مقاله فناوری

سواد رسانه ای برای نوجوانان

سواد رسانه ای برای نوجوانان یکی از نکات بسیار حائز اهمیت در حوزه ی سواد رسانه ای به شمار می رود. در این مقاله قصد داریم تاثیر سواد رسانه ای برای نوجوانان را مورد بررسی قرار دهیم و همچنین با سواد رسانه ای در فضای مجازی آشنا شویم. در واقع بیشتر کودکان و نوجوانان ۸ تا ۱۸ ساله بیشتر وقت خود را با رسانه های گروهی مانند اینترنت، تلویزیون و رادیو سر می کنند و این مدت زمان حتی بیشتر مدت زمانی است که در مدرسه هستند و یا با والدین خود صحبت می کنند. تحقیقات نشان می دهد که این گروه سنی گاها تا هشت ساعت در طول روز را با رسانه ها می گذرانند که به عنوان یک سوم روز می تواند زمان بسیار زیادی باشد. سواد رسانه ای برای نوجوانان در واقع به این گروه آموزش می دهد که چگونه از خود در برابر آسیب ها و مخاطرات احتمالی که در شبکه های اجتماعی و یا رسانه های گروهی وجود دارد پیشگیری کنند و به طور کلی بیشتر هدف سواد رسانه ای برای نوجوانان در این امر خلاصه می شود. در این مقاله قصد داریم شما را بیشتر با سواد رسانه ای برای نوجوانان، شیوه های به کارگیری و آموزش و مزایای آن آشنا کنیم.

سواد رسانه ای برای نوجوانان

سواد رسانه ای برای نوجوانان چه اهمیتی دارد؟

همانطور که گفته شد، بیشتر کودکان و نوجوانان بیشتر وقت خود را در فضای مجازی و در معاشرت با رسانه ها صرف می کنند و از همین روی سواد رسانه ای دارای اهمیت بسیار زیادی در این زمینه است. کودکان و نوجوانان آسیب پذیر تر از سایر گروه هایی هستند که مخاطب رسانه ها هستند. متاسفانه برخی از رسانه هایی که اهداف خوبی ندارند نیز در میان رسانه هایی که کودکان دنبال می کنند وجود دارند و یک نوجوان باید از سواد رسانه ای برای نوجوانان برای جلوگیری از آسیب دیدن استفاده کند. به طور کلی می توان گفت که سواد رسانه ای برای نوجوانان مانند واکسن عمل می کند و از بروز حوادث ناخوشایند در اینترنت جلوگیری می کند. گاها اخباری داغ از سوژه هایی که دست به دست می شوند و عاقبت دردناک کودکان و نوجوانان در شبکه های مجازی هستند منتشر می شود و بسیاری از والدین را نگران می کند که آیا واقعا استفاده از رسانه می تواند نکته ای مفید برای فرزند ما داشته باشد؟ در جواب باید گفت بله. در صورتی که کودک شما سواد رسانه ای لازم برای برخورد با حوادث، اتفاقات و یا پست ها را داشته باشد، این فضا بسیار مناسب برای کودکان است.

سواد رسانه ای برای نوجوانان

چگونگی آموزش سواد رسانه ای برای نوجوانان

با یک مشاور و یا روانشناس در مورد کودک خود صحبت کنید. شاید به دلیل برخی از اتفاقات و روحیات کودک، وی هنوز آماده مواجهه با دنیای مجازی را نداشته باشد و در غیر این صورت، می توانید با آموزش سواد رسانه ای برای نوجوانان، کودک و یا نوجوان خود را آماده حضور در شبکه های اجتماعی و رسانه های دسته جمعی کنید. بیشتر شبکه های اجتماعی که بیشترین علاقمندی کودکان و نوجوانان را تشکیل می دهند، از ثبت نام افراد جوان تر از ۱۳ سال ممانعت به عمل می آورند و از این روی بهتر است که به این قانون احترام گذاشته شود و از ثبت اکانت شخصی برای کودک خود در فضاهای مجازی جلوگیری کنید. به طور کلی می توان گفت که آموزش سواد رسانه ای برای نوجوانان بر عهده والدین، معلم و دبیران و روانشناسان حوزه کودک و نوجوان است. البته این مهارت به سادگی قابل درک است و بهتر است در یک جو صمیمی و دوستانه به کودک منتقل شود. کنترل کردن نوجوان شاید به صورت مستقیم ناخوشایند باشد و از این جهت توصیه می شود که کنترل کردن وی به صورت دوستانه باشد.

سواد رسانه ای برای نوجوانان

با کودک خود دوستانه برخورد کنید

هیچگاه نباید در آموزش سواد رسانه ای برای نوجوانان نظرات خود را تحمیل کنید و باید دقت داشته باشید که استقلال و هویت نوجوان نباید دچار تعرض قرار بگیرد. شما باید در آموزش سواد رسانه ای برای نوجوانان صبر زیادی داشته باشید و نظرات و اعتقادات شخصی وی را محترم بشمارید. همچنین در یک جو دوستانه به وی در این زمینه اطلاعات لازم را بدهید و در این زمینه نظرات شخصی وی را دریافت کرده و به آن ها احترام بگذارید. در صورتی که سوالی در زمینه سواد رسانه ای برای نوجوانان داشته باشید می توانید سوالات خود را با کارشناسانی که در این زمینه فعالیت می کنند ارتباط برقرار کرده و سوالاتی که در این زمینه دارید را بپرسید. همچنین بهترین روش برای اینکه بدانید از چه روشی برای آموزش سواد رسانه ای برای نوجوانان می تواند مناسب باشد، توصیه می شود که با یک روانشناس یا مشاور مدرسه در این زمینه مشورت کرده و نظرات وی را بپرسید. همچنین باید بدانید که هر کودک و نوجوان دارای روحیات خاصی است و به همین دلیل باید با یک مشاور برای شناخت بهتر و به کارگیری روش های آموزش سواد رسانه ای برای نوجوانان مشورت کنید.

سواد رسانه ای برای نوجوانان

کلام آخر

امروزه سواد رسانه ای برای نوجوانان به یکی از نیارهای مهم تبدیل شده است که والدین باید بدانند چگونه این مهارت را به کودکان و نوجوانان خود القا کنند. همچنین باید بدانید که چگونه می توانید با به کار گیری روش های مختلف در زمینه سواد رسانه ای برای نوجوانان، اطلاعات لازم را به کودکان خود بدهید. باید در نظر داشته باشید که پیش زمینه بسیاری از جرائم که در محیط اینترنت و رسانه ها رخ می دهد، به دلیل عدم آگاهی و وجود سواد رسانه ای برای نوجوانان می باشد. در این مقاله شما را با سواد رسانه ای برای نوجوانان بیشتر آشنا کردیم و هم اکنون شما می توانید با توجه به اطلاعاتی که ارائه شد، سواد رسانه ای برای نوجوانان را به فرزندان خود بیاموزید. در نظر داشته باشید که بسیاری از نوجوانان در طول روز وقت خود را با رسانه های مختلف می گذرانند و برای اینکه از بروز مشکل جلوگیری شود، باید سواد رسانه ای کافی را داشته باشند. برای اینکه سواد رسانه ای برای نوجوانان را آغاز کنید، بهتر است در ابتدا با یک مشاور یا یک روانشناس صحبت کرده و در این زمینه نظرات وی را جویا شوید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا