مقاله فناوری

بررسی همه جانبه آسیب‌های تکنولوژی بر کودکان

برای ارزیابی آسیب‌های تکنولوژی بر کودکان ، باید تمام ابعاد زندگی فردی و اجتماعی آن‌ها را مورد بررسی قرار داد. اما در این میان نکته‌ای وجود دارد، که می‌توان حتی با چشمان بسته به آن پی برد و این نکته چیزی نیست جز این که سپردن تمام و کمال ترتیب و پرورش کودکان به دست ابزارهای تکنولوژی منجر به عقب ماندگی کودک می‌شود. این عقب ماندگی صرفا محدود به EQ و جنبه هوش اجتماعی کودک نیست، تحقیقات ثابت کرده است استفاده کودکان از ابزارهایی مانند تبلت یا موبایل، آن‌ها را کاندید ابتلا به بیماری‌های مغزی می‌کند. لازم به ذکر است که استفاده از تلفن‌های همراه برای ساکت کردن کودکان مبتلا به اوتیسم، مانند تزریق سم به بدن این کودکان است. با این حال برای بررسی صحیح و ارائه ارزیابی درست و استاندارد از آسیب‌های تکنولوژی بر کودکان، نمی‌توان نگاه خود را صرفا به تاثیرات و آسیب‌های تکنولوژی بر کودکان اوتیسم یا کودکانی که شبانه روزی با ابزارهای فناوری سر و کار دارند محدود کرد، در واقع برای ارائه یک ارزیابی درست باید تمام جوانب یک موضوع را بررسی کرد. در این مقاله ابتدا با بررسی چالش‌های زندگی کودکان امروزی و نقش تکنولوژی در ایجاد و برطرف کردن این چالش‌ها، به تبیین جایگاه تکنولوژی در زندگی کودکان امروزی می‌پردازیم، سپس با در نظر گرفتن ملزومات زندگی کودک امروزی، به بررسی آسیب‌های تکنولوژی بر کودکان می‌پردازیم تا در انتها بتوانیم به راه حلی مناسب برای به حداقل رساندن آسیب‌های تکنولوژی بر کودکان برسیم.

 آسیب‌های تکنولوژی بر کودکان
بررسی همه جانبه آسیب‌های تکنولوژی بر کودکان

تکنولوژی چگونه زندگی کودکان امروزی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

مهمانی شروع شده و بزرگ‌ترهای فامیل مشغول صحبت کردن از این و در آن در هستند، ناگهان صدای داد فریاد یکی از معدود کوچک‌ترهای خانواده بلند می‌شود و بزرگ‌ترها بلافاصله برای ساکت کردن او، گوشی‌هایشان را به سمتش می‌گیرند. احتمالا این صحنه برایتان آشنا باشد و حتی ممکن است با آن کنار آمده باشید. اما این، همان جایی است که پای تکنولوژی به زندگی کودکان باز می‌شود. این روزها تکنولوژی تبدیل به مادر دوم کودکان ما شده است و والدین از آن به‌عنوان ابزاری برای ساکت کردن کودکان استفاده می‌کنند. تحقیقات نشان داده که شانس ابتلای کودکان معتاد به تکنولوژی به تومور مغزی، پنجاه درصد بیشتر از کودکان عادی است، این بدان معنا است که شما با کمک گرفتن از تکنولوژی برای ساکت کردن کودکانتان، آن‌ها را به یک کاندید بالقوه برای ابتلا به سرطان و تومور تبدیل می‌کنید. با این حال حذف کردن تکنولوژی از زندگی کودکان کاملا اشتباه است، آنچه که مخرب یا مفید بودن تکنولوژی برای کودکان را مشخص می‌کند، نوع ابزار و مدت زمانی است که کودک به استفاده از آن ابزار مشغول خواهد بود. تحقیقات نشان داده که اشتغال کودکان به بازی‌های ویدیویی می‌تواند موجب افزایش توانایی‌هایی بصری کودک شود، اما اگر کودک برای مدت زمان زیادی به انجام این بازی‌ها مشغول شود، ممکن است دچار تشنج شود.

آسیب‌های تکنولوژی بر کودکان

انواع آسیب‌های تکنولوژی بر کودکان

اگر بگوییم که نقش تکنولوژی در زندگی کودکان امروزی، صرفا مخرب و آسیب زا است اشتباه کرده‌ایم. وقتی که درباره تکنولوژی صحبت می‌کنیم، همه چیز جنبه خاکستری پیدا می‌کند و هیچ چیز منفی یا مثبت مطلق نیست. برای مثال موتور‌های جست‌وجوگر، می‌توانند با ارائه طیف وسیعی از اطلاعات و مقالات درباره یک موضوع، یادگیری را برای کودکان راحت‌تر کنند اما همین وسعت طیف اطلاعاتی موجود در این موتورها، می‌تواند این می‌تواند نامشان را در صدر لیست مخرب‌ترین آسیب‌های تکنولوژی بر کودکان قرار دهد، علاوه بر این، استفاده طولانی مدت از موتور‌های جست‌وجوگر می‌تواند باعث ضعف قدرت حافظه شود. پیش‌تر، با بیان مضرات و مزایای بازی‌های ویدیویی برای کودکان، به بررسی جایگاه این بازی‌ها در لیست مخرب‌ترین آسیب‌های تکنولوژی بر کودکان پرداختیم، این بازی‌ها شامل هر نوع بازی ویدیویی در هر نوع کنسولی می‌شوند، اتفاقا در این مورد هرچه کیفیت کنسول مورد استفاده بیشتر باشد، میزان دقت کودک نیز بالاتر می‌رود. دیگر استفاده‌ که کودکان امروزی از تکنولوژی، مربوط به مدرسه و کلاس درس است.

آسیب‌های تکنولوژی بر کودکان
بررسی همه جانبه آسیب‌های تکنولوژی بر کودکان

این روزها بسیاری از مدارس برای آموزش نکات مختلف به دانش‌آموزان از پاورپوینت یا نرم‌افزارهای کمک آموزشی استفاده می‌کنند، به طور کلی مزایای این ابزارها به قدری زیاد است که حتی کاندید قرارگیری در لیست آسیب‌های تکنولوژی بر کودکان نخواهند بود. نتایج تحقیقات علمی نشان داده که استفاده از تکنولوژی برای آموزش و یادگیری، یادگیری را دو چندان می‌کند، برای راستی آزمایی این اطلاعات نیازی به بررسی آمار خارجی نیست، تنها کافی است نگاهی به درصد موفقیت کودکان مدارس غیرانتفاعی در آزمون‌های تیزهوشان بیندازید تا به صحت این اطلاعات پی ببرید. از دیگر آسیب‌های تکنولوژی بر کودکان می‌توان به نقش تکنولوژی بر حواس پرتی کودکان و نوجوانان اشاره کرد. سیر اطلاعات موجود در فضای مجازی ممکن است باعث جذابیت بیش از اندازه تکنولوژی برای کودکان شود، جذابیتی سراب گونه که در نهایت کودک را از اهداف اصلی زندگی‌اش غافل می‌کند.

راهکارهایی برای دفع آسیب‌های تکنولوژی بر کودکان

مهم‌ترین عاملی که می‌تواند شر آسیب‌های تکنولوژی بر کودکان شما را از سرشان دفع کند، خود شما هستید. حقیقت این است که تکنولوژی به خودی خود نمی‌تواند آسیبی به کودک شما برساند، مگر این که خودتان اجازه دهید. وظیفه شما به عنوان والدین، این است که با برقراری تعادل در استفاده کودکانتان از تکنولوژی از وارد شدن آسیب‌های تکنولوژی بر کودکان خود جلوگیری کنید. این برقراری تعادل صرفا به معنای محدود کردن مدت زمان استفاده کودکان از تکنولوژی نیست، بلکه شما باید بین مدت زمانی که کودک شما سرگرم استفاده از ابزارهای فناوری است و مدت زمانی که به سایر کارها مانند کتاب خواندن، درس خواندن، بازی کردن و… مشغول است تعادل برقرار کنید.

آسیب‌های تکنولوژی بر کودکان
بررسی همه جانبه آسیب‌های تکنولوژی بر کودکان

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات مختصری پیرامون آسیب‌های تکنولوژی بر کودکان را به شما ارائه دهیم، با این حال توجه داشته باشید که کودک شما توانایی‌ها و علایق منحصر به خود را دارد. برخی از کودکان مشتاق به یادگیری جوانب سخت افزاری و نرم‌ افزاری رایانه هستند، توصیه ما به شما این است که به کودکانتان میدان بدهید تا اگر واقعا مشتاق یادگیری فوت و فن تکنولوژی هستند، بتوانند در مسیری که به علاقه دارند قدم بردارند و استعداد خود را شکوفا کنند. توجه داشته باشید که شما به عنوان والدین کودک خود، مسئول شکوفا کردن استعداد‌ های او هستید.

برای مطالعه بیشتر در خصوص آسیب های تکنولوژی می توانید مقاله ی تاثیرات تکنولوژی بر حافظه و یادگیری انسان را مطالعه کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا