مقاله فناوری

سواد رسانه ای در خانواده

سواد رسانه ای در خانواده یکی از معضلات بسیار مهم اجتماعی است چرا که کمتر خانواده ایرانی به طور دقیق به سواد رسانه ای در خانواده اهمیت می دهد. اما سواد رسانه ای چیست؟ منظور از سواد رسانه ای در فضای مجازی چیست و سواد رسانه ای برای نوجوانان چه دستاورد هایی می تواند داشته باشد؟ در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم که چگونه می توانید با داشتن سواد رسانه ای در خانواده، مسئولیت حفظ و حراست از خانواده خود را بر عهده بگیرید و در این زمینه اطلاعات کافی را به شما می دهیم. همچنین در زمینه تاثیر سواد رسانه ای در خانواده بر نوجوانان، آسیب پذیر ترین قشری که در صورت عدم وجود مهارت سواد رسانه ای می تواند آن ها را به مشکل بیندازد آشنا خواهیم نمود. سواد رسانه ای در خانواده به طور کلی یکی از مباحث مهم پیرامون مهارتی به نام سواد رسانه ای است. مخاطب این امر به طور کلی تمامی اعضای یک خانواده است ولی والدین در یک خانواده می توانند به کودکان خود در زمینه یادگیری سواد رسانه ای خانواده کمک شایانی نمایند. به طور کلی باید گفت این مهارت به شما کمک می کند تا بتوانید درک عمیق تری از رسانه و پیام های رسانه ای داشته باشید.

سواد رسانه ای در خانواده

سواد رسانه ای برای والدین

پدر و مادر به عنوان الگوی فرزندان شناخته می شوند و اولین کسانی هستند که می توانند با تربیت صحیح فرزندان خود، نقش مهمی در آینده یک جامعه داشته باشند. علاوه بر تمامی مهارت هایی که در زمینه تربیت فرزندان وجود دارد، سواد رسانه ای در خانواده برای چند سال اخیر نقش پررنگی را ایفا کرده است. در واقع زمانی که والدین سواد رسانه ای در خانواده را داشته باشند، این مهارت را خواهند داشت تا کودکان و نوجوانان خود را ضمن عدم از بین بردن استقلال شخصی آن ها کنترل کرده و راه صحیح را از راه های غلط به کودکان و نوجوانان خود نشان دهند. در واقع می توان گفت که تاثیر سواد رسانه ای در خانواده از والدین آغاز شده و سپس کودکان و نوجوانان به دلیل الگوپذیری و در اصطلاح حرف شنوی از والدین می توانند با این مهارت اجتماعی آشنا شوند. البته در ادامه به شما بیشتر در زمینه سواد رسانه در خانواده و تاثیر آن بر نوجوانان صحبت خواهیم کرد. باید به یاد داشته باشید که سواد رسانه ای از اهمیت بسیار زیادی در یک خانواده برخوردار است. در ادامه شما را با بیشتر با سواد رسانه ای و تاثیر سواد رسانه ای در خانواده آشنا خواهیم کرد.

سواد رسانه ای در خانواده

سواد رسانه ای برای فرزندان

کودکان و نوجوانان یکی از اهداف رسانه ای هستند و همواره تفکرات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی علاقمند به تاثیرگذاری بر روی این گروه هستند. شخصیت کودکان و نوجوانان تغییر پذیر است و آن ها به سمتی جذب می شوند که برایشان جذاب تر باشد! از این روی توصیه می شود که سواد رسانه ای در خانواده برای فرزندان را جدی بگیرید. به طور کلی تاثیر سواد رسانه ای در خانواده در ابتدا بر روی والدین ظاهر می شود و آن ها می توانند شیوه صحیح آموزش استفاده از رسانه های گروهی مانند اینترنت و یا تلویزیون را درک کنند. سپس با توجه به ارزش ها و سبک زندگی جامعه به کودک خود آموزش خواهند داد که کدام یک از موارد موجود در رسانه ها می تواند برای سن کودک مناسب باشد. در واقع هدف از اجرای سواد رسانه ای در خانواده برای فرزندان، محدود کردن آن ها به روش مطابق میل والدین نیست، چرا که برخی از ارزش ها به مرور زمان ضد ارزش می شوند و فرزند شما باید بتواند با استفاده از سواد رسانه ای، محتوای مطلوب و متناسب با سن خود را پیدا کند.

سواد رسانه ای در خانواده

تشریح عملکرد سواد رسانه ای در خانواده

زمانی که شما قصد دارید از یک رسانه گروهی استفاده کنید، برای مثال اینترنت، رادیو و تلویزیون انتخاب های اصلی شما هستند. تولید کننده محتوا برای هر یک از این دسته از رسانه ها، اشخاص و گروه هایی هستند که تفکرهای منحصر به خود را در زمینه های مختلف دارند. ممکن است برخی از محتوایی که توسط رسانه های مختلف ارائه می شوند، برای هر سن و سالی مناسب نباشد. به طور کلی دسترسی به محتوای غیر اخلاقی، خشونت بار و یا با پیام های سیاسی و اجتماعی تخریب کننده بسیار ساده است ولی ابزار ما برای مقابله با این تفکر، سواد رسانه ای در خانواده است. در واقع سواد رسانه ای در خانواده ابزار جلوگیری از ورود ما به دنیای رسانه نیست، گرچه این کار به طور کل غیر ممکن است ولی سواد رسانه ای در خانواده، در ابتدا از بروز آسیب های روحی به کودکان جلوگیری می کند و همچنین والدین را آگاه می سازد که در برابر پیامد های گاها منفی دنیای رسانه، چه برخوردی با کودکان خود داشته باشند. اگرچه که محتوای مثبت و فضای مناسب در دنیای رسانه کم نیست، ولی رسالت سواد رسانه ای در خانواده را می توان جلوگیری از دسترسی به محتوای غیر اخلاقی در کودکان و همچنین آموزش والدین برای استفاده بهتر از این فضا عنوان کرد.

سواد رسانه ای در خانواده

کلام آخر

بیشتر ما صفحات شخصی خود را در دنیای اینترنت و رسانه داریم که در شبکه های مجازی و گاها در دنیای اینترنت به صورت وب سایت در آمده و در دسترس دیگران قرار دارند. سواد رسانه ای در خانواده جایگاه بسیار بالایی دارد تا خانواده ها بتوانند از محتوای خود در دنیای مجازی و رسانه ها حراست کرده و همچنین اجازه ندهند که قلب و ذهن فرزندان به محتوای غیر مرتبط و یا نامتناسب برای سن آلوده شود. به شدت توصیه می شود که در زمینه سواد رسانه ای در خانواده، والدین تحقیقات گسترده ای داشته باشند. این علم روز دنیا امروزه در بسیاری از کشورهای غربی که از آزادی های اجتماعی گسترده تری برخوردار هستند نیز بسیار مورد بحث است و یکی از نیازهای روز جامعه به شمار می رود. در این مقاله شما را با سواد رسانه ای و عملکرد مثبت سواد رسانه ای در خانواده به خصوص برای خانواده هایی که فرزندان کودک و نوجوان دارند بیشتر آشنا کردیم.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا