مقاله فناوری

شرکتهای بیشتری با کارمندان خود مانند حیوان دست آموز خانگی رفتار می‌کنند

تلگراف گزارش داده که برخی شرکت‌های انگلیسی قصد دارند به دلایل امنیتی داخل بدن کارمندان خود چیپ‌های آر اف آی دی کار بگذارند؛ دلایل امنیتی؟! این بهانه اغلب در مواقعی که شرکت‌ها قصد دارند اقدامات ضد اخلاقی خود را توجیه کنند به‌کار می‌رود؛ مانند زمانی که فیس‌بوک شماره تلفن کاربران خود را به “دلایل امنیتی” گرفت و آن‌ها را به تبلیغات کنندگان فروخت! ممکن است منفی‌بافی به‌نظر برسد، اما هدف آن دسته از رؤسایی که قصد دارند با کارمندانشان مانند سگ پاکوتاه چینی رفتار کنند و در بدن آن‌ها چیپ الکترونی کار بگذارند، این است که از ورود  آن‌ها به قسمت‌های ممنوعۀ شرکت، جلوگیری شود.

از جمله دلایل دیگری که برخی شرکت‌ها برای کارگذاری چیپ‌های آر اِف آی دی در بدن کارمندانشان ذکر می‌کنند؛ آسان‌تر شدن استفاده از امکانات شرکت مانند دستگاه‌های تحویل غذا یا سیستم‌های رایانه‌ای است، گرچه هکرها راه هک کردن این چیپ‌ها را نیز یاد گرفته‌اند.

سازمان خدمات امنیتی “سینسیناتی” اولین شرکت در ایالات‌متحده بود که چیپ در کارمندان خود تعبیه کرد و در همان زمان  در رسانه‌ها گفته شد که این کار یادآور رمان “۱۹۸۴” جرج اورول بود، ایالت کالیفرنیا پیش‌قدم در مبارزه با این کار و ممنوعیت آن بود و کارگذاری چیپ را در دبیرستان‌ها و ادارات ممنوع نمود. طبق تحقیق دانشگاه ام آی تی، اغلب کارمندان با این مسئله مشکلی نداشتند و راحتی انجام کارها را به حریم خصوصی و حفاظت از اطلاعات شخصی ترجیح می‌دادند. البته کارمندان زن ممکن است نگرانی بیشتری در مورد چیپ‌های کارگذاری شده داشته باشند زیرا مشکل مزاحمت و سوءاستفاده‌های غیراخلاقی برای آنان وجود دارد.

داستان کارگذاری چیپ به کارمندان که اکنون در اروپا و آمریکا در حال رایج شدن است در اصل از سوئد شروع شد، که علی‌الظاهر در آنجا چندان با آن مشکل نداشتند، شاید آمریکایی‌ها در مورد حریم شخصی‌شان زیادی نگران و وسواس هستند!!

به‌هرحال آنچه مسلم است، اکنون چیپ‌دار نمودن کارمندان با تمام سرعت در حال گسترش است و توجهی به عواقب آن نمی‌شود. کلیسای اوانجلیست‌ها به‌نظر می‌رسد با این کار موافق باشند، که نکتۀ مثبتی است اما باید منتظر مشکلاتی که این چیپ‌ها به دنبال دارند بود.

منبع: اِنگَجِت

نویسنده: وایلت بلو

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا