مطالب قدیمی

۸ درس اساسی اینترنت برای آموزش به کودکانتان

8 درس اساسی اینترنت برای آموزش به کودکانتان
8 درس اساسی اینترنت برای آموزش به کودکانتان

با دو چیز در حال تغییر که مدام رشد میکنند و تغییر میکنند (منظورمان کودکان و اینترنت است)، گاهی اوقات تظمینات ایمنی کافی نمی باشد. علاوه بر امکانات طراحی شده در SafeSearch گوگل، نیاز است والدین چه جیزی را درباره اینترنت به کودکانشان آموزش دهند و دقیقا چه زمانی برای این کار مناسب است؟

به گفته  Amy Morin، کارشناس کودکان در About.com و نویسنده کتاب” ۱۳ کاری که افراد با ذهن روانی قدرتمد هیچ وقت انجام نمیدهند” این دروس میبایست به محض برخورد کودکانمان با اینترنت به آنها آموزش داده شود.

مورین میگوید: به طور کلی درس درباره این است که اینترنت میتواند یک ابزار فوق العاده قوی باشد و لزوما نیاز نیست که خطرناک شود، اما اتفاق های بدی نیز ممکن است رخ دهند.

سن تقویمی و سن رشد (بلوغ روانی کودک) میتوانند با یکدیگر فاصله داشته و متفاوت باشند، بنابراین مورین تاکید میکند که میبایست مکالماتمان با کودک، به طور مستمر ادامه داشته باشد و هر مکالمه مخصوص یک نوع بلوغ میباشد.

همچنین دانش آموزان متوسطه نیز باید بداند که چگونه با قلدری های سایبری و پورنوگرافی مقابله کنند و چقدر باید اطلاعات خود را در اینترنت کنترل و از تنظیمات حریم خصوصی خود چگونه استفاده کنند.

بر اساس تحقیقات Pew در خصوص پروژه اینترنت، ۶۹ درصد از پدران و مادران در سال ۲۰۱۲ درباره چگونگی فعالیت آنلاین کودکان خود و امکان تاثیر این فعالیت ها بر روی تحصیلات آکادمیک آینده آنها یا موقعیت های شغلیشان، ابراز نگرانی کرده اند .

8 درس اساسی اینترنت برای آموزش به کودکانتان
8 درس اساسی اینترنت برای آموزش به کودکانتان

لیست زیر هشت درسی را که می بایست بتوسط آنها کودک خود را آموزش دهید به شما معرفی کرده است:

 

۱: نیازی نیست که از هر کسی اطاعت کند

بر اساس گفته مورین مهم ترین درس این است که کودکان نیازی نیست که از هر کسی اطاعت کنند و این موضوع زمانی اتفاق می افتد که آنها با نزدیک شدن به یک بیمار روانی در اینترنت یا حتی یک دوست، تحت فشار بسیار زیادی قرار بگیرند تا مجور به انجام کاری شوند اما میدانند نیازی نیست آن را انجام دهند. این مشاوره، راه حلی است برای تعیین حد مرز بدون نیاز به نظارت ۲۴ ساعته تا مطمئن شوید کودک شما به راحتی و قبل از آنکه نیاز به تذکر شما باشد کامپیوتر را خاموش کند. شما همچنین نیاز است که این درس را بدون توجه به سن کودک یا نوجوان خود برای آنها تکرار کنید زیرا این موضوع برای تمامی کودکان در تمامی سنین رخ میدهد_ و بیشتر زمانی که کودک شما با دیگر کاربران اینترنت برخورد میکند و با دوستان خود در شبکه های اجتماعی چت میکند رخ میدهند.

۲: ما با کمک همدیگر از مشکلاتمان درس میگیریم

مورین میگوید: کودکان سخت تلاش میکنند تا اشتباهات خود را پنهان کنند و خود آنها را درست کنند. قبل از آنکه کودکتان بتواند برای خود مشکل درست کند، همانند باز کردن تصادفی وب سایت های نامناسب یا ارسال عکسی که به آنها مربوط نیست، پدرها و مادرها باید این موضوع را روشن کنند که صداقت همیشه بهتر از این است که اشتباه خود را پنهان کنند و دروغ بگویند. پیشنهاد مورین به آنها اجازه میدهد که بفهمند اتفاق ها چه بخواهند و چه نخواهند اتفاق می افتند و ممکن است این اصلا به خاطر اشتباه آنها نباشد. کلید این موضوع این است که نقشه ای قبل از به وقوع پیوستن اتفاقات کشیده باشید.

8 درس اساسی اینترنت برای آموزش به کودکانتان
8 درس اساسی اینترنت برای آموزش به کودکانتان

۳: ساده شروع کنید:

به خاطر آنکه کودکان ، دوستان یا بزرگتر های خود را میبینند که وارد شبکه های اجتماعی میشوند، آنها نیز وسوسه میشوند که بزرگترهای خود را دنبال کنند. این لحظه زمانی است که نیاز است کمی سازش کنید و اجازه دهید تا در شبکه های اجتماعی ساده تر عضو شود، به خصوص در سنین جوانی فرزند خود باید بیشتر سازش کنید. به جای اجازه دادن به آنها برای پیوستن به فیسبوک و توییتر که در آنها تنظیمات حریم خصوصی میتوانند پیچیده و اطلاعات خصیوصی بیشتر در معرض دسترسی هستند باید آنها را به سمت پلتفورم هایی همچون پینترست که ساده تر است سوق دهید.

۴: قوانین هنوز هم در اینترنت هم اعمال میشوند

در حالی که فیسبوک، تامبلر و پینترست محدودیت ثبت نام زیر ۱۳ سال را اعمال کرده اند با این حال بسیاری از بچه ها در هنگام ثبت نام در این سایت ها درباره سن خود دروغ میگویند تا بتوانند ثبت نام کنند. کودکان و نوجوانان باید بدانند که همانطور که محدودیت سنی برای دیدن فیلم برای آنها وجود دارد و نمیتوانند فیلم های غیر مربوط به خود را خریداری کنند، محدودیتی نیز برای ثبت نام آنها در شبکه های اجتماعی وجود دارد که دروغ گفتن درباره سن خود برای ثبت نام در آنها کار درستی نمیباشد.

۵: چسبیدن به این موضوع که چه چیزی راحت تر است

در سایت های محتوایی همچون یوتوب پیشنهاد میشود که والدین دستور عمل های خاصی را بر اساس آنچه که فرزندشان از آن لذت میبرند نتظیم کنند. به طور مثال اگر کودک شما از برنامه x لذت میبرد به او بگویید که اجازه دارد یکی از ویدئو های برنامه x را تماشا کند. به هر حال با وجود این برنامه ریزی ها والدین نیاز است باز هم نظارت مستقیم خود را داشته باشند زیرا یک ویدئو ممکن است با وجود داشتن رده سنی باز هم دارای محتوای غیر مناسب فرزندان را داشته باشد.

۶: سعی نکنید تنظیمات حریم خصوصی را دستکاری کنید

فهمیدن تنظیمات حریم خصوصی اغلب برای بچه ها کار سختی است بنابراین نیاز است که والدین قبل از پیوستن کودکانشان به شبکه های اجتماعی درباره این تنظیمات گفت و گو کنند. به آنها بگویید که پست های چه کسانی را میتوانید ببینید و چه کسانی میتوانند پست های شما را ببینند و به انها یاد دهید که با این وجود نیاز است که در به اشتراک گذاری هایشان کمال احتیاط را رعایت کنند.

۷: اهدای زمان آنلاین شدن به عنوان پاداش

اکثر والدین زمانی را که کودکانشان میتوانند از اینترنت استفاده کنند را به آنها پاداش میدهند حتی زمانی که سن بچه هایشان بیشتر شده یا برای اولین بار لپ تاپ خریدند. این سیاست بسیار خوبی است زیرا این کار فرزند شما را از  عادت های بد در بزرگسالی دور میکند

۸:فعالیت های خاص نظارت خواهند شد

اطلاعات شخصی، مانند رمز عبور برای کامپیوتر خانوادگی و یا اطلاعات کارت اعتباری ، باید توسط والدین وارد شوند و به کودکان اجازه وارد کردن این رمز ها داده نشود. توصیه مورین این است که به کودکان میبایست به تدریج آزادی آنلاین داد. به طور مثال به آنها بگویند تنها زمانی میتوانند به تنهایی از کامپیوتر استفاده کنند که در فضایی اشتراکی مانند هال و کنار دیگران باشند.

 

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا