مطالب قدیمی

۶ داستان جالب از آرشیو بزرگ و همچنان محرمانه CIA

بر اساس گزارش استیون در اخبار محرمانه (Secrecy News) آژانس اطلاعات مرکزی، روز چهارشنبه به عنوان راه حلی برای حل و فصل دعوی یکی از کارکنان سابق خود اقدام به انتشار تعداد قابل توجهی از مقالات محرمانه نموده است. جفری Scudder که قبلا در دفتر نظارت آرشیو تاریخی این آژانس کار می کرده برای مدتی بیش از ۴ سال با اعتقاد به اینکه فایل های قدیمی این آژانس می بایست منتشر و عمومی شوند با آژنس مبارزه می کرده است. در حال حاظر این سازمان ۲۴۹ پروژه از ۴۱۹ پروژه را افشا کرده است. صدها صفحه از این پروژه ها تا کنون در سایت رسمی این آژانس منتشر شده اند.

ما از طریق وبسایت رسمی آژانس منتخب مطالبی که به نظرمان جالب رسیدند را برای شما ارائه کرده ایم:

در سال ۱۹۸۳ CIA به عنوان کمک به افسران خود برای بالا بردن مقاومت در برابر بازجویی اقدام به استفاده از یک برنامه هوش مصنوعی کرده است

در این برنامه که به عنوان (بازجویی از عامل CIA) برچسب گذاری شده است، سندی از رونوشت مکالمه بین  Joe Hardesty (فردی که باور دارد توسط CIA استخدام شده است) و بازجویی از یک دولت خارجی به نام A.I منتشر شده است.

meet-the-parents-polygraph-interrogation-2

این سند یک گفت و گوی کاملا جذاب را نشان میدهد که چگونه بازجو میتواند به سرعت وارد موضوع شده و با سوال هایی که به طور مداوم میپرسد، فرد را از تعادل و تمرکز خارج کرده تا به جواب درست برسد. در اینجا بخشی از این گفت و گو را به شما نشان میدهیم:

A.I: آیا کارفرمایتان به شما اعتماد دارد؟

Hardesty: البته آنها به من اعتماد دارند.

A.I: چه کسی به شما اعتماد دارد؟

Hardesty:ا Worldwide Leasing Inc.

A.I: آنها به شما اعتماد دارند البته.

Hardesty: بله، اما چرا شما این سوال را اینجا از من میپرسید؟

A.I: چرا شما این شکلی هستی جو؟

صفحات بسیار زیادی از گفت و گوی خسته کننده بین جو و A.I وجود دارد اما موضوع قابل توجه این سند این است که بازجوی جو یک میکرو کامپیوتر است، و این میکروکامپیوتر با استفاده از یک برنامه هوش مصنوعی به اسم Analiza، و واکنش ها و سوالات از پیش تعیین شده، خود را درخصوص افکار جویی آگاه تر میکند.

در زمان اوج خود، NSA نزدیک به ۱۰۰٫۰۰۰ متخصص رمزنگاری آمریکایی استخدام کرده است

nsa-office-1960s

مقاله ای توسط یکی از متخصصان رمزنگاری سابق NSA نوشته شده که هدف پروژه توضیح داده شده در آن را ایجاد شکاف بین سیگنال های اطلاعاتی (برخورد با مسائل فنی، کد شکنی، سیگنال های رادیویی، و غیره) اعلام کرده است. دکتر توماس جانسون در این مقاله نوشته است که NSA در گذشته و در زمان اوج خود توانسته از بزرگترین سیستم اطلاعاتی آمریکا فرار کند “البته او زمان دقیق این موضوع را بیان نمیکند”. همچنین در زمان اوج آژانس، NSA نزدیک به ۱۰۰٫۰۰۰ متخصص رمزنگاری آمریکایی استخدام کرده است.

 

افسر CIA، خلاصه جلسه اطلاعاتی روزانه بوش را در تاریخ ۹/۱۱ به او تقدیم میکند در حالی که آن را “بدون حادثه” مینامد

george-w-bush-911-september-11-3

در گزارشی که چه چیزی باعث میشود یک جلسه خلاصه شده ۱۵ دقیقه ای تبدیل به یک گردباد ۳۶ ساعته بشود، معاون سابق، مایکل مورل شرح داده است که به رییس جمهور خود آپدیت اطلاعاتی روزانه را تقدیم میکند و این داستان دقیقا چند دقیقه آغاز حمله ۱۱ سپتامبر بوده است. به محض رسیدن بوش به سوییت خود در ساراسوتای فلوریدا، بوش روزنامه اش را زمین میگذارد و میپرسد: “هیچ چیز جالبی امروز صبح رخ نداده؟”.  مورل بعد از آن نوشته است که در مهم ترین روز ریاست جمهوری بوش، جلسه اطلاعاتی او بدون حادثه بود.

CIA در سال ۱۹۷۰ میلادی هلکوپتر بی صدا را توسعه داد

oh-6-helicopter

مدت ها قبل از آنکه جهان یاد بگیرد چگونه هلکوپتر بی صدا و رادارگریزی همچون هلکوپتری که در سال ۲۰۱۱ برای حمله به بن لادن استفاده شد را بسازد، CIA آن را در سال ۱۹۷۰ میلادی توسعه داد. اولین تست پرواز این هلکوپتر ۶۰ روز طول کشید که آن را در شش ماه کامل کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا