مقاله فناوری

اهمیت سواد رسانه ای در عصر دیجیتال

بسیاری از ما، به ویژه جوانان، دائما و به صورت آنلاین در حال مطالعه ی شبکه های مجازی و گشت و گذار در میان خیلِ عظیم رسانه ها و مواجهه با حجم بالایی از دیتا ها و اطلاعات هستیم. حال در میان انبوهی از اطلاعات گیج کننده چطور می توان پیام های درست را پیدا کرد؟ اهمیت سواد رسانه ای در اینجا مطرح می گردد و آموزش های لازم در این راستا، جهت قدرت تشخیصِ درست و غلطِ مطالب که با سرعتی باور نکردنی و فراگیر توسط منابع مختلف و رسانه های اجتماعی منتشر می شوند، مورد توجه قرار می گیرد.

اهمیت سواد رسانه ای

چرا سواد رسانه ای مهم است ؟

اهمیت سواد رسانه ای امروزه به یکی از دغدغه های مهم و حیاتی بسیاری از کشور های جهان تبدیل شده است و هر یک از دولت ها، سیاست های خاصی را جهت آموزش سواد رسانه ای در پیش گرفته اند؛

به عنوان مثال در کشور استرالیا، زنگ خطر زمانی به صدا در آمد که نرخ پیگیری اخبار از طریق رسانه های نوین نسبت به روش های سنتی، به طور چشمگیری افزایش یافت. در همین راستا کتاب های متعددی برای معلمان و دانش آموزان نوشته شد و در تیراژ بالا به چاپ رسید تا علاوه بر تاکید بر اهمیت سواد رسانه ای از بروز مشکلاتِی که به واسطه ی نا آگاهی در این زمینه پدید می آید جلوگیری شود.

برخی از این کتاب ها عبارت اند از:

  • Media Literacy in the Digital Age (سواد رسانه ای در عصر دیجیتال، چاپ سال ۲۰۱۹)
  • ۲۰۱۹ e-Upgrade (به روز رسانی الکترونیکی ۲۰۱۹)
اهمیت سواد رسانه ای
اهمیت سواد رسانه ای در ارتباطات

نمونه ای از مطالب عرضه شده در زمینه ی اهمیت سواد رسانه ای :

Media Literacy in the Digital Age نام کتابی به زبان انگلیسی است که در کشور آمریکا و چین به طور گسترده و با چاپ بالا و البته قیمت مناسب مورد مطالعه توسط گروه های مختلف سنی قرار گرفته است.

در خلاصه ی این کتاب حول محور اهمیت سواد رسانه ای آمده است :

زمان آن رسیده که مردم جوامع مختلف جهان،  با توجه به اهمیت سواد رسانه ای به مهارت های سواد آموزی دیجیتال و رسانه ای تجهیز شوند. برای تصمیم گیری آگاهانه، افراد به تواناییِ دسترسی، تحلیل و درگیر کردن تفکر انتقادی در مورد پیام های روزانه ای که درمورد موضوعات مختلفی از جمله بهداشت و سیاست می پردازند، نیاز دارند.

برای تبدیل شدن به یک شرکت کننده ی مؤثر در جامعه ی اطلاعاتیِ قرن بیست و یکم ، مردم نه تنها به مهارت های چندرسانه ای بلکه به توانایی استفاده از این مهارت ها به طور مؤثر نیاز دارند.

سواد اطلاعاتی و رسانه ای ( Information and media literacy ) که به اختصار ( IML ) گفته میشود؛ به افراد این امکان را می دهد که علاوه بر تبادل اطلاعات و همچنین داوری آگاهانه، تعبیرِ درست و تصمیم گیری، به عنوان یک خالقِ با مهارت و یک تولید کننده ی مفید، محتواهای متعدد با مضامین گوناگون و کاربردی ایجاد کرده و گامی موثر در جهت رشد و پیشرفت جامعه ی بشری بردارند.

اهمیت سواد رسانه ای

رسانه و تاثیر مستقیم آن بر افراد

اهمیت سواد رسانه ای در دنیا

اهمیت سواد رسانه ای موضوعی است که از اوایل سال ۱۹۹۲ در کشور ایالات متحده آمریکا مورد توجه قرار گرفت و در این راستا تعاریف مختلفی ارائه شد. در جدید ترین تعریفِ این موضوع، از سواد رسانه ای با عنوانِ مهمترین آموزشِ قرن ۲۱ یاد شده است.

سواد رسانه ای، یک رویکرد متفاوت و خاص در سیستم آموزشی قرن ۲۱ است. این موضوع، چهارچوبی اساسی برای دسترسی، تحلیل، ارزیابی و ایجاد پیام به اشکال مختلف تعیین میکند.

آنچه مهم است، توجه به این موضوع میباشد که سواد رسانه ای درمورد “محافظت” بچه ها از پیام های نا خواسته نیست. اگر چه برخی از خانواده ها می خواهند که فقط تلویزیون را خاموش کنند و یا دسترسی به انواع رسانه های دیجیتال را برای فرزندانشان قطع کنند؛ اما واقعیت این است که رسانه ها چنان در فرهنگ و زندگی روزمره ی ما آمیخته شدند که حتی اگر رسانه ای را از دسترس خارج کنید نیز نمی توانید از فرهنگ رسانه امروز فرار کنید. رسانه ها فقط بر فرهنگ ما تأثیر نمی گذارند. آنها خودِ فرهنگ ما هستند. به دلیل همین تاثیر مستقیم و اساسی است که موضوع اهمیت سواد رسانه ای مطرح میشود.

بنابراین سواد رسانه ای این است که همه ی افراد در همه اشکال رسانه ای شایسته ، مهم و با سواد باشند به گونه ای که آنها بتوانند تعبیر آنچه می بینند یا می شنوند را کنترل کنند نه اینکه اجازه دهند تفسیر آنها را کنترل کند.

لن مسترمن ( Len Masterman ) ، نویسنده ی تحسین شده ی آموزش رسانه، این توانایی را “خودمختاری اساسی” یا توانایی تفکر برای خود می نامد.

پیشرفت رسانه های دیجیتال و ارتباط آن با اهمیت سواد رسانه ای

در پاسخ به این سوال که چرا با پیشرفت رسانه های دیجیتال، اهمیت سواد رسانه ای بیش از پیش مورد توجه قرار می گیرد، می توان گفت:

سخت افزار ها و نرم افزارهایی که افراد برای اهداف آموزشی، اجتماعی، سرگرمی، اطلاعاتی و ارتباطی در مدرسه و خانه استفاده می کنند؛ همه و همه نیازمند سواد دیجیتالی هستند.

با پیشرفت فن آوری های دیجیتال، آگاهی از رسانه ها اهمیت بسیار مهمی کسب می کند. توانایی تشخیص فریب، انواع حملات اینترنتی، خطرات هک، تحقیقاتِ مختلف و گسترده در زمینه های گوناگون و… همه و همه از اصلی ترین دلایل اهمیت سواد رسانه ای در دنیای امروز است.

 همچنین از آنجایی که رسانه های دیجیتال، عموما توزیع کننده ی تصاویر و فیلم های مختلف هستند، دانش ارتباطات و اطلاعات بصری نیز نیازمند گسترش و آموزش است.

اهمیت سواد رسانه ای

نمونه هایی از رسانه های مورد استفاده ی امروزی

هدف گسترش سواد رسانه ای

هدف از گسترش سواد رسانه ای، ایجادِ وجهه ای از شخصیت در شهروندان است که به موجبِ آن و با آگاهی کامل، بتوانند بدون هیچگونه خطری، به تعامل، مشارکت، برقراری ارتباط و همکاری با سایر مردم سراسر جهان بپردازند.

جدا از تمامی مطالب ذکر شده، داشتن دانش کافی در زمینه ی رسانه و توجه به اهمیت سواد رسانه ای، می تواند منجر به کسب درامد و ایجاد مشاغل مختلف در این زمینه شود. چراکه رسانه ها اولین و تاثیرگذار ترین پل ارتباطی میانِ انسان ها در جامعه ی کنونی قرن ۲۱ می باشند.

تنها با یک کلیک و یا یک توئیت در انواع شبکه های اجتماعی می توان به سادگی و راحت ترین شیوه ی ممکن زمینه ساز تبلیغات شد و این امر موجب رونق کسب و کار و ایجاد مشاغل مختلف می شود؛ که این امر یکی از مهم ترین دلایل اهمیت سواد رسانه ای است.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا