مقاله فناوری

تکنولوژی عامل افزایش استرس و اضطراب در افراد

درست است که تکنولوژی در پیشرفت زندگی افراد نقش موثری دارد، اما باید این نکته را در نظر داشته باشیم که عامل مشکلات بسیاری در زندگی امروزه افراد نیز می باشد و اثرات منفی روی سلامت، شخصیت و ارتباطات افراد دارد. استفاده بیش از حد از تکنولوژی باعث بروز مشکلاتی همچون پایین آمدن سطح دقت و تمرکز افراد و افزایش استرس و اضطراب در افراد، مخصوصا کودکان می شود.

افزایش استرس

آسیب های تکنولوژی چیست؟

استفاده بیش از حد از تکنولوژی و اینترنت و … سلامت افراد را به خطر می اندازد. این موضوع بر روی کودکان اثرات بیشتری دارد. از علائم منفی که استفاده بیش از حد از تکنولوژی می تواند در پی داشته باشد: سردرد، خستگی، افزایش استرس، داشتن اضطراب و … می باشد.

امروزه محققان و دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که همه ی جوانان و نوجوانانی که در استفاده از اینترنت زیاده روی می کنند، از میزان استرس و اضطراب بیشتری رنج می برند و به مرور زمان دچار بیماری ها و اختلالات مغزی می شوند.

کاملا درست است که نقش تکنولوژی در زندگی امروزه ما بسیار مهم است اما باید کاملا کنترل شده استفاده شود.

تکنولوژی = افزایش استرس

تکنولوژی باعث جدا ساختن انسان ها از یکدیگر می شود.

استفاده بیش از حد از تکنولوژی باعث منزوی شدن و گوشه گیر شدن فرد می شود، باعث می شود افراد در شبکه های اجتماعی و مجازی مورد انتقاد و قضاوت قرار بگیرند و با یکدیگر مقایسه شوند که همین امر باعث بروز ناامیدی و افزایش استرس می شود.

درست است امروزه قطعا تکنولوژی ما را به سبک زندگی راحت تر و سریعتر نزدیک می کند ولی مطمئنا در خود مشکلاتی را نیز در بر دارد، و اگر درست استفاده نشود آسیب های زیادی را در پی دارد.

تکنولوژی، فناوری و اینترنت زندگی ما را بسیار روان تر و راحت تر کرده است، ولی از طرفی باید در نظر بگیریم که همین امر باعث می شود که افراد از هم دور شوند. شما می توانید بدون ملاقات هیچ فردی، تمامی کارهای خود را در طول روز انجام دهید. که این دوری و انزوا مشکلات زیادی برای ما به همراه دارد از جمله: پایین آمدن اعتماد به نفس، کسل شدن، خستگی، کرختی، خجالت کشیدن از مردم و حتی افزایش استرس و اضطراب.

امروزه خیلی از افراد، مدیران، کارفرمایان کارهای خود و قرار ها و جلسات خود با شرکت های دیگر را به صورت مجازی و از طریق ایمیل و … انجام می دهند همین امر باعث می شود که فرد اگر روزی بخواهد به صورت حضوری کار خود را انجام دهد آمادگی کامل نداشته باشد و با اعتماد به نفس پایین و استرس و دلهره کار خود را پیش ببرد.

افزایش استرس

نقش شبکه های اجتماعی در افزایش استرس

شبکه های اجتماعی مزیت های بسیاری دارند اما از طرفی استفاده بیش از حد از این شبکه ها و دنیای مجازی فرد را دچار اضطراب و استرس می کند.

به دلیل اینکه افراد حجم بالایی از اطلاعات شخصی خود را در فضای مجازی به اشتراک می گذارند، کاربران زیادی وارد زندگی شخصی یکدیگر می شوند و از یکدیگر انتظار به اشتراک گذاری اطلاعات بیشتری دارند که این امر باعث مشغول شدن ذهن فرد می شود و استرس و اضطراب را در فرد ایجاد می کند.

یکی دیگر از دلایلی که در شبکه های اجتماعی دچار افزایش استرس می شویم این است که نمی توانیم خبرهای درست را از شایعات تشخیص دهیم و خبرهایی که می خوانیم امکان دارد فقط یک شایعه باشد و همین امر باعث ناراحتی و اضطراب در افراد می شود.

این را بدانید که شبکه های اجتماعی هر چقدر هم مفید باشد و این قرن را بهترین قرن ارتباطات ساخته باشد، یکسری نکات منفی و استرس زا را در پی دارند. وارد شدن بیش از حد به زندگی های شخصی یکدیگر، انتشار دادن خبرهای کاذب و شایعه که ذهن افراد را به خود مشغول می کند، کلاهبرداری هایی که به صورت اینترنتی اتفاق می افتد، تمامی این ها می تواند عامل افزایش استرس در افراد باشد و اضطراب و افسردگی را رواج دهد.

استفاده بی رویه از اینترنت و شبکه های اجتماعی، بیماری های زیادی را در پی دارد که استرس و اضطراب از مهمترین و شایع ترین آن می باشد، مخصوصا در کودکان که باید آن ها را از این موضوع دور تر نگه داریم.

متاسفانه این روزها همه ی مردم حداقل از یک شبکه اجتماعی استفاده می کند، و از همین طریق دوستان زیادی را برای خود انتخاب می کنند و همین امر باعث می شود به شبکه های اجتماعی وابستگی شوند و علاقه بیشتری به داشتن دوست های مجازی پیدا کنند و بیشتر وقت خود را در روز صرف این موضوع کنند. این امر باعث دوری فرد از جامعه و کاهش تعامل رو در روی فرد با سایر افراد می شود و فرد به مرور زمان گوشه گیر می شود که در نتیجه آن، انجام فعالیت های اجتماعی باعث افزایش استرس در فرد می شود.

راهکار های مقابله با آسیب های تکنولوژی چیست؟

برای مقابله با آسیب های تکنولوژی از جمله افزایش استرس، می بایست وابستگی خود را به تکنولوژی کاهش دهید، که این امر نیازمند یک برنامه ی دقیق و منظم می باشد. برای مثال می توانید مدت زمان مشخص و یا زمان مشخصی را برای استفاده ی روزانه از تلفن همراه به ویژه شبکه های اجتماعی تعیین کنید، تا بدین وسیله میزان وابستگی خود را به تکنولوژی به مرور زمان کاهش دهید.

همچنین می توانید مدت زمانی را که در شبکه های اجتماعی می گذرانید را با یک فعالیت ورزشی، فرهنگی و … دیگر پر کنید.

کودکان خود را نیز بیش از حد به موبایل و تبلت و … عادت ندهید.

افزایش استرس

استرس در عصر تکنولوژی و زندگی در دهه های پیشین

در زمان های قدیم و در دهه های قبل مشکلاتی از قبیل افزایش و استرس و بیماری های مربوط به آن وجود نداشت، اگر هم بود، کمتر بود و یا دلیلش تکنولوژی و اینترنت نبود ولی امروزه با وجود تکنولوژی و فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، عوامل افزایش استرس بسیار زیاد شده اند. در دهه های قبل مردم بیشتر با هم در ارتباط بودند و بیشتر با هم صحبت می کردند و کارهای خود را با ارتباط با یکدیگر انجام می داند ولی امروزه مردم از طریق تکنولوژی کارهای خود را سریع تر، دور از هم و در نبود هم انجام می دهند، این امر باعث می شود افراد هر روز دورتر از هم شوند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا