مقاله فناوری

شبکه‌های اجتماعی چگونه باعث حسادت ما می‌شوند

القای حس منفی

القای حس منفی

مرور عکس‌های دوستانتان در فیس‌بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی همیشه باعث خوشحالی شما نمی‌شود. برعکس، اگر عکس دوست شما، او را در حال گذراندن اوقات خوب در کوه، ساحل یا حتی یک رستوران بزرگ نشان دهد، ممکن است باعث شود شما احساس بدی داشته باشید.

فیس‌بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی برای برقراری ارتباط ما با مردم در سرتاسر جهان وجود دارد؛ ما برخی از آن‌ها را می‌شناسیم و حتی بسیاری از آن‌ها را ندیده‌ایم و این یکی از دلایلی است که چرا ما پس از مرور تصاویر در شبکه‌های اجتماعی، احساس حسادت، درماندگی و تنهایی می‌کنیم. همان‌طور که تحقیق انجام شده دو دانشگاه نشان می‌دهد، موفقیت و شادی “دوستان ما در شبکه‌های اجتماعی” موجب احساس حسادت، بدبختی و تنهایی ما می‌شود.

دانشمندان ۶۰۰ نفر را که به فیس‌بوک خود وارد شده بودند، مورد مطالعه قرار دادند. آن‌ها کشف کردند که از هر سه نفر یک نفر پس از بازدید از فیس‌بوک خود احساس بدتری می‌کنند، به‌خصوص اگر به عکس‌های تعطیلات دوستانش نگاه کرده باشند. همچنین مشخص شد که آن دسته بازدیدکنندگانی که زمان زیادی را در فیس‌بوک می‌گذراندند، بدون اینکه محتوایی ارسال کنند، بیشتر احساس نارضایتی می‌کردند‌.

در هماهنگی با تحقیق انجام شده توسط دانشمندان، افرادی که به‌طور مکرر از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند با احساسات بدبختی، بی‌ارزش بودن مواجه می‌شوند، به‌ویژه اگر عکس دوستان خود را که در حال گذراندن تعطیلات هستند، مشاهده کنند. با این حال، افرادی هم که محتوای و عکس‌ها خود را روی شبکه‌های اجتماعی قرار می‌دهند، نیز احساس نارضایتی خواهند داشت.

هانا کراسنووا، از موسسه سیستم‌های اطلاعاتی دانشگاه هالبولت برلین در رابطه با این تحقیقات می‌گوید: “تعجب‌آور بود که متوجه شدیم بسیاری از مردم با استفاده از فیس‌بوک تجربه منفی را دریافت می‌کنند و باعث می‌شود آن‌ها احساس سرخوردگی، تنهایی و یا عصبانی کنند.” “در مشاهدات ما برخی از این افراد پس این تجربه، فیس‌بوک را ترک خواهند کرد یا حداقل استفاده از آن را کاهش می‌دهند.”

فیس‌بوک چگونه باعث ناامیدی می شود

فیس‌بوک چگونه باعث ناامیدی می شود

فیس‌بوک چگونه باعث بی‌تفاوتی افرد می‌شود؟ چگونه مردم با مرور تصاویر شبکه‌های اجتماعی ناامید می‌شوند؟ مردم در شبکه‌های اجتماعی شروع به مقایسه زندگی خود با دیگران می‌کنند و همین مسئله باعث رشد ناامیدی و حسادت در آن‌ها شده و در نهایت باعث تنهایی این افراد می‌شوند.

یک واقعیت شگفت‌انگیز دیگر این است که افرادی که در قسمت نظرات پست‌هایشان در فیس‌بوک لایک کمتری دریافت می‌کنند، احساس نارضایتی بیشتری دارند. شگفت‌انگیز اما درست است!

نویسندگان این مقاله اشاره می‌کنند که هم مردان و هم زنان برای نشان دادن خود در بهترین حالت برای دوستان خود در فیس‌بوک احساس فشار می‌کنند، اما مردان نسبت به زنان بیشتر تمایل دارند تا در پست‌هایشان خود را تبلیغ کنند، هرچند که زنان در پست‌های خود بیشتر به نشان دادن جذابیت فیزیکی و اجتماعی بودن خود تمرکز دارند.

در برخی موارد، به‌نظر می‌رسد که اثرات منفی، اثرات مثبت اجتماعی بودن را از طریق این شبکه‌های اجتماعی سرکوب می‌کند. این مطالعه نشان می‌دهد که اگر این شرایط باقی بماند و افراد پس از بازدید از فیس‌بوک یا هر شبکه اجتماعی دیگر تحریک شوند، ارتباط اجتماعی در چنین سایت‌هایی به منبع دیگری از استرس برای مردم تبدیل خواهد شد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا