مقاله فناوری

امنیت تلویزیون های هوشمند در چه حد است؟

امنیت تلویزیون های هوشمند یکی از بحث های داغ حوزه امنیت دیجیتال است. پژوهشگران و کارشناسانی که در این حوزه فعالیت می کنند بر این عقیده اند که این تلویزیون ها به خصوص تلویزیون هوشمند سامسونگ، دارای یک حفره امنیتی هستند که به راحتی هکرها می توانند به سیستم های آن نفوذ کنند.

به طور حتم با هوشمند شدن لوازم و وسایل خانه به خصوص تلویزیون ها که اکثر آنها به راحتی به شبکه و دنیای اینترنت وصل می شوند این نیاز در هکرها به وجود می آید که به این دستگاه ها نفود کنند و امنیت تلویزیون های هوشمند را به خطر بیندازند و شاید یکی از این قربانیان، تلویزیون هوشمند سامسونگ باشد.

به تازگی کارشناسان امنیتی توانسته اند یک حفره امنیتی در تلویزیون های سامسونگ پیدا کنند که به سادگی امنیت تلویزیون های هوشمند را زیر سوال برده، چرا که به راحتی هکرها می توانند از راه دور کنترل تلویزیون سامسونگ را بر عهده بگیرند و این می تواند آسیب های جدی به این تلویزیون ها و کاربران آن وارد کند و این موضوعی است که کارشناسان و پژوهشگران امنیتی در مورد آن هشدار داده بودند.

امنیت تلویزیون های هوشمند

امنیت تلویزیون های هوشمند در آپدیت های جدید افزایش پیدا می کند

بعد از این که ناامن بودن امنیت تلویزیون های هوشمند سامسونگ برای همه روشن شد، سامسونگ دست به کار شد تا این مورد را برطرف کند وگرنه باید شاهد ریزش بیش از پیش مشتریان خودش می بود و برای همین سعی کرد به گونه ای این قابلیت اتصال به اینترنت را برای کاربران خودش امن جلوه دهد تا بیشتر از این متضرر نشود.

سامسونگ بعد از اینکه امنیت تلویزیون های هوشمند خودش را از بین رفته می دید تلاش کرد ویژگی های امنیتی جدیدی را برای کاربران خودش ایجاد کند تا تجربه آنلاین امن تری به وجود بیاید که کاربران به راحتی و با آرامش خاطر بیشتری در فضای اینترنت با استفاده از تلویزیون های هوشمند سامسونگ به گشت و گذار بپردازند و دیگر ترسی از این نداشته باشند که اطلاعات شان در فضای اینترنت به سرقت برود.

اما برگردیم به سر این موضوع که آپدیت شدن تلویزیون های هوشمند سامسونگ چه تأثیری بر امنیت تلویزیون های هوشمند خود داشت. این نوع آپدیت ها بیشتر گردش امن در فضای اینترنت را پشتیبانی می کرد تا دسترسی امن تری را برای کاربران مهیا کند تا با خیالی آسوده تر بتوانند به وسیله این تلویزیون ها به اینترنت وصل شوند.

امنیت تلویزیون های هوشمند

سامسونگ آپدیت شدن برای افزایش امنیت تلویزیون های هوشمند

سامسونگ سعی کرد آپدیت صورت گرفته را بیشتر به سمت افزایش کنترل دسترسی به کیبورد تلویزیون های هوشمند خودش ببرد. در اصل هدف اصلی از این عمل شاید به این دلیل باشد که کاربران بتوانند با خیالی آسوده تر رمز ورود و همچنین نام کاربری شان را وارد کنند و به اپلیکیشن ها و دیگر ویژگی ها و امکاناتی که در این تلویزیون های هوشمند قابل مشاهده و دسترسی است، دست پیدا کنند.

سامسونگ با این عمل توانست امنیت تلویزیون های هوشمند خودش را که بارها و بارها توسط کاربران و کارشناسان زیر سوال برده بود، باز گرداند و باز هم توانست اعتماد کاربران و مخاطبینش را برگرداند.

امنیت تلویزیون های هوشمند

اقدامات سامسونگ برای محافظت کردن از اطلاعات کاربران

یکی از معضلات و مشکلات امروزی خیلی از تلویزیون ها این است که به اینترنت متصل می شوند و در رأس آن هم شرکت سامسونگ است که با توجه به مشکل امنیت تلویزیون های هوشمند خودش سعی کرده تا به هر نحوی شده اطلاعات شخصی کاربرانش را در هر دستگاهی محافظت و تضمین کند.

در حال حاضر امنیت اولویت اصلی این شرکت بین المللی شده و به همین دلیل است که نزدیک به دو سال پی در پی است که تأییدیه معیارهای مشترک استاندارد امنیت بین المللی که به آن (CC) هم گفته می شود، را دریافت می کند. شاید همین مشکل امنیت تلویزیون های هوشمند که در تلویزیون های سامسونگ به وجود آمده به نوعی برای این شرکت یک تلنگری بود تا به این وسیله بتواند مشکل امنیتی خودش را بر طرف کند.

بنابراین سامسونگ برای محافظت کردن از اطلاعات ارزشمند کاربرانش از یک راهبرد امنیتی سه مرحله ای برای بالا بردن سطح امنیت و حراست اطلاعات کاربران استفاده کرده است که در زیر به آنها اشاره ای کوتاه می کنیم:

مرحله اول: پلتفرم

در این مرحله سامسونگ توانست تمام اطلاعات کاربران به خصوص نام کاربری و رمزهای عبور آنها را کد گذاری کند تا به این وسیله بتواند امنیت تلویزیون های هوشمند خودش را بیشتر از قبل کند. این یعنی اگر کاربران تمایل به این داشتند که از طریق این تلویزیون های هوشمند به اینترنت وصل شوند با قابلیت جدیدی که سامسونگ ارائه داده بدون هیچ دغدغه خاطری می توانند به اینترنت وصل شوند و هکرها هم به هیچ عنوان دسترسی غیر مجاز به اطلاعات کاربر را ندارند.

مرحله دوم: اپلیکیشن

مورد دومی که سامسونگ برای امنیت تلویزیون های هوشمند خودش ایجاد کرد این است که از موتورهای ضد بدافزار برای اینکه هکرها نتوانند به شبکه کاربران نفوذ کنند استفاده کرد. این یعنی سامسونگ توانست از دسترسی سایت های فیشینگ که کدهای خراب و آلوده خودشان را در دستگاه ها قرار می دادند جلوگیری کند.

مرورگری که در تلویزیون های هوشمند سامسونگ قرار دارد این قابلیت را دارد که سایت های مشکوکی که شما روی آن کلیک می کنید را به صورت پاپ آپ نشان دهد و این باعث می شود تا از به سرقت بردن اطلاعات شخصی توسط این سایت های خرابکار جلوگیری شود و برای این کار یک اپلیکیشن امنیتی به نام McAfee Security for TV را روی تلویزیون های هوشمندش فعال کرده است تا به این وسیله بتواند امنیت تلویزیون های هوشمند خودش را بیشتر از قبل کند.

مرحله سوم: سخت افزار

در این مرحله سامسونگ توانست با تفکیک سخت افزاری در فضای فیزیکی تلویزیون که در اصل مورد نیاز نرم افزارهای اصلی تلویزیون هایش هم بود از به سرقت رفتن و یا درز کردن اطلاعات و داده های کاربران و مخاطبین خودش جلوگیری کند.

این تلویزیون های هوشمند از یک تأیید هویت که مبتنی بر سخت افزار بود توانستند به وسیله پلتفرم قابل اعتماد تایزن (Tizen) از درز اطلاعات حیاتی کاربران جلوگیری کنند و این خودش به نوعی یک تضمین برای کاربران است که بتوانند با آسودگی خاطر از اینترنت تلویزیون های هوشمندشان استفاده کنند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا