مطالب قدیمی

مرور رسانه ها، ۱۴ فروردین ۹۵

هک و برنامه‌ریزی سلول‌های زنده توسط محققانMIT

1

محققان MIT، ثابت کردند می‌توانند سلول‌های زنده را هک کنند و آن‌ها را برای انجام وظایف جدید به درون بدن بفرستند. به همان روشی که زبان کامپیوتر به یک ماشین وظایف محوله‌اش را به‌صورت دستوراتی کدگذاری شده، انتقال می‌دهد، محققان نشان دادند، امکان نوشتن کدهای DNA و قرار دادن آن درون باکتری‌ها برای انجام کاربردهای مختلف امکان‌پذیر است. این محققان امیدوارند از چنین روش‌هایی برای برنامه‌ریزی سلول‌هایی یک‌روزه جهت درمان سرطان و یا مبارزه با آفات گیاهان استفاده کنند.

منبع: بیت لاگ

فایبر فون، سرویس جدید تلفن خانگی گوگل

1

سرویس تلفن خانگی/زمینی گوگل به نام «فایبر فون» عرضه شد. سرویس زمینی/Landline تلفن گوگل فعلاً در نقاط تعریف‌شده آمریکا در دسترس است و کاربرانی که از سرویس اینترنت «گوگل فایبر» استفاده می‌کنند، قادر به استفاده از این سرویس خواهند بود. بدین ترتیب کاربران با پرداخت ماهانه ۱۰ دلار می‌توانند به‌صورت نامحدود مکالمه محلی و ملی در سطح ایالت متحده داشته باشند. همچنین نرخ مکالمه بین‌المللی از طریق فایبر فون (مانند گوگل ویس) نیز کمتر از سرویس‌های مشابه است.

منبع: خبرآنلاین

تدبیر وزارت ارتباطات برای زباله‌های الکترونیک

1

برخی اخبار حاکی از تولید بیش از ۵۰۰ هزار تن پسماندهای الکترونیک در کشور است با این حال به نظر می‌رسد در این زمینه اقدامی جدی برای بازیافت این مواد صورت نگرفته است. طی سال‌های گذشته با توجه به استفاده گسترده مردم از تجهیزات الکترونیک بازمانده‌های دستگاه‌های الکترونیک تبدیل به معضلی جدی برای کشور شده است. تاکنون در این زمینه یک شرکت به فعالیت پرداخته و نسبت به بازیافت این زباله‌ها اقدام کرده است. نصرالله جهانگرد – معاون وزیر ارتباطات – هم در گفت‌وگویی با ایسنا در این باره متذکر شد: سندی در این زمینه تهیه شده که براساس آن لازم است به تدریج برخی ضوابط برای حفظ و نگهداری پس‌ماندهای الکترونیک در نظر گرفته و اجرا شود.

منبع: خبرآنلاین

 

با تمرکز روی واردات فناوری قافیه را می‌بازیم

1

خسرو سلجوقی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به فرصت‌های ایجاد شده در حوزه فناوری اطلاعات در شرایط پسابرجام اظهار کرد: صنعت IT در ایران و در منطقه خاورمیانه، بکر است و قدرت سرمایه‌گذاری و حضور مشارکتی بخش خصوصی ما با شرکت‌های خارجی بسیار فراهم است. وی همچنین به تهدیدهای موجود در صنعت IT با حضور شرکت‌های خارجی در ایران اشاره کرد و افزود: بزرگترین فرصت ما در این شرایط این است که بتوانیم درباره انتقال فناوری کار مشارکتی انجام دهیم. زیرا اگر تمرکز ما روی واردات باشد و با کار مشارکتی روی دانش و انتقال فناوری تمرکز نکنیم، قافیه را خواهیم باخت.

 

منبع: خبرآنلابن

سال ۹۴ و قدرت شبکه‌های اجتماعی/ پیامک بازنده رقابت با اپلیکیشنها

 

به گفته کارشناسا1ن تا سال ۲۰۰۷ عملا هیچ اپلیکیشنی در دنیا وجود نداشت اما به یکباره تا سال ۲۰۱۱ بیش از ۲۵ میلیارد اپلیکیشن در دنیا دانلود شده‌اند. در سال ۲۰۱۴ در اروپا چیزی حدود ۱۹ درصد رشد اقتصادی در حوزه اپلیکیشن‌های موبایل نسبت به سال ۲۰۱۳ اعلام شده و نزدیک به یک میلیون شغل به طور مستقیم و غیرمستقیم از بستر اپلیکیشن ‌ها شکل گرفته است. طبق پیش بینی مرکز مطالعات استراتژیک تا سال ۱۴۰۰ کشور ما در میان ۶ کشور اول دنیا از نظر تکنولوژی دیجیتالی و زندگی دیجیتالی قرار گیرد و نقش شبکه های اجتماعی در تغییرات سبک زندگی مشهود خواهد بود. براساس بررسی مرکز Innovation is everywhere بالغ بر ۸۳.۲ میلیون مشترک موبایل در ایران و جود دارد و با احتساب اتصال کاربران از طریق موبایل به اینترنت، ضریب نفوذ اینترنت ۵۵ درصد اعلام شده است. طبق مطالعه انجام شده از سوی این مرکز ارتباطات دانشگاه پنسیلوانیا پیام رسانهای تلگرام، وایبر، واتس اپ و شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام و فیس بوک در میان کاربران ایرانی دارای محبوبیت هستند. همچنین  ۶۳% کاربران ایرانی با استفاده از اینترنت پهن باند بالاتر از ۱۲۸ کیلوبیت ۲۰%  از وایمکس ۱۷% با سرعت کمتر از ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه، وارد شبکه های اجتماعی می شوند. پیش‌بینی‌ها در سال ۲۰۱۶ حاکی از آن است که ۱۱ تا ۴۰ درصد مشترکان موبایل از خدمات OTT ارتباطی از جمله پیام‌رسان‌ موبایلی استفاده و برخی پیش‌بینی‌ها نیز این رقم را تا سقف ۴۰ درصد اعلام کرده است.

منبع: مهر

فضای مجازی به دقت رصد می‌شود

1

سید ابوالحسن فیروزآبادی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به برنامه های مدنظر برای پررنگ تر شدن فعالیتهای شورای عالی فضای مجازی گفت: در سال ۹۵ سعی خواهیم کرد حوزه‌های دیگر این شورا به عنوان نقطه کانونی فضای مجازی کشور مورد توجه قرار گیرد که این ماموریت هم بیشتر توسط مرکز ملی فضای مجازی هدایت خواهد شد. وی مهمترین  اقدام را در حوزه های رصد و هماهنگی فضای مجازی عنوان کرد و ادامه داد: در بعضی از حوزه ها نیاز به هماهنگی بین واحدهای مختلف دولت و حکومت است که باید این هماهنگی انجام شود. دبیر شورای عالی فضای مجازی خاطرنشان کرد: در واقع سیستم هایی که در خارج از کشور فعالیت می کنند در حوزه ارائه محتوا، پایداری و کیفیت، معمولا ارایه خدمات بهتری از شبکه های داخل کشور دارند و طبیعی است که اگر بنا باشد هزینه ترافیک یک قیمت داشته باشد از سرویس خارجی استفاده می شود.وی ادامه داد: یعنی برای ایمیل اگر هزینه استفاده از ایمیل خارج و داخل کشور مساوی باشد دلیلی وجود ندارد که کاربر از خدمات ایمیل داخلی استفاده کند و همین طور در حوزه فیلم و محتواهای چند رسانه ای؛ بنابراین ما باید ابتدا اقتصاد فضای مجازی را در حوزه های خدمات، اطلاع رسانی و تولید محتوا ساماندهی کنیم.

منبع: مهر

گسترش همکاری سایبری آلمان و آمریکا

1

مقامات عالی رتبه آمریکا و آلمان در زمینه تعمیق همکاری‌های خود در حوزه سایبر و از جمله ارتقای رفتار مسئولانه در فضای سایبر و گسترش آموزش در این زمینه در کشورهای در حال توسعه به توافق رسیدند. کریستوفر پینتر، هماهنگ‌کننده امور سایبر در وزارت خارجه آمریکا گفته است دو کشور قبلا هم در این زمینه همکاری‌های نزدیکی با یکدیگر داشته‌اند، از جمله این همکاری‌ها می‌توان به اعمال قوانین خاص در فضای سایبر، تلاش برای ارتقای حقوق بشر و … اشاره کرد،اما در چهارمین دور از گفتگوهای سالانه دو طرف در این زمینه قرار شد دامنه همکاری‌های مذکور باز هم گسترش یابد.

منبع: افتانا

 

رتبه خوب ایران در ثبت دامنه‌های اینترنتی

1

در حال حاضر ایران از نظر تعداد دامنه اینترنتی فعال کشوری، بزرگترین کشور در منطقه است و از کشورهایی نظیر سنگاپور، مالزی، هنگ‌کنگ، ترکیه، اسلواکی، یونان و فنلاند هم پیشی گرفته و با رشد ۴۵ درصدی در سال، در رتبه‌های نخست فهرست کشورهای برتر جهان از نظر رشد دامنه اینترنتی قرار دارد.
منبع : ایستنا

نفوذ هکرها به رایانه‌های شرکت‌های حقوقی آمریکا

1

روزنامه وال استریت ژورنال از نفوذ هکرها به داخل شبکه‌های رایانه‌ای برخی شرکت‌های بزرگ حقوقی آمریکا خبر داد. بازرسان فدرال در حال بررسی احتمال به سرقت برده شدن اطلاعات محرمانه برای مقاصد تجارت غیرقانونی هستند. این شرکت‌های حقوقی نمایندگانی از بانک‌های وال استریت و کمپانی‌های بزرگ هستنداین نشریه از هدف قرار گرفتن دیگر شرکت‌های حقوقی خبر داد که البته تحقیقات به اطلاعات واضحی درباره جزییات به سرقت برده شده نرسید.اداره تحقیقات فدرال و دفتر دادستانی آمریکا در منهتن در حال بررسی این مسئله هستند.

منبع: سایبربان

نصب بدافزار با استفاده از ام.دی.ام اپل

1

محققان امنیتی روش جدیدی به نام SideStepper شناسایی کرده‌اند که به‌منظور نصب نرم‌افزارهای مخرب بر روی سیستم‌عامل آی.او.اس استفاده می‌شود. این روش به کمک ام.دی.ام (Mobile Device Management) که توسط اپل طراحی‌شده است، کدهای مخرب را وارد سیستم‌عامل می‌کند. آسیب‌پذیری SideStepper توسط اپل معمولی گزارش شده است، اما در حقیقت این روش سامانه امنیتی اپل را دور زده و باعث نصب بدافزارهای مخرب می‌شود.یکی از راه‌حل‌های اپل به‌منظور مدیریت تلفن همراه، راه کار ام.دی.ام است. از این روش به‌منظور نصب نرم‌افزار، توسعه سیاست‌های امنیتی و پاک کردن اطلاعات استفاده می‌شود. ام.دی.ام به‌منظور راحت‌تر کردن مدیریت تلفن همراه توسط شرکت‌های توسعه‌دهنده استفاده می‌شود.

منبع: سایبربان

 هوش مصنوعی تهدیدی برای انسان ها و مشاغل آنها نخواهند بود

1

اریک اشمیت در رابطه با هوش مصنوعی می گوید: «در مورد نابرابری انسان و ماشین نگران هستم، اما هیچ شواهدی وجود ندارد که ما در حال ساخت ابزارهایی باشیم که باعث از بین رفتن مشاغل شوند.» وی می افزاید که منتقدان چندین دهه است که با ورود تکنولوژی های جدید، نگران از بین رفتن فرصت های شغلی می شوند اما همواره مشاهده کرده ایم که فناوری های جدید، باعث ایجاد فرصت های شغلی تازه گشته اند. اریک اشمیت همچنین باور ندارد که در آینده می توان از هوش مصنوعی در جنگ های واقعی یا سایبری استفاده کرد. وی AI را بیشتر همچون یک سپر دفاعی در چنین شرایطی تصور می کند نه وسیله ای برای هجوم بردن به دشمن.

منبع: دیجیاتو

 

 فراگیری اتومبیل های خودران احتمالا به حذف چراغ های ترافیک منجر خواهد شد

1

روز به روز، دستآوردهای جدیدی در حوزه اتومبیل های خودران حاصل می شود. محققان دانشگاه MIT به تازگی طرحی تازه ارائه کرده اند که می تواند به حذف چراغ های ترافیک منجر شده و آینده رانندگی در سطح شهر را به کلی دگرگون سازد. بنابر طرح مورد بحث، اتومبیل های خودران در آینده قادر خواهند بود سرعت خود را به گونه ای تنظیم نمایند که در زمانی مشخص به یک چهارراه رسیده و با حرکت هماهنگ و موزون، از لحاظ تئوری نیاز به چراغ های ترافیک قرمز، زرد و سبز را از بین ببرند.کارلو رتی، مدیر آزمایشگاه Senseable City دانشگاه MIT در مصاحبه با وب سایت Boston Globe گفته است: «وقتی که اتومبیل های مجهز به سنسور، به تقاطعی مشخص برسند، می توانند با سایر اتومبیل های ارتباط برقرار کرده و فاصله خود را با یکدیگر حفظ کنند که در نهایت به حذف چراغ های ترافیک منجر خواهد شد. با حذف مدت زمان معطلی پشت چراغ های ترافیک، این سیستم می تواند بسیار کاربردی تر (از سیستم سابق) باشد.»

منبع: بیزینس اینسایدر

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا