وقتی شرکت CompTIA به صورت فشرده بازار اشتغال IT را در یک سال گذشته بررسی کرد، متوجه مشاغلی شد که تا یک یا دو سال گذشته بی معنا بودند، مانند طراح واقعیت افزوده یا معمار اینترنت اشیا.  جای تعجب نیست، با توجه به اینکه بازار کار IT در یک جریان ثابت است، با ظهور سریع فن آوری های جدید، مدیران استخدام شرکت ها تلاش می کنند تا موقعیت هایی برای آنها تعریف کنند و حتی به آنها عناوینی نیز می دهند. به عنوان مثال شرکت فورد موتور، در میان بسیاری از شرکت ها به دنبال مهندس خوشه بندی GPU است.
مشاغل ذیل می توانند جز پر سودترین مشاغل در تکنولوژی فردا باشند:

۱-  مهندس پردازش شناختی / متخصص یادگیری ماشین 

۲- مهندس blockchain :
یک blockchain یک hosted ledger، رکوردی از رویدادها و متغیرهای موافقت‌شده است که به شکل رمزنگاری شده از آن محافظت می‌گردد. شما می‌توانید آن را مثل یک صفحه‌گسترده‌ی فوق پیشرفته و مبتنی بر ابر با ویژگی عدم وابستگی به پلتفرمی که روی آن اجرا می‌شود در نظر بگیرید. مشهورترین پیاده‌سازی blockchain در تبادل و ردیابی روال‌ها برای پول‌های cryptocurrencies مثل bitcoin محسوب می‌شود. قبل از blockchain، ما به یک موسسه‌ی انسانی قابل اطمینان مثل یک بانک نیاز داشتیم تا به عنوان واسطه در این میان عمل کند، حتی برای چیزهای ساده‌ای مثل انتقال پول الکترونیکی. با استفاده از blockchain که به شکل یک موسسه‌ی قانونی عمل می‌کند ما می‌توانیم کارهایی مثل نقل و انتقال وجه را بدون این که محبور به پرداخت درصدی از مبلغ به یک واسط ثالث مثل بانک باشیم به انجام برسانیم. و زمانی که از آن به عنوان مجموعه‌ای از قوانین دریافت و پرداخت پول، بدون احتمال تغییر در آن استفاده کنیم blockchain امکان ایجاد smart contracts یا قراردادهای هوشمند را فراهم می‌نماید.

۳- مهندس خوشه بندی GPU

۴- مهندس واقعیت مجازی

۵- معمار اینترنت اشیا

۶- کارشناس مدیریت و رسیدگی به رخداد های رایانه ای (Computer security incident responder):
عبارت (CERT( Computer Emergency Response Team برای اولین بار در دانشگاهCarnegie Mellon  و پس از انتشار کرم Morris در ARPANET که موفق شد نیمی از این شبکه نوپا را در آن زمان فلج کند به وجود آمد. وظیفه‌ی این گروه ایجاد هماهنگی برای واکنش مناسب به رخدادهای شبکه‌‌ای و تأمین امنیت در هنگام وقوع حوادثی از این دست بود. در حال حاضرCERT  یک نشان تجاری ثبت شده برای دانشگاه Carnegie Mellon است؛عبارت کلی‌تر CSIRT(Computer Security Incident Response Team) نیز  معنای مشابهی دارد و معمولاً به جای CERT به کار برده می‌شود، اما باید توجه داشت که CERT نشان تجاری ثبت شده‌ی دانشگاه Carnegie Mellon  است و این دو عبارت نباید به جای یکدیگر به کار برده شوند.CERT ای که توسط دانشگاه Carnegie Mellon ایجاد شد، هم اکنون به عنوان CERT Coordination Center که مختصر آنرا CERT-CC نامیده‌اند در آمریکا ماموریت هماهنگ سازی بین سایر مراکز واکنش به رخدادهای امنیتی را دارا می‌باشد.

ساختارهای مختلف CSIRT
ساختارهای مختلفی برای تشکیل تیم CSIRT در یک سازمان وجود دارد. این تیم می‌تواند به روش‌های زیر ساختار بندی شود:
تیم امنیتی: در این مدل هیچ گروه مشخصی مسئولیت مستقیم مدیریت رخداد را به عهده ندارد، بلکه از پرسنل بر اساس نیازهایی که ایجاد می‌شود استفاده می‌گردد.
CSIRT داخلی توزیع شده: این تیم‌ها در محل‌های جغرافیایی و سازمانی مختلف توزیع شده‌اند. مدیر تیم، وظیفه‌‌ی هماهنگ نمودن اعضای گروه را بر عهده دارد. این اعضا در حقیقت افرادی در سازمان‌ها هستند که تخصص‌های مختلفی در زمینه تکنولوژی‌ها، سیستم عامل‌ها و برنامه‌های گوناگون دارند و به تناسب و در زمان مورد نیاز از آن‌ها استفاده می‌شود. این افراد در بقیه اوقات، کار معمول خود را انجام می‌دهند.
CSIRT داخلی متمرکز: تیمی است که در یک محل مشخص از سازمان قرار داشته و مسئول مستقیم مدیریت رخداد می‌باشد.
CSIRT داخلی ترکیبی توزیع شده و متمرکز: این مدل ترکیبی از دو مدل قبلی محسوب می‌شود. در این مدل، یک گروه متمرکز برای مدیریت رخداد وجود دارد ولی از سایر کارکنان نیز در محل‌های استراتژیک به صورت توزیع شده استفاده می‌شود.
CSIRT هماهنگ کننده: در این مدل که یک مدل متمرکز محسوب می‌شود CSIRT مسئول هماهنگ نمودن عملیات مدیریت رخداد سازمان‌ها یا بخش‌های مختلف است. به عنوان نمونه می‌توان از شاخه‌های مختلف یک سازمان و یا سازمان‌های مختلف یک استان نام برد.

 

 

 

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published.