مقاله فناوری

سواد رسانه ای در فضای مجازی

سواد رسانه ای در فضای مجازی را می توان یکی از مهم ترین مهارت هایی دانست که امروزه مورد توجه بسیاری از جوامع بوده است. در واقع سواد رسانه ای در فضای مجازی، حضور شما در هیچ یک از شبکه های مجازی را منع نمی کند، بلکه به شما این مهارت را می دهد تا از فضای مجازی بهترین استفاده را داشته باشید. مقاله ای که پیش روی شماست، در واقع به شما می گوید که سواد رسانه ای در فضای مجازی چیست؟ چه منافعی دارد؟ و چرا رعایت اصول سواد رسانه ای در فضای مجازی با این اهمیت باید پیگیری شود. به طور کلی می توان گفت که سواد رسانه ای در فضای مجازی به منظور حفظ و سیانت در داده های شما را داشته باشد و همچنین به شما کمک می کند تا بتوانید با مردم در فضای مجازی ارتباط بهتری داشته باشید. متاسفانه نداشتن سواد رسانه ای در فضای مجازی گاها به ضررهای غیر قابل جبرانی تبدیل می شود و به همین دلیل می توان سواد رسانه ای در فضای مجازی را مانند یک گواهینامه برای حضور در این فضا دانست که البته داشتن آن به شما کمک می کند تا آسیبی به شما وارد نشود.

سواد رسانه ای در فضای مجازی

رواج مجازی گرایی در دنیای مدرن امروزی

بررسی آمار در زمینه گرایش افراد به فضای مجازی نشان می دهد که بیش از ۷۰ درصد مردم ایران حداقل در یکی از شبکه های اجتماعی عضو هستند که از این میزان بیشترین میزان عضویت به ترتیب برای شبکه های اجتماعی اینستاگرام و واتس آپ می باشد. بسیاری از مردم برای آن که بتوانند خاطرات خود را به اشتراک بگذارند، تصاویر دوستان خود را ببینند و یا اخبار روز را دنبال کنند، از شبکه های مجازی استفاده می کنند. البته قدرت این شبکه های مجازی از آن جایی زیاد شد که امکان ارسال پیام انبوه به صورت رایگان را برای مردم فراهم آورد. اما نباید غافل شد که این شبکه های مجازی، پیام ها و پست های مثبت و منفی انبوهی دارند و در واقع سواد رسانه ای در فضای مجازی می تواند به شما کمک کند تا در این محیط توان درک پیام های پیچیده را داشته باشید. در ادامه به بررسی سواد رسانه ای در فضای مجازی از دید بارگزاری و شرکت در شبکه های مجازی و همچنین دریافت پیام، مشاهده و درک هر پست در فضای مجازی خواهیم پرداخت و اطلاعات لازم را در این زمینه به شما خواهیم داد.

سواد رسانه ای در فضای مجازی

سواد رسانه ای در فضای مجازی از دید کاربر

در این بخش به بررسی تاثیر سواد رسانه ای در خانواده از دید کاربر هنگام استفاده از فضای مجازی می پردازیم. نوجوانان شاید بزرگترین گروهی باشند که امروزه در استفاده از فضای مجازی و به خصوص شبکه های اجتماعی بسیار فعال هستند و از این روی به والدین توصیه می شود که سواد رسانه ای در خانواده و سواد رسانه ای برای نوجوانان را جدی بگیرند. این مهارت ها به یک نوجوان می آموزد که چگونه با کاربران دیگر در شبکه های اجتماعی ارتباط برقرار کند و همچنین قدرت تشخیص محتوای خوب از بد را به نوجوانان می دهد. هیچ راهی برای جلوگیری از ورود نوجوانان به دنیای رسانه ای و فضای مجازی وجود ندارد و این والدین یک کودک یا نوجوان هستند که باید سواد رسانه ای در فضای مجازی را به کودکان خود بیاموزند. آن ها باید یاد بگیرند که کدام اطلاعات را در اختیار دیگران قرار دهند و کدام اطلاعات نباید در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی وارد شود. حریم خصوصی خود را بدانند تا از بروز تعرض بر این حریم خصوصی جلوگیری شود. بدانند که به هر شخص نباید اعتماد کنند و از مخاطرات شبکه های اجتماعی و فواید آن ها آگاه شوند.

سواد رسانه ای در فضای مجازی

سواد رسانه ای در فضای مجازی از دید بازدید کننده

خبرگزاری ها، مراکز اطلاع رسانی و رسانه های گروهی بسیاری از شبکه های اجتماعی و فضای مجازی برای ارتباط با کاربران خود استفاده می کنند و همین امر سبب شده است تا سواد رسانه ای در فضای مجازی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شود. برای مثال یک کاربر باید بداند که کدام محتوا می تواند برای وی مناسب باشد و همچنین بداند که پیام های ارسال شده در شبکه های اجتماعی، به صرف اینکه جامعه آماری بالایی در بازدید داشته است، مناسب نیست و یا صادقانه پیام را ارسال نکرده است.

سواد رسانه ای در فضای مجازی همچنین می تواند به شما کمک کند تا محتوای مورد علاقه خود را پیدا کنید، به خبرهای کذب و شایعات دامن نزنید و همچنین در دام کلاهبرداران نیفتید. به طور کلی می توان گفت که سواد رسانه ای در فضای مجازی برای والدین و کودکان می تواند بسیار با اهمیت باشد. اطلاعات لازم در زمینه خرید یا انتخاب محصولات را داشته باشید و یا اینکه برای خرید به سایت های فیشینگ و سرقت اطلاعات وارد نشوید. تمامی این مهارت ها در سواد رسانه ای در فضای مجازی گنجانده می شود و می توانید با این مهارت حضور بهتری در فضای مجازی داشته باشید.

سواد رسانه ای در فضای مجازی

کلام آخر

سواد رسانه ای در فضای مجازی یکی از مهم ترین مهارت هایی است که در دنیای امروز از مهم ترین علوم به شمار می رود و حتما باید فراگیر شود. امروزه متاسفانه بسیاری از افراد با توجه به عدم داشتن سواد رسانه ای، در استفاده از محیط های فضای مجازی مانند شبکه های اجتماعی به خود یا دیگران آسیب می زنند. در صورتی که قصد دارید وارد فضای مجازی شوید. در این مقاله به بررسی سواد رسانه ای در فضای مجازی را آموختیم و به شما گفتیم که چگونه می توانید در این زمینه اطلاعات لازم را به دست آورید.

شما می توانید با یادگیری سواد رسانه ای در فضای مجازی، از داده ها و اطلاعات خود صیانت کنید و همچنین حریم شخصی خود را حفظ نمایید. بیشترین کسانی که نیاز به سواد رسانه ای در فضای مجازی دارند می توان به کودکان و نوجوانان، والدین و دانشجویان اشاره نمود که بیشترین حضور در شبکه های مجازی توسط این افراد ثبت شده است و در نتیجه باید از تاثیر سواد رسانه ای در فضای مجازی آگاه باشند و از آن استفاده کنند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا