مقاله فناوری

ارتباط میان تکنولوژی و چاقی چگونه است؟

قطعا پیشرفت تکنولوژی اثرات بسیار مثبتی بر زندگی و راحتی افراد می گذارد. اما تکنولوژی نیز مانند همه چیز یک روی منفی نیز دارد. یکی از این اثرات مخرب و نگران کننده، رابطه عمیق تکنولوژی و چاقی است.

متاسفانه افرادی که بیشتر روز خود را پای گوشی و یا سیستم ها هستند. بسیار بیشتر از افراد دیگر در معرض چاقی قرار می گیرند. از طرفی وجود غذاهای فست فود در کنار وجود تکنولوژی، این روند را بسیار سریع تر می کند. شاید شما هم جزو افرادی باشید که نوع کار شما ایجاب می کند که نیمی از روز خود را پای سیستم رایانه باشید. یا اینکه جزو مادرانی باشید که فرزندتان را با گوشی های هوشمند تنها می گذارید و از عوارض آن بی خبر هستید؟ توصیه می کنیم این مقاله را که درباره، رابطه مستقیم تکنولوژی و چاقی نگارش شده است را، مطالعه کنید.

تکنولوژی و چاقی

تکنولوژی و زیان های آن

در این قسمت، به طور مختصر به سمت تاریک تکنولوژی اشاره خواهیم کرد.

  • احساس علاقه، بدون دیدن و یا حتی شناختن افراد. بدون هیچ منطق و با رویای ساختگی و دروغی از افراد مجازی. که به آن اثر اتاق پژواک میگویند.
  • وجود تمام اطلاعات و پیدا کردن آنها، بدون فکر و تلاش، مغز انسان ها را تنبل می کند. اگر دقت کرده باشید در زمان های قبل تر، انسان ها شماره تلفن خانواده و حتی دوستان خود را حفظ بودند. اما متاسفانه با وجود گوشی همراه کسی نیازی به حفظ کردن شماره ها، در خود احساس نمی کند.
  • تکنولوژی می تواند مستقیم صبر انسان ها را نشانه گرفته باشد. به این علت که، امروزه همه چیز تقریبا در دسترس آدم هاست. و زمانی که چیزی نیاز به تلاش بیشتر داشته باشد، صبر در مقابل آن سخت شده است. به همین دلیل است که، اکثر انسان ها پرخاشگر و کم حوصله شده اند.
  • تکنولوژی و چاقی افراد، رابطه ای پر رنگ و جدی پیدا کرده است. افراد به دلیل یکجا نشینی و کم شدن تحرک، چربی اضافی بدن را به جای دفع جذب می کنند و همین موجب چاقی افراد می شود.
  • کسانی که بیش از حد با گوشی های همراه خود بازی می کنند. مخصوصا بازی های هیجانی که بسیار اعتیاد آور است. به مرور زمان دچار اختلال در عملکرد مغزشان می شود.
  • از طرفی به دلیل بردن تلفن همراه به تخت خواب، عملکرد خواب انسان دچار مشکل می شود و همین امر روی عملکرد اعصاب نیز تاثیر می گذارد.
تکنولوژی و چاقی
تکنولوژی و سمت تاریک آن

ارتباط تکنولوژی و چاقی: خطری بی صدا

در ایالات متحده آمریکا، استفاده بیش از حد از گوشی های همراه، بازی های ویدئویی، استفاده از تبلت و تلویزیون از شایع ترین عوامل چاقی شناخته شده است. گزارشات محققان نشان داده است که، افرادی که در روز بیش از ۵ ساعت از تلفن همراه استفاده می کنند. بیشتر از سایر افراد در معرض چاقی قرار می گیرند. وجود تکنولوژی و چاقی حاصل از آن، امروزه معضل بیش از ۱۰ کشور بزرگ دنیا است. علت هم این است که، بازی و برنامه های گوشی های هوشمند آنقدر جذاب هستند. که می توانند به راحتی شما را چندین ساعت یک جا بدون تحرک نگه دارند.

ارتباط تکنولوژی و چاقی در کودکان

تکنولوژی و چاقی کودکان تقریبا یک موضوع جدی برای فرزندان امروز است. به این دلیل که در زمان های قدیم به لطف وجود حیاط ها، کودکان در حیاط بازی می کردند و تحرک داشتند. اما امروزه متأسفانه کودکان در آپارتمان های چند طبقه، مجبور به رعایت اصول آپارتمان نشینی هستند. همچنین در مهمانی ها مجبورند برای رعایت ادب از دید پدر و مادر ها، یک جا بنشینند. بنابراین والدین یک گوشی دست فرزندان می دهند. بعضی مواقع در ۴ ساعت مهمانی فرزندان مشغول بازی با تبلت و گوشی هستند. از طرفی تنقلات شیرین استفاده می کنند و در اثر یکجا نشینی، چربی اضافی در بدن موجب چاقی نا سالم کودکان می شود.

متاسفانه طی تحقیقات دانشگاه سیمون بولیوار خانم هایی که بیشتر روز خود را با گوشی هایشان سرگرم هستند. دو برابر مردان دچار چاقی مضر می شوند. همچنین دانش آموزانی که بیشتر از روز خود را مشغول بازی یا تماشای فیلم در گوشی های هوشمند و تلویزیون هستند، ۷۳ درصد بیشتر از دیگر دانش آموزان دچار چاقی مفرط می شوند. بر اساس همین تحقیقات افرادی که زیاد با گوشی و رایانه سروکار دارند. غذاهای خود را تند می خورند و همین سبب می شود تعداد وعده غذایی مصرفی آنها افزایش یابد.

بر اساس آمار به دست آمده از این تحقیقات میان تکنولوژی و چاقی دانش آموزان ارتباط جدی وجود دارد.

پدر و مادر ها باید یک قانون و اصول اساسی برای نحوه و زمان استفاده از تبلت و گوشی برای فرزندان خود بگذارند و در اجرای آن جدیت به خرج دهند. و بدانند که اگر استفاده از تکنولوژی را در کودک و نوجوان خود کنترل نکنند. قطعا فرزندی چاق خواهند داشت. که این چاقی بی ضرر نخواهد بود.

تکنولوژی و چاقی
تاثیر تکنولوژی بر چاقی کودکان

ارتباط تکنولوژی و چاقی در بزرگسالان

افرادی که مجبور هستند ۷ تا ۸ ساعت در شرکت و ادارات پشت سیستم کار کنند. از طرفی از غذاهای فست فود استفاده می کنند. به دلیل نداشتن تحرک در چند ساعت متوالی و دریافت کالری بیش از حد بدن دچار چاقی مضر می شوند. چاقی که قطعا عوارضی به دنبال خود دارد. بنابراین تکنولوژی و چاقی های پر ضرر مسئله ای جدی است. که باید هر چه سریعتر راه حلی برای آن پیدا کنید. اگر تکنولوژی و چاقی شما نیز بی ارتباط با هم نیستند. بهتر است هر چه زودتر به فکر چاره ای برای آن باشید.

تکنولوژی و چاقی
تاثیر تکنولوژی بر تغییرات عادت های غذایی

عوارض چاقی حاصل از کم تحرکی و خوردن فست فود

ارتباط میان تکنولوژی و چاقی، روی عادت های غذایی نیز تاثیرگذار است. قطعا با مصرف فست فود و کم تحرکی، کالری که باید تبدیل به انرژی شود، در بدن تبدیل به چربی شده است. این چاقی دنباله ای مانند دیابت نوع دوم، سرطان، آرتور استخوانی، آسم، اختلالات خواب و بیماری های قلبی را داراست. از طرفی چاقی بیش از حد، یکی از علل مرگ و میر در جهان است. طبق آمارگیری محققان از نزدیک به ۷۳ کشور دنیا، متوجه شدند که به ازای هر ۱۰ درصد پولی که برای خرید و بازی با، بازی های رایانه ای هزینه می شود، ۱ درصد به آمار افراد چاق جهان اضافه میشود.

این بازی ها بسیار، خواهان و طرفدار پیدا کردند. از همین رو کم تحرکی یک تهدید جدی برای انسان هاست. از آنجایی که کم تحرک بودن، عادت های غذایی ما را نیز تغییر میدهد. که این عادت های غذایی خودشان عاملی برای چاقی هستند. به همین دلیل دولت بیشتر کشور های توسعه یافته، به دنبال کار آفرینی پر تحرک برای شهروندان خود هستند.

برای مطالعه بیشتر در خصوص تاثیرات تکنولوژی بر کودکان می توانید به مقاله ی “بررسی همه جانبه آسیب‌های تکنولوژی بر کودکان” مراجعه نمایید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا