مقاله فناوری

آسیب های استفاده از تلفن همراه در مدارس

براساس قوانین و مقررات آموزش و پرورش جمهوری اسلامی به همراه داشتن تلفن همراه در مدارس ممنوع می باشد و با توجه به معایبی که از استفاده از تلفن همراه مشاهده می شود در اغلب کشورهای جهان استفاده از تلفن همراه در مدارس منع شده است البته محدودیت چند ساعته از تلفن همراه جوانان و نوجوانان را از خطری که این وسیله آنها را تهدید می کند مصون نگه نخواهد داشت و والدین باید در این موضوع بسیار حساس برخورد نموده و کودکان و بچه های خود را از آسیب های تکنولوژی در اما نگه دارند. با توجه به آیین نامه انضباطی مدارس دانش آموزان حق استفاده از تلفن همراه در مدارس را ندارند و این امر با توجه به مزیت ها و فوایدی که دارد مورد تایید میباشد اما بعضی از دانش آموزان به شدت با این قوانین مخالف می باشند و در برخی مواقع شاهد این هستیم که برخی از دانش آموزان به صورت مخفی تلفن همراه خود را به مدرسه آورده و در هیاهوی زنگ های تفریح و یا در ساعاتی از کلاس درس بدون حواس دبیر و معلم با گوشی موبایل خود مشغول و غرق در فضاهای مجازی می باشند که این موضوع در میان دانش آموزان پسر بیشتر از دختران مشاهده می شود اما نمی توان گفت این موضوع برای دانش آموزان دختر صدق نمی کند.

تلفن همراه در مدارس

حواس پرتی و عدم تمرکز

استفاده از موبایل در مدارس از جمله موضوعاتی می باشد که مورد مناقشه در محافل گوناگون واقع شده است در کنار فواید و مزیت های استفاده از تلفن همراه، آسیب های متفاوتی نیز از این وسیله مورد مشاهده قرار گرفته است و توجه داشته باشید که برای تمامی سنین آسیب های مختلفی را به همراه دارد که نوجوانان در مقطعی از زندگی هستند که استفاده نامناسب از این دستگاه می تواند آسیب های روحی و جسمانی غیرقابل جبرانی را به همراه داشته باشد. از جمله تاثیرات منفی تلفن همراه در مدارس می توان به حواس پرتی نوجوانان در کلاس درسی اشاره نمود. با توجه به این که نرم افزارهای مختلفی در تلفن همراه نوجوانان و جوانان امروزی نصب می باشد و در اغلب ساعات روز زمان خود را در این شبکه های اجتماعی سپری می کنند در کلاس درسی به صورت ناخودآگاه تحریک شده و حواسش به دنبال چک کردن گوشی و برنامه های اجتماعی خود می باشند که این امر سبب حواس پرتی خود و حتی دوستانی که در نزدیک آن دانش آموز هستند می شود و در حالت کلی نمی توانند حواس خود را جمع کرده و به درس شان گوش دهند چرا که همواره حواسشان درگیر چک کردن پیام ها و اطلاعاتی که در گوشی مویابل شان وجود دارد، می شود.

تلفن همراه در مدارس

آسیب های روانی – اجتماعی

از دیگر آسیب های تلفن همراه در مدارس می توان به آسیب های روانی- اجتماعی اشاره نمود. دانش آموزانی که تلفن همراه خود را با خود به مدارس می برند سبب میشوند که دانش آموزان دیگر را نیز مشوق انجام این کار کنند و برخی از دانش آموزانی که تلفن موبایل ندارند خانواده های خود را مجبور به تهیه و خرید تلفن برای وی می کنند که این موضوعات از آسیب های اجتماعی می باشد که با استفاده از این وسیله در مدارس با آن مواجه می باشیم. توجه داشته باشید که آسیب های روانی در دانش آموزان به دلیل استفاده از تلفن همراه متفاوت می باشد دانش آموزانی که دچار کمبود عاطفی در خانه و در میان خانواده و دوستان خود هستند میزان آسیبی که از تلفن همراه آنها را تهدید می کند به مراتب بیشتر می باشد و در صورتی که دانش آموزی مشاهده می کند هم کلاسی شان با سرگرم شدن در فضاهای اجتماعی می تواند برای خود لحظات شادی را به وجود آورد وی نیز نسبت به استفاده از این دستگاه راغب تر می شود و به دلیل کمبود عاطفی و استفاده نادرست از تلفن همراه و فضاهای اجتماعی آسیب های روانی بسیاری جدی بر وی وارد می شود.

ایجاد استرس و اضطراب

دانش آموزانی که به صورت مخفیانه تلفن همراه خود را به مدرسه می برند همواره استرس و اضطراب لو رفتن و از دست دادن تلفن شان را دارند که این امر در روح و روان دانش آموز تاثیر بسیار بدی داشته و در نتیجه سبب مضطرب بودن وی می شود. استرس و اضطراب از تاثیرات منفی به همراه داشتن تلفن همراه در مدارس می باشد که دانش آموزان با وجود اینکه از قوانین مدرسه اطلاع دارند باز حاضر می شوند در کنار استرس راپور دادن دوستانش به ناظم و مدیر و گرفتن گوشی همراهش توسط آنها، با خود به مدرسه می برد؛ که این موضوع نشان می دهد اینترنت، فضای مجازی و به کل تلفن همراه چه نقشی در زندگی نوجوانان و جوانان مان ایفا می کند که با وجود تمامی هشدارهایی که از آسیب تکنولوژی و شبکه های اجتماعی ارائه می شود باز هم به شدت شاهد غرق شدن نوجوانان در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی می باشیم؛ که باید در این موضوع تصمیمات جدی و سرسختی گرفته شود و نوجوانانمان را از آینده ای که زندگی آنها را تهدید می کند مصون بداریم.

تلفن همراه در مدارس

محدود شدن یادگیری

همانطور که در بخش های قبلی نیز به این موضوع اشاره کردیم وجود تلفن همراه در کیف دانش آموزان به خصوص در ساعات کلاس درسی سبب می شود که تمرکز کافی بر روی درسشان نداشته باشد و در نتیجه این امر سبب محدود شدن یادگیری و عقب افتادن از درس هایی که دبیر و معلمشان ارائه می دهد، شود. این موضوع آینده و سرنوشت دانش آموزان را به شدت تهدید می کند از این رو با توجه به تمامی معایب و آسیب های استفاده و همراه داشتن تلفن همراه در مدارس، آیین نامه منع بودن تلفن مراه در مدارس قابل قبول و مورد پسند می باشد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا