش کاربران فیسبوک می شود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا