مقاله فناوری

شناخت اعتیاد به اینترنت و تکنولوژی

یکی از اعتیاد هایی که معمولا آسیب جدی اجتماعی را به فرد وارد می کند و متاسفانه به دلیل ظاهر موجه آن و عنوان نشدن رسمی آن به عنوان اعتیاد، والدین و اطرافیان آن را جدی نمی گیرند، اعتیاد به تکنولوژی است. که با گذشت زمان و پیشرفت روز افزون تکنولوژی بر تعداد معتادان به آن افزوده می شود. در اعتیاد به تکنولوژی مانند تمام اعتیاد های دیگر، ابتدا فرد متوجه اعتیاد خود نمی شود اما نمی تواند آن را انکار کند. و البته مانند تمام اعتیاد ها راه های درمان برای آن وجود دارد. این مقاله به منظور شناخت اعتیاد به تکنولوژی، علائم و عوارض آن، تهیه شده است.

شناخت اعتیاد به تکنولوژی

اگر شما جزو افرادی هستند که در صورت دوری از تلفن همراه و یا اینترنت، به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه، دچار اضطراب و احساس بی قراری می کنید. این یک هشدار جدی به شما است! شما به تلفن همراه خود اعتیاد دارید. این اعتیاد شاید شما را دچار درد های فیزیکی نکند. اما می تواند در کار و شخصیت اجتماعی شما مشکل ایجاد کند و میتواند شما را به سمت افسردگی هل بدهد و در کل می تواند زندگی شما را از روال نرمال و طبیعی خود خارج کند. اگر کودکان شما بیشتر از دو ساعت در روز خود را صرف تماشای تلویزیون و یا بازی های کامپیوتری می کنند، بهتر است احتمال بروز اعتیاد به تکنولوژی را برای آنها جدی بگیرید. افرادی که بین ۱ تا ۲ ساعت از روز خود را صرف بازی و یا شبکه های اجتماعی می کنند، در معرض ابتلا به اعتیاد تکنولوژی هستند. اگر این ساعات بیشتر است. قطعا انها دچار اعتیاد به تکنولوژی هستند.

اعتیاد به تکنولوژی

عوامل اعتیاد به تکنولوژی

یکی از عوامل اصلی اعتیاد به تکنولوژی، تنهایی و یا وجود اختلافات خانوادگی در خانه است. افرادی که در خانه مشکل دارند. و بیشتر زمان آزاد خود را به جای حضور در کنار هم درون اتاق هایشان هستند. برای فرار از تنهایی به تلفن های همراه روی می آورند.

افراد دیگری که به تکنولوژی اعتیاد پیدا می کنند. افرادی هستند که وقت آزاد آنها بسیار زیاد است و بیشتر روز خود را درون خانه می گذرانند، این افراد برای سرگرم کردن خود به سمت تلفن های همراه جذب می شوند.

افراد دیگری که ممکن است در معرض ابتلا به اعتیاد به تکنولوژی باشند. افرادی هستند که از ابتدا زمان استفاده آنها از تکنولوژی، مدیریت نشده است.

به این نکته توجه داشته باشید کودکانی که از سن ۲ یا ۳ سالگی به بعد، برای سرگرمی از تلفن های همراه و برنامه های تلویزیونی در مدت زمان طولانی استفاده می کنند. اگر توسط والدین جدی گرفته نشود. در سنین ۵ سالگی به بعد به طور جدی دچار اعتیاد به تکنولوژی می شوند.

اعتیاد به تکنولوژی

انواع اعتیاد به تکنولوژی

 1. اعتیاد انفعالی: این نوع از اعتیاد بر اساس تماشای بیش از حد تلویزیون، بازی های کامپیوتری و امثال آن به وجود می آید.
 2. اعتیاد فعال: این نوع از اعتیاد حاصل از استفاده بیش از حد از اینترنت، استفاده طولانی مدت از شبکه های اجتماعی و امثال آن است.

پیامد های اعتیاد به تکنولوژی

 1. داشتن اعتیاد های چندگانه و هیجانی مانند اعتیاد به بازی ها و شبکه های اجتماعی
 2. به وجود آوردن احساس افسردگی و مسائل جسمی
 3. کم رنگ شدن صمیمیت و روابط گرم خانوادگی
 4. اضطراب همیشگی
 5. کمبود وقت برای انجام کارهای روزانه به دلیل زمان طولانی استفاده از تلفن همراه
 6. کاهش انگیزه برای رسیدگی به کارها و زندگی شخصی
 7. گوشه گیری و نادیده گرفتن افراد حاضر در کنار شما
 8. احساس نیاز شدید به اینترنت و شبکه های اجتماعی برای داشتن احساس راحتی و آرامش
 9. داشتن افکار وسواس گونه
 10. به وجود آمدن حرکات انگشتان روی کی برد به صورت ارادی و غیر ارادی
 11. زمانی را برای استفاده در نظر می گیرید اما زمان استفاده شما به طور غیر ارادی طولانی تر می شود.
 12. تلاش های شکست خورده برای ترک اعتیاد به تکنولوژی
 13. خیال بافی و رویا پردازی حاصل از وجود تکنولوژی
 14. پیدا کردن دوستان مجازی، تا آنجایی که آنها جای دوستان شما را در واقعیت می گیرند.
 15. پرداخت هزینه های بالا برای استفاده از اینترنت و بازی های آنلاین
 16. بی تفاوت و بی خیال شدن فرد، نسبت به اطراف و اتفاقات آن و همچنین اطرافیان خود
اعتیاد به تکنولوژی

مشکلات شغلی و مالی

 • در افراد دانشجو و در حال تحصیل، موجب افت نمرات می شود.
 • از طرفی باعث غیبت و یا تاخیر برای حضور در کلاس های درس آنها می شود.
 • افت نمرات و حضور نداشتن در کلاس های درس، در نهایت موجب افت تحصیلی فرد می شود.
 • عادت به مطالعه کردن را، در افراد کاهش داده و به مرور آن را از بین می برد.

مشکلات فردی

 1. ممکن است در طولانی مدت موجب صدمات مغزی جدی شود.
 2. تنظیمات خواب فرد را دچار اختلال می کند.
 3. استفاده از بازی های هیجانی، موجب ضعف عضلانی در فرد می شود.
 4. باعث احساس خستگی دائمی در فرد می شود.
 5. ممکن است موجب به وجود آمدن مشکلات اخلاقی و رفتاری شود.

علائم اعتیاد به تکنولوژی

اعتیاد به تکنولوژی را میتوان به دو دسته تقسیم بندی کرد: اعتیاد به تلفن همراه و اعتیاد به اینترنت. اگر در زمانی که تلفن همراه شما از شما دور است و یا اینترنت شما تمام شده است. مانند فردی هستید که چیزی را گم کرده و مدام در حالت استرس و اضطراب ناشی از نبود تلفن همراه خود، هستید. شما به آنها اعتیاد دارید.

اعتیاد به تکنولوژی

راه های درمان اعتیاد به اینترنت و تکنولوژی

 1. سعی کنید زمان استفاده از اینترنت و تلفن همراه خود را، کاهش دهید. با فکر کردن به این موضوع که با بیهوده چرخیدن در شبکه های اجتماعی و بازی های رایانه ای، سودی به شما نخواهد رسید. سعی کنید به طور قاطعانه زمان استفاده از آنها را کاهش دهید.
 2. زمان کاهش داده را به طور دقیق و جدی زمان بندی کنید. و نگذارید تحت هیچ شرایطی احساستان به منطق شما قالب شود. و سمت تلفن همراه نروید.
 3. برنامه های جایگزین استفاده کنید. سعی کنید در زمانی که قصد دارید از تلفن همراه تان استفاده نکنید تفریح جایگزین کنید. مثلا ورزش کنید. کتاب بخوانید و… این روش به شما کمک میکند تا احساس اضطراب و استرس شما در این زمان کاهش پیدا کند.
 4. زمانی که از تکنولوژی استفاده نمی کنید، برنامه آن روز را بنویسید و پیشرفت خود را در روز یادداشت کنید.
 5. بعضی روز ها را به عنوان روز بدون تکنولوژی در نظر بگیرید. البته اگر با تکنولوژی کار می کنید می توانید آن را محدود به کار کنید.
 6. اگر با استفاده از روش های بالا نتوانستید بر اعتیاد خود غلبه کنید. بهتر است در این باره، با یک مشاور یا روان شناس مشورت کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا