پیشنهاد سردبیرمقاله فناوری

رسانه‌های اجتماعی و مشاهیر: تبادل پیام‌ در شبکه‌های اجتماعی

حضور مشاهیر در رسانه‌های اجتماعی

همان‌طور که محبوبیت رسانه‌های اجتماعی افزایش یافته است، تعداد افراد مشهوری هم که از سیستم‌های مختلف برای به اشتراک گذاشتن زندگی خود استفاده می‌کنند، افزایش دارد. یک جنبه از حضور افراد مشهور در رسانه‌های اجتماعی، ساختن برند شخصی خود است. چندین راه وجود دارد که افراد مشهور می‌توانند رشد کنند و شخصیت خود را بسازند و بخشی از چگونگی انجام این کار از طریق روابط بین فردی در حساب‌های رسانه‌های اجتماعی است. اگر یک شخص مشهور قادر به حفظ ارتباط با مردم در رسانه‌های اجتماعی خود نباشد، رشد طرفداران اینترنتی‌اش متوقف خواهد شد.

باتوجه‌ به میزان بالای محتوای موجود رسانه‌های اجتماعی، اکثر سیستم‌عامل‌های رسانه‌ای در حال حاضر طراحی شده‌اند تا محتوای تولید شده توسط افرادی که کاربر با آن‌ها در گذشته ارتباط برقرار کرده را نمایش دهد که اغلب به این معنی است که اگر شخص به‌طور منظم آنچه را سلبریتی دوست دارد دوست داشته باشد، آنگاه محتوای تولیدی فرد مشهور بالا خواهد آمد و ظهور آن در لیست پیشنهادی کاربران بیشتر خواهد شد. اگر کاربر با محتوای فرد مشهور ارتباط برقرار نکند، یا با علاقه به آن پاسخ ندهد، محتوای فرد مشهور به‌احتمال به‌اصطلاح زیاد «دیده نمی‌شود».

رسانه‌های اجتماعی

افراد مشهور بسیاری از حمایت‌های رسانه‌های اجتماعی سود می‌برند، از دست دادن مخاطبان ممکن است به معنای از دست دادن سود باشد؛ این یافته‌ها به لحاظ تأثیر در نحوۀ استفاده از شبکه‌های اجتماعی در آینده توسط انسان‌ها قابل‌توجه است؛ روش‌های استفاده شده توسط افراد مشهور برای ارتباط بهتر با مخاطب در شبکه‌های اجتماعی به‌احتمال‌زیاد در آینده توسط دیگران نیز استفاده خواهد شد.

اگر فرد مشهور، در هر بعدی از ابعاد زندگی خود، تغییر کند، این تغییر خواه‌ناخواه خود را در چگونگی روابط وی با مخاطب در رسانه‌های اجتماعی نشان خواهد داد. این مطالعه به بررسی چگونگی استفاده افراد مشهور از روابط بین فردی، با هدف رشد «برند» خود، در دو رسانۀ اجتماعی محبوب توییتر و اینستاگرام می‌پردازد؛ برای این هدف، تجزیه‌وتحلیل محتوا روی پست‌های تولیدی افراد مشهور در هر دو پلتفرم انجام شده.

تحلیل ما نشان داد که تعامل مستقیم بین افراد مشهور و طرفداران به‌طور عام در «توییتر» نسبت به دیگر پلتفرم‌ها بیشتر اهمیت دارد و در مقابل تعامل مشاهیر با افرادی که آن‌ها را شخصاً می‌شناسند، در اینستاگرام بیشتر است؛ این مطالعه همچنین ثابت کرد که روابط «بین‌ فردی» برای ساخت برند شخصیت مشهور، از طریق نشان دادن آنچه برای فرد مشهور مهم است انجام می‌شود. این مطالعه پس از آن طراحی شد که بررسی ادبیات به کار رفته توسط افراد مشهور نشان داد: میان «نوع ادبیات مربوط به روابط بین فردی مشاهیر در رسانه‌های اجتماعی» و «نوع شخصیتشان» یک شکاف و تفاوت وجود دارد. بررسی نتایج تحلیل‌ها، نحوۀ استفاده افراد مشهور از توییتر و اینستاگرام برای ساخت برندهای شخصی را نشان داد.

رسانه‌های اجتماعی

بررسی ادبیات

به‌منظور تفسیر فعالیت سلبریتی‌ها، چندین نظریه و مفهوم بنیادی باید درک شوند؛ مفاهیم زیر به توضیح چگونگی انجام این تحقیق کمک می‌کند:

تعامل فرا اجتماعی (PSI)

عبارت است از ارتباط عمومی با دنبال کننده‌ها در رسانه‌های اجتماعی. پیشوند «فرا» به خاطر ماهیت یک‌طرفه آن است. تعاملات اجتماعی اغلب بین افرادی اتفاق می‌افتد که در لحظۀ انجام تعامل، کاملاً از آن آگاه هستند، اما در یک تعامل فرا اجتماعی این‌طور نیست. این رابطه بیشتر «یک تجربه خیالی» است، به‌گونه‌ای که در ذهن مخاطبانی که با شخص مشهور ارتباط فرا اجتماعی برقرار می‌کنند، این رابطه به نظر دوطرفه می‌آید، اما در واقع این‌طور نیست (Labreque،۲۰۱۴، ص ۱۳۵).

شخصیت مشهوری که ارتباط عمومی خود را با محتوای مناسب «تغذیه» می‌کند، از نوع تعاملات مخاطب با خود بی‌اطلاع است. دکتر «کلگ واتکینز» استدلال می‌کند که وقتی فرد مشهور اقدامات عملی مناسبی به نمایش عموم می‌گذارد، این منجر به رشد رابطه با مخاطب شود. خوب درک شدت تعامل توسط مخاطب، وابسته به ایجاد این تصور است در مخاطب است که شخص مشهور صدای مخاطب را می‌شنود و پاسخ مستقیم به او می‌دهد (Labreque، ۲۰۱۴، ص ۱۳۶).

این‌که آیا یک شخص مشهور کاملاً از مخاطب آگاه است، مهم نیست، مهم این است که مخاطبان بر این باور باشند که فرد مشهور به نظراتشان توجه می‌کند؛ وقتی یک شخصیت مشهور یک پست از دنبال کنندۀ خود را باز ارسال می‌کند، جامعۀ طرفداران خود را در کلیت آن به رسمیت می‌شناسد. تعاملاتی از این دست، باعث رشد رابطه می‌شود.

یک تعامل فرا اجتماعی هنوز یک رابطه بین فردی است و به‌عنوان یک ارتباط اجتماعی تعریف می‌شود (مازارین، ۲۰۱۶). پیوستن به رسانه‌های اجتماعی به‌هیچ‌وجه یک امر غیرواقعی و مجازی نیست و یک پیوند اجتماعی واقعی است. به‌بیان‌دیگر می‌توان گفت آنچه این رابطه را متمایز می‌کند همان جنبۀ یک‌طرفه بودن آن است. در بیشتر موارد، یک ارتباط، تا زمانی که هر دو طرف، تعامل را به رسمیت نشناسند، آغاز نمی‌شود، درحالی‌که در روابط فرا اجتماعی، این اتفاق می‌افتد (Labreque، ۲۰۱۴).

در شبکه‌های اجتماعی، «خود‌آگاهی» و نحوه هدایت آن  را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: (۱) عمومی و (۲) خصوصی (Joo، Lee-Won، Park، & Shim، ۲۰۱۴). خود‌آگاهی عمومی یعنی فرد، در زمانی که می‌داند دیگران او را می‌بینند، چگونه خود را نشان می‌دهد. به‌طورکلی اگر فرد خودآگاهی عمومی بالایی داشته باشد، معمولاً از طریق مخاطب متوجه تأثیر اعمال خود می‌شود و براساس آن عمل می‌کند و به دید دیگران نسبت به خود بسیار اهمیت می‌دهد و بنابراین تلاش می‌کند تصویر مثبتی از خود ایجاد کنند؛ (Joo et al.، ۲۰۱۴). بیشتر افراد مشهور در این دسته جای می‌گیرند.

خودآگاهی خصوصی عبارت است از آگاهی فرد به اعمالی که می‌داند توسط دیگران قابل‌مشاهده نیست. افرادی که سطح خودآگاهی خصوصی بالایی دارند معمولاً از دنیای درونی خود (در تقابل با دنیای بیرون) بسیار آگاه‌اند و براساس اعتقادات، ارزش‌ها و احساسات شخصی و درونی خود رفتار می‌کنند (Joo et al.، ۲۰۱۴، ص ۴۱۴).

افشای خود

هر چه دنبال کنندگان یک فرد در شبکه اجتماعی بیشتر باشد، به نگهداری و مراقبت بیشتری برای حفظ روابط با آن‌ها نیاز است (Rui & Stefanone، ۲۰۱۲) که خواه‌ناخواه باعث می‌شود مشاهیر یا سلبریتی‌ها اطلاعات بیشتری در مورد زندگی شخصی خود فاش کنند، و این نقطۀ چالش‌برانگیز ماجراست! افشای هرچه بیشتر زندگی شخصی و دنیای درونیِ سلبریتی، مساوی است با روابط قوی‌تر با طرفداران و فالوورها (!). از آن جا که افراد مشهور به‌طورکلی حضور در رسانه‌های بزرگ را حفظ می‌کنند، باید نسبت به دیگران بیشتر زندگی شخصی خود را افشا کنند. نکته حائز اهمیت در این مورد این است که اطلاعات افشا شده توسط سلبریتی باید با کاراکتر ساخته شده توسط وی مطابق باشد، وگرنه فالوورها احساس می‌کنند فرد مشهور «صادق» نیست. در این صورت (ثبات کاراکتر) مخاطب تا حدودی می‌تواند حدس بزند که فرد مشهور در برابر اتفاقات مختلف چه عکس‌العملی دارد و همین امکان پیش‌بینی فعالیت‌های فرد مشهور نشانه‌ای از صمیمیت در رابطه است.

ادامه دارد…

منبع: the Social Media Commons

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا