پیشنهاد سردبیرمقاله فناوری

سلبریتی ها و آسیب “بدن های غیرواقعی”

 

تصاویر پرتره از افراد مشهور و درواقع سلبریتی ها، با چهره و بدنهایی کاملا مناسب و روبه راه، امروزه در تمامی شبکه های اجتماعی به صورت انبوه منتشر می شوند. اما این تصاویر به ظاهر زیبا و بی عیب نقص باعث فشار بر جوانان برای رسیدن به شکل و ظاهری غیرقابل دسترس و غیرواقعی شده است!

نتایج مطالعه‌ای نشان داده است که بیشتر کودکان ۱۰ ساله دارای گوشی های هوشمند شخصی هستند و این اتفاق نتیجه ای جز فشار روحی به آنان و بر زندگی روز مره‌شان در سن های نوجوانی نداشته است.

یکی از این فشارهای روحی، افزایش انتظار از ظاهر خود در بین نوجوانان است. موسسه YMCA در مصاحبه ای که با حدود هزار نوجوان بین زیر ۱۶ سال انجام داد، به این نتیجه رسید که حدود ۶۲ درصد از مصاحبه شوندگان به دنبال نمایش چهره بهتری از خود در شبکه های اجتماعی هستند. استفاده از فتوشاپ و سعی در شاد نشان دادن چهره همراه با لبخندهای زورکی! تلاش این نوجوانان برای نمایش چهره ی جذاب تری از خود بوده است. بنابراین تعریف این قشر نسبت به چهره ی زیبا در حال تغییر است و تمایل دارند شبیه آنچه که در فضای مجازی از سلبریتی ها می بینند باشند. به گفته کارشناسان پدیده کمال فیزیکی، موضوعی است که توسط فرهنگ سلبریتی ها درحال نفوذ در بین نوجوانان است.

سلبریتی ها و آسیب “بدن های غیرواقعی”

دنیس هاتون مدیر اجرایی YMCA معتقد است که این فرهنگ سلبریتی، ما را مجبور کرده است غیر واقعی ترین عکسهای خود را در شبکه های اجتماعی منتشر کنیم. عکسهایی از ژستهای الکی و یا شادی های غیرواقعی همراه با لبخندهای زورکی! او معتقد است که تمامی احساسات و حالات طبیعی افراد زیباست و انسانها می بایست به این حالات خود نیز توجه کرده و تنها در پی رسیدن به یک چهره با ژستی خاص از خود نباشند.  دنیس هاتون ادامه میدهد: زیبایی هایی که امروز در شبکه های اجتماعی تبلیغ می شود، به دلایلی (مانند فوتوشاپی بودن، عملهای گرانقیمت زیبایی و…) درواقع یک زیبایی مصنوعی و غیرواقعی اند که برای بسیاری از مردم غیرقابل دسترسی می باشند، بنابراین تعداد زیادی از کاربران با دیدن این زیبایی های جعلی احساس افسردگی و عدم رضایت از ظاهر خود و اطرافیانشان دارند.

سلبریتی ها و آسیب “بدن های غیرواقعی”

مطالعات علمی نشان می دهد که مشکلات روانشناختی در میان دختران جوان طی دهه های گذشته افزایش شدیدی داشته است که این همزمانی با دوره گسترش رسانه ها، نشان دهنده ی تاثیر رسانه بر این مشکلات روانشناختی است. کارشناسان معتقدند شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و اسنپ چت، برای دختران جوان ضررهای بیشتری دارند؛ آنها حدود ۷ ساعت از ۲۴ ساعت روزانه خود را در این شبکه ها می گذرانند که باعث مشکلات روحی شدید و حذف ارتباطات اجتماعی با هم سن و سالانشان خواهد شد.

منبع: گاردین

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا