مقاله فناوری

اپلیکیشن faceapp و نگرانی های امنیتی

اپلیکیشن faceapp یک نرم افزار تغییر چهره است که در آن از هوش مصنوعی استفاده شده و به وسیله این نرم افزار افراد می توانند چهره و صورت خودشان را تغییر دهند. در این تغییر چهره، صورت شخص می تواند به سمت جنس مخالف گرایش پیدا کند و یا اینکه چهره ی شخص پیر یا جوان شود.

اپلیکیشن faceapp

این اپلیکیشن که توسط شرکت روسی Wireless Lab ساخته شده است به دلیل قابلیت پیر کردن تصویر چهره های کاربران به گونه ای که بسیار واقعی به نظر می آیند، محبوبیت زیادی پیدا کرده است. اما برسیم بر سر اینکه ویژگی های اپلیکیشن faceapp که بر روی سیستم عامل های اندروید و iOS نصب می شود چیست:

  • جذاب ساختن چهره و صورت
  • پیر یا جوان تر کردن چهره
  • اضافه کردن لبخند به چهره
  • تغییر جنسیت چهره

تمامی قابلیت های بالا که در این اپلیکیشن وجود دارند همه با استفاده از یک هوش مصنوعی بسیار قدرتمند کار می کنند.

اما در این مقاله موضوع اصلی بحث ما نحوه استفاده از اپلیکیشن faceapp و یا قابلیت ها و ویژگی های این نرم افزار تغییر چهره نیست. بلکه خبری است که بحث داغ این روزهای فضای مجازی است که خیلی ها را نگران کرده است:

اپلیکیشن faceapp

آیا اپلیکیشن faceapp مشکل امنیتی دارد؟

این روزها یکی از خبرهای داغ شبکه های اجتماعی و اینترنت، موضوع نداشتن امنیت نرم افزار فیس اپ است. برخی ها اعتقاد دارند که اطلاعات کاربری آنها توسط این شرکت دزدیده شده و خیلی از کارشناسان هم این احتمال را می دهند که این اطلاعات به سرقت رفته، در اختیار توسعه دهندگان کشور روسیه قرار گرفته است.

این کارشناسان همچنین معتقدند که طراحان این برنامه به گونه ای در ساخت آن عمل کرده اند که بدون اجازه کاربر به تصاویری که در قسمت camera roll وجود دارد دسترسی کامل دارند و بعد از مدتی آنها را ذخیره کرده و در موقع نیاز از آن استفاده خواهند کرد.

اگر شما هم از آن دسته از اشخاصی هستید که مایلید از قابلیت ها و ویژگی های اپلیکیشن faceapp استفاده کنید و در کل مجذوب این نرم افزار تغییر چهره شده اید قبل از هر چیزی به مشکل امنیتی و امن نبودن این نرم افزار توجه کنید و سپس اقدام به استفاده از آن کنید.

اپلیکیشن faceapp

چالش بزرگ این روزهای شبکه های مجازی با استفاده از اپلیکیشن faceapp

یکی از چالش های بزرگ و مشهور این روزهای شبکه های اجتماعی به خصوص اینستاگرام همین مورد است که خیلی از سلبریتی ها و افراد مشهور در هر حوزه ای تصاویر پیر شده خودشان را که به وسیله اپلیکیشن faceapp تهیه کرده اند در اینستاگرام قرار می دهند و شاید موضوع اصلی بحث امنیت از همین جا شروع شد.

این چالش بزرگ شبکه های اجتماعی باعث شد تا استفاده از این نرم افزار محبوبیت زیادی پیدا کند اما حقیقت هایی که در پشت پرده استفاده از اپلیکیشن faceapp بودند به مرور زمان خودشان را نشان دادند و تازه مشخص شد که این برنامه تغییر چهره یک مشکل امنیتی کوچک دارد که کارهای بزرگی انجام می دهد و به راحتی به تصاویر گالری افراد دسترسی پیدا می کند و آنها را برای روز مبادا ذخیره می کند.

سلبریتی ها در سراسر دنیا این چالش بزرگ را راه انداخته اند و با هشتگ faceappchallenge# باعث شدند تا میلیون ها نفر به سمت استفاده از این برنامه تغییر چهره جذب شوند اما از سرقت اطلاعات کاربران توسط این اپلیکیشن خبری نداشتند. سوالی که می تواند در اینجا مطرح شود این است:

به نظر شما این چالش جدیدی که توسط سلبریتی ها شروع شده و تصاویر پیری خودشان را در اینستاگرام قرار می دهند بیشتر به یک شوخی، تفریح و سرگرمی شباهت دارد یا نه، سعی و تلاش سازنده های اپلیکیشن faceapp است تا به این وسیله بتوانند برای پیشبرد اهداف جاسوسی خودشان فعالیت کنند؟

این مورد زمانی جالب تر می شود که بدانید سال ها پیش هم فیسبوک چنین چالشی را به وجود آورد که در نتیجه هدف اصلی فیسبوک هم به دست آوردن اطلاعات کاربران بود.

اپلیکیشن faceapp

به سرقت رفتن تصاویر کاربرها

بعد از بررسی های متعدد، کارشناسان حوزه کامپیوتر و انفورماتیک با توجه به اطلاعاتی که به دست آوردند به این نتیجه رسیده اند که نرم افزار فیس اپ یک برنامه ناامن و مخرب است که مشکل امنیتی دارد و بیشتر برای پیشبرد اهداف جاسوسی ساخته شده است، به خاطر اینکه بدون هیچ گونه اجازه ای تصاویر و عکس های کاربران را در سرورهای خودش ذخیره می کند.

به همین دلیل است که خیلی از کارشناسانی که در این حوزه فعالیت می کنند به امن نبودن برنامه و اپلیکیشن faceapp اذعان کرده اند و عاجزانه از کاربران این تقاضا را دارند که هرگز از این برنامه جاسوسی استفاده نکنند. این نگرانی ها زمانی بیشتر می شود که بدانید قابلیت ها و ویژگی های اپلیکیشن faceapp بسیار زیاد و متنوع است و کاربران برای استفاده از این قابلیت ها، ناخواسته به این اپلیکیشن دسترسی های گسترده ای به محتویات گوشی خود می دهند.

این دسترسی ها می تواند به گالری یا کارت حافظه گوشی کاربران باشد و اینکه بدون اجازه کاربران تمامی اطلاعات موجود را به سرورهای خودشان منتقل کنند تا در موقع نیاز بتوانند از آن استفاده کنند.

پاسخی که سازنده های برنامه و اپلیکیشن faceapp به کاربران می دهند

سازنده های این برنامه در پی خبر نگرانی های امنیتی در مورد این اپلیکیشن و استفاده توسعه دهندگان روسی از این تصاویر، در پاسخی جالب گفتند:

ما تصاویر را به سرور اصلی در خارج از روسیه منتقل می کنیم. علت این کار این است که بتوانیم باعث بهبود عملکرد نرم افزار فیس اپ شویم. تصاویری که کاربران در برنامه ایجاد می کنند به سرورهایی که در خارج از روسیه قرار دارد ارسال و ذخیره می گردد و بعد از مدت زمان کوتاهی هم حذف می شوند.”

به طور حتم اینگونه پاسخ دادن از طرف سازنده های اپلیکیشن faceapp نمی تواند کسی را متقاعد کند. به خاطر اینکه هیچ تضمینی در این طور مواقع وجود ندارد که تصاویری که از گوشی کاربر به سروری که در خارج از روسیه قرار دارد، منتقل می شوند بعد از مدتی حذف شوند. ممکن است این امکان وجود داشته باشد که این شرکت تصاویر کاربران را نگه دارد و هرگز هم آنها را حذف نکند.

اما به فرض اینکه به گفته خودشان این تصاویری که به سرور منتقل می شوند، بعد از مدتی حذف می شوند، باز هم ماهیت کاری که انجام می دهند نقض حریم خصوصی کاربران است و این طبق قوانین، یک جرم محسوب می شود. هیچ برنامه و اپلیکیشنی به خصوص اپلیکیشن faceapp نباید این اجازه  را به خودش دهد که اطلاعات کاربران (به خصوص تصاویر و عکس های آنها را) بدون اجازه آنها در سرورهای خودش ذخیره کند.

برای مطالعه بیشتر در رابطه با امنیت می توانید به مقاله امنیت در دنیای دیجیتال مراجعه کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا