مذاکرات هسته ای ایران در توئیتر

مذاکرات هسته ای ایران هنوز در توئیتر بحث ها و خبرهای زیادی را با خود همراه دارد، با بررسی ۳۰ هزار توئیتر با هشتگ irantalks و کشیدن گراف آن تصویر زیر به وجود آمد:

iran-talks

 

در این تصویر چندین خوشه مشاهده می شود که بابررسی اکانت های موجود در خوشه ها نتایج جالبی به دست می آید.

در خوشه بالایی که تراکم بیشتری نیز دارد اکانت های توئیتر واشنگتن تایمز و یک سری از افراد مخالف جمهوری اسلامی ایران را در خود جای داده است:

 

nime bala

 

در این نمودار اکانت هایی که کنار هم هستند و تشکیل یک خوشه داده اند به احتمال زیاد دارای مبحاث مشترک و درنتیجه تفکری مشترک بوده اند، از این رو میتوان نتیجه گرفت که اغلب اخباری که توسط واشنگتن تایمز به اشتراک گذاشته شده است مورد پسند اکانت های معاند با نظام قرار گرفته اند.

nime paeen-iran

 

در نیمه پایین این گراف یک نود موثر میبینیم که اکانتی است به نام ایران، این اکانت مربوط به سایت خبری theiranproject می باشد که به نشر اخبار ایران و مذاکرات هسته ای می پردازد. اطراف این خوشه اکانت های مسئولان هسته ای به چشم می خورد همانند جناب آقای عراقچی و دکتر ظریف که با دایره ای در شکل زیر مشخص شده است:

nime paeen-iran-jzarifاز اکانت هایی که در این خوشه دیده می شود می توان فهمید که نود موثری این خوشه یعنی اکانت سایت  theiranproject اخبار واقعی و منصفانه مذاکرات را منتشر می کند و بحث هایی هم که بین کاربران در این خوشه شکل گرفته احتمالا بیشتر جنبه حمایتی و دلسوزانه برای مذاکرات هسته ای داشته است.

نکته جالب در این نیمه وجود اکانت باراک اوباما نیز می باشد. حضور اکانت که در شکل زیر مشخص شده است و استفاده او از اخبار سایت های  theiranproject  و پرس تی وی نیز جالب است و شاید بدین معنی باشد که اوهم اخبار موافق توافقنامه را منتشر می کند.

accounts

 

نکته جالب این خوشه حضور نتانیاهو نخست وزیر رژیم غاصب صهیونیستی می باشد او که از مخالفان این توافقات است. شاید حضورش در این قسمت به این خاطر است که از توافقی با خبر شود که مد نظر ایران و آمریکاست نه توافقی که سایت های مخالف قسمت های گزینش شده اش را مطرح می کنند…

 

 

به اشتراک بگذارید:

یک دیدگاه