مقاله فناوری

تاثیرات امواج تلفن همراه بر مغز و سلامت انسان

مردم روزانه ۵ ساعت از وقت خود را به استفاده از گوشی موبایل‌شان اختصاص می‌دهند و مردم از این میزان استفاده از تلفن همراه روزانه ۴۵ دقیقه را صرف مکالمات تلفنی خود میکنند. در این مقاله به بررسی تاثیرات امواج موبایل بر مغز و سلامت انسان می پردازیم.

امواج تلفن همراه

تاثیرات و آسیب های امواج تلفن همراه بر مغز و سلامت انسان چیست؟

امواج تلفن موبایل تاثیرات بسیاری بر مغز و سلامت انسان دارد،با توجه به افزایش استفاده از گوشی های موبایل در  بین مردم، نگرانی هایی در مورد خطرات و آثار مخرب  استفاده از این دستگاه­ها بر بافت های مختلف بدن انسان نیز همواره وجود دارد و به دلیل داشتن امواج الکترومغناطیسی این دستگاه ها، افراد در دراز مدت دچار بیماری های مختلف میشوند و این موضوع مطالعه دانشمندان برای بیش از یک دهه گذشته بوده است. این خبر و نگرانی حاکی از آن است که استفاده از موبایل در بین کودکان و نوجوانان به عنوان نسل آینده  جامعه نیز رو به افزایش است. مغز یکی از ارگان های حیاتی بدن انسان است و امواج موبایل بیشترین صدمه را به این عضو بدن وارد میکنند و سلامتی این عضو، تضمین کننده زندگی سالم انسان در جامعه است.

امواج تلفن همراه باعث ایجاد غده و تومور در مغز نمیشوند و تاثیرات امواج تلفن همراه در زمان کوتاه هنوز در بدن انسان کامل شناخته نشده است. ولی امواج موبایل میتواند یکی از عوامل بروز سرطان در بدن باشد که در طولانی مدت خطر ابتلا به انواع سرطان ها مخصوصا تومور های مغزی و آسیب های مغزی شدید را افزایش میدهد.

امواج تلفن همراه

تاثیر امواج تلفن همراه بر جنین و زنان باردار

امواج تلفن همراه بر زنان باردار و همچنین روی جنین در حال رشد اثرات خطرناک و مخربی میگذارد، زنانی که در دوران بارداری از تلفن همراه استفاده میکنند بیشتر از سایر افراد در معرض بیماری های مختلف هستند و برخی مشکلات مانند مشکلات رفتاری و اخلاقی در کودکان خود پدید می آورند.

بیشترین زمانی که جنین مبتلا به بیماری میشود از بدو حاملگی تا حدود ۱۵ هفته بعد از بارداری می باشد.

اگر جنین در این مدت در معرض طولانی مدت امواج موبایل قرار گیرد دچار عقب ماندگی ذهنی و نواقص جسمی و کاهش رشد و آسیب های شدید مغزی میشود و در این خصوص باید زنان باردار جوانب احتیاط را در نظر بگیرند.

عوارض ناشی از امواج موبایل در جنین

  • آسیب‌های مغزی: در این دوران سلول های عصبی جنین در حال رشد هستند زمانیکه این شکلگیری به درستی انجام نشود برخی اختلالات عصبی پدیدار میشوند.
  • آسیب‌های عاطفی: کودکانی که در دوران جنینی و کودکی در معرض امواج موبایل هستند بیشتر از کودکان دیگر دچار مشکلات روانی و عاطفی و روحی می‌شوند و همین امر باعث بوجود آمدن استرس و اظطراب و تنش های عصبی بسیاری در آنها میشود که باعث پایین آمدن سطح کیفی زندگیشان میشود.
  • مشکلات مربوط به  برقراری ارتباط با دیگران: امواج تلفن همراه میتواند به کودکان آسیب های جدی وارد کند، این دسته از کودکان به دلیل اینکه در کودکی در معرض امواج موبایل بوده اند به راحتی نمیتوانند با دیگران ارتباط برقرار کنند و در بزرگسالی به مشکلات زیادی بر میخورند و از نظر اجتماعی دچار مشکل می‌شوند.
امواج تلفن همراه

تاثیرات امواج تلفن همراه هنگام مکالمه

امواج تلفن همراه به دلیل داشتن امواج الکترومغناطیسی در حالت برقراری تماس و حتی در زمانی که به بدن انسان نزدیک هستند به دلیل ارتباط با شبکه اصلی مخابراتی اثرات خیلی خطرناک و مضر بر روی مغز و حتی گوش فرد میگذارد و خطر و ضرر امواج تلفن همراه در هنگام صحبت کردن از هر زمان دیگری بیشتر است زیرا در این زمان این امواج در حال زیاد و کم شدن هستند.

تاثیرات دکل های مخابراتی بر سلامتی انسان

امکانات روز دنیا، اینترنت بی سیم و فناوری های مختلف تلفن همراه از طریق ایجاد دکل های مخابراتی پدید آمده اند که همین دکل ها تشعشعات و ضررهای زیادی را برای مردم در پی دارد و به دلیل رشد روز افزون فناوری های ارتباطی، اینترنت و… تعداد دکل های مخابرات  در محیط های شهری افزایش یافته است و امواج بسیاری همانند امواج موبایل و امواج الکترومغناطیسی در محیط زندگی ما قرار دارند.

امواجی که دکل های مخابراتی منتشر میکنند در طولانی مدت با امواج مغناطیسی بدن انسان تداخل ایجاد میکند که باعث ایجاد بیماری های مختلف در بدن انسان میشود.ازجمله این بیماری ها میتوان به استرس قلبی و عروقی، کم شدن تعداد اسپرم ها در آقایان، سردرد، از دست دادن و ضعیف شدن حافظه و سرطان اشاره کرد. 

امواج تلفن همراه

نکاتی برای کاهش تاثیرات و آسیب های امواج موبایل

اگر فرد در موقع استفاده از تلفن همراه بتواند ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر موبایل خود را از بدن خود دور نگه دارد و از هندزفری در هنگام صحبت کردن با موبایل استفاده کند و مدت زمان صحبت خود را کوتاه کند، باعث میشود که امواج تلفن همراه کمتر به بدن و مغز فرد آسیب برساند.

امواج موبایل به بافت های بدن آسیب می رسانند بنابراین بهتر است موبایل را در جیب شلوار قرار ندهید، زیرا بافت های پایین بدن بیشتر از بافت های سر و صورت امواج تلفن همراه را جذب می کنند و آسیب بیشتری می بینند و قرار دادن تلفن همراه در جیب شلوار در آقایان باعث کاهش اسپرم شده و فرد دچار عقیمی موقت می شود.

امواج تلفن همراه میتوانند آنتی اکسیدان های داخل بدن را از بین ببرند و باعث اختلال در فرمول شیمیایی آنها می شوند، آنتی اکسیدان ها موادی هستند که از پیری زودرس پیشگیری میکنند و برای بدن ضروری هستند و به خاطر اینکه در طول روز افراد در برابر امواج تلفن همراه قرار می گیرند بهتر است هر روز از مواد غذایی که حاوی آنتی اکسیدان زیاد هستند استفاده کنند که در سلامتی و حیات سلول های بدن نقش بسیار مهم و اساسی دارند.

برخی از نکات دیگر که باعث کاهش تاثیرات و آسیب های امواج تلفن همراه میشود عبارتند از:

  • قبل از وصل شدن ارتباط به هیچ عنوان تلفن خود را روی گوشتان نگذارید
  • به هیچ عنوان موبایلتان را در حفاظ های فلزی قرار ندهید
  • تلفن همراه با جذب پایین اشعه خریداری کنید
  • از هدست استفاده کنید
  • از اسپیکر استفاده کنید

برای مطالعه بیشتر در رابطه با آسیب های تکنولوژی به انسان می توانید به مقاله ی تاثیرات اینترنت بر خواب و سلامت مراجعه کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا