مطالب قدیمی

مروری بر رسانه های ۲۹ام آبان

فیس‌بوک کاربران اینترنتی را به شدت غمگین کرده است : ۶ دلیل برای اثبات
فیس‌بوک کاربران اینترنتی را به شدت غمگین کرده است : ۶ دلیل برای اثبات
در هفته‌های اخیر سؤال‌های زیادی درباره فیس‌بوک مطرح شده است. یکی از بزرگ‌ترین و جنجال برانگیزترین این پرسش‌ها این سؤال است که آیا واقعاً فیس‌بوک کاربران را غمگین می‌کند یا نه. آیا حقیقت دارد؟ پاسخ این سؤال بیشتر به هر فرد و روحیات خاص او بستگی دارد؛ اما در این مقاله دلایلی را بررسی می‌کنیم که ثابت می‌کند استفاده از فیس‌بوک بیش از اینکه برای شما مفید باشد مضر است. ۱-فیس‌بوک اعتیادآور است. ۲-فیس‌بوک احساسات شما را به صورت هدفمند و از روی عمد دست‌کاری می‌کند. فیس‌بوک به تازگی اعلام کرده که در سال ۲۰۱۲ آزمایشی سری، بدون اطلاع و رضایت کاربران انجام داده است. در این آزمایش ، فیس‌بوک فیدهای خبری ۷۰۰ هزار کاربر انگلیسی زبان را برای پی بردن به این نکته که آیا محتوای دیده شده توسط کاربران بر روی خلق‌وخو و احساسات آن‌ها تأثیرگذار استیا نه ، بهینه‌سازی کرده بود. ۳-فیس‌بوک زمین ‌بازی جدید است. ۴-فیس‌بوک چیزهایی را که نباید ببینید یا بشنوید را به شما یادآوری می‌کند. ۵-فیس‌بوک بخشی از اینترنت است. ۶-فیس‌بوک مانع تعاملات طبیعی و معمول می‌شود.

  Thingsee دستگاهی برای اتصال همه چیز به اینترنت
  Thingsee دستگاهی برای اتصال همه چیز به اینترنت
دستگاه جدیدی ساخته شده که می‌تواند همه چیز را – از صندوق پست گرفته تا اسنوموبیل – به یک دستگاه «اینترنت اشیاء» تبدیل کند و احتمالاً نحوه‌ی کاربری و برخورد افراد را با وسایل روزمره تغییر دهد. Thingsee One که توسط شرکت Haltian طراحی شده، نخستین بار به عنوان یک پروژه‌ی ردیابی مرسولات توسط نوکیا ایجاد شد، اما چندی نگذشت که مشخص شد کاربرد آن بسیار بیشتر از ردیابی بسته‌هاست. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰، تعداد سیستم‌های اینترنت اشیاء به نسبت سه به یک از انسان‌ها پیشی گیرد. اوایل سال جاری مقاله‌ای منتشر شد که پیش‌بینی می‌کرد در شش سال آینده ۲۵ میلیون دستگاه متصل به اینترنت وجود داشته باشد که تا پیش از این اشیاء و وسایلی معمولی مانند چراغ‌های راهنمایی و سطل‌های زباله بوده‌اند. در این مقاله همچنین آمده است که در چند سال آینده احتمالاً قابلیت‌های ارتباطی و تبدیل دستگاه‌های معمولی به دستگاه‌های هوشمند، به استانداردی معمول بدل خواهد شد.

فایل ترمیمی برای رفع نقص امنیتی در ویندوز
فایل ترمیمی برای رفع نقص امنیتی در ویندوز
اگر از ویندوز استفاده می‌کنید و به‌ویژه اگر عضو شبکه‌ای از رایانه‌ها هستید، در معرض خطر جدی قرار دارید. مایکروسافت توصیه کرده تا تمامی کاربران سیستم‌های خود را به‌روز کنند. یک نقص ایمنی (MS14-068) در سیستم تصدیق کربروس (Kerberos Authentication System) این اجازه را به کاربران غیرمجاز می‌داد تا سطح دسترسی خود را به کارگزار (ادمین) دامنه برسانند.کربروس که یک پروتکل اعتبارسنجی در شبکه است و برای انجام اعتبارسنجی‌های بنیادین در برنامه‌های کاربر- ادمین تعبیه شده، به صورت پیش‌فرض در ویندوز به کار می‌رود.

ویندوز خود را بشوئید
ویندوز خود را بشوئید
ویندوواشر Window Washer حق ناشناس ماندن در دنیای کامپیوتر را تا حدی به ما باز می‌گرداند. هیستوری کاربر را از بخش فایل‌های موقت، سطل زباله، هیستوری داکیومنت و همین‌طور جستجوها و حتی Run پاک می‌کند. از شر کوکی‌های مرورگر هم راحت‌مان می‌کند. ویندوواشر را می‌توان دستی به کار انداخت، می‌توان برنامه‌ریزی‌اش کرد که به هنگام روشن کردن و یا خاموش کردن کامپیوتر و به‌طور اتوماتیک به کار بیفتد. کسانی هم که واقعا نگران نگاه‌های سایرین هستند می‌توانند تنظیمش کنند که هر یک ربع ساعت تمیزکاری کند. در ضمن می‌توانید تنظیمش کنید تا فقط چیزهایی را که می‌خواهید پاک کند. مثلا یک بخش Cookie Keeper دارد که بعضی کوکی‌ها را نگاه می‌دارد و نمی‌گذارد پاک شوند. مثلا می‌توانید تنظیم کنید که لاگین ایمیل‌تان را نگه دارد. (که البته اگر واقعا خواهان حفظ امنیت داده‌های‌تان هستید بهتر است این کار را نکنید).

آیا وایبر واقعا امن است؟
آیا وایبر واقعا امن است؟
در شرایطی که چندان نمی‌توان از امنیت کامل وایبر مطمئن بود، به نظر می‌رسد محدود کردن استفاده از آن و جایگزینی تدریجی آن با اپلیکیشن‌های مطمئن‎تر یک انتخاب درست‌تر باشد.

محتوای وایبر و اینستاگرام پالایش خواهد شد
رمضانعلی سبحانی‌فر(نماینده مجلس شورای اسلامی): عضو کارگروه تعیین محتوای مصادیق مجرمانه در اینترنت که مسئول فیلترینگ در ایران است، گفته است که برنامه‌های «وایبر و اینستاگرام فیلتر نمی‌شوند بلکه محتوای آنها پالایش خواهد شد

آی‌کلاود درایو؛ یک گام بزرگ به پیش
آی‌کلاود درایو فایل‌های کاربر را در دستگاه‌های مختلف او ذخیره و همگام سازی می‌کند. بد نیست درباره این قابلیت خوب اپل و نحوه عملکرد آن بیشتر بدانیم.
وقتی پای فیس‌بوک به قتل کشیده می‌شود
‌امروزه شبکه‌های اجتماعی بخش بزرگی‌ از زندگی‌ روزمره‌ی ما را تشکیل می‌دهند. در جهانی‌ که در آن ۷۵۷ میلیون نفر روزانه از فیس‌بوک استفاده می‌کنند و تعداد بازدیدکنندگان این شبکه در ماه به ۲۳/۱ میلیارد نفر می‌رسد، تاثیر شگرف این قبیل شبکه‌ها‌ی اجتماعی در زندگی‌ انسانها غیر قابل انکار است. این تاثیر تنها مختص به کشورهای توسعه یافته نیست و حتی در کشورهایی که دسترسی قانونی به این شبکه‌ها مقدور نمی‌باشد نیز مشاهده می‌شود. طبق آمارهای رسمی‌ جهانی‌ ۴۵ میلیون نفر در ایران یعنی‌ حدود ۷/۵۵% از کل جمعیت این کشور کاربر اینترنت هستند

افشاگری‌های اسنودن و شهروندانِ اینترنت؛ نگرانیم!
افشاگری‌های اسنودن و شهروندانِ اینترنت؛ نگرانیم!
۷۰ درصد از شهروندان آمریکایی نگرانِ دسترسیِ دولت به اطلاعاتِ خود هستند و ۸۰ درصد نگرانِ استفاده‌ی ابزاری از اطلاعاتِ به اشتراگ گذاشته شده هستند. مؤسسه PEW نظرسنجی‌ای را در آمریکا انجام داده است و از شهروندان خواسته است تا نظراتِ خود را نسبت به نظارت بر فضای سایبری بگویند. PEWدر نتایج نظرسنجی خود این نکته را ذکر کرده است که «عمده‌ی شرکت کنندگان در نظرسنجی از نظارت دولت و شرکت‌ها اطلاع دارند»، چنانچه ۴۳ درصد اعلام کرده‌اند درباره‌ی این موضوع بسیار شنیده‌اند و ۴۴ درصد کمی درباره‌ی آن شنیده‌اند و تنها ۵ درصد اعلام کرده‌اند چیزی در این باره‌ نشنیده‌اند. نکته‌ی اصلی در این نظرسنجی، گسترده شدن حسِ عدم اعتماد شهروندان نسبت به ابزارهای ارتباطی برای به اشتراک گذاری اطلاعاتِ شخصی است، چنانچه ۸۱ درصد اعلام کرده‌اند در اشترک گذاری اطلاعات شخصیِ خود از طریقِ شبکه‌های اجتماعی احساسِ عدم امنیت دارند، ۷۰ درصد همین نظر را نسبت به ابزارهای گفتگو داشته‌اند، و ۵۸ درصد نیز در موردِ پیامِ کوتاه این احساس را داشته‌اند و ۵۷ درصد گفته‌اند به ارسالِ اطلاعاتِ شخصی از طریقِ ایمیل اعتماد ندارند. در موردِ ارتباطاتِ تلفنی نیز، ۴۶ درصد تماس از طریقِ تلفن همراه را نا امن خوانده‌اند و ۳۱ درصد نیز همین نظر را نسبت به تلفن‌های ثابت داشته‌اند. چنانچه از نتایج این نظرسنجی برمی‌آید، شهروندان آمریکایی به ابزارهای ارتباطی روزمره کاملاً اعتماد ندارند و یا به طور کل اعتماد ندارند. در همین رابطه PEW نیز اعلام کرده است که از میان ۶ روش ارتباطی متفاوت، شهروندانِ آمریکا به هیچ کدام اطمینانِ کامل برای به اشتراک گذاری اطلاعاتِ شخصی خود را ندارند.

 ساخت ربات گشت نگهبان توسط شرکت Knightscope
حدود یک سال پیش شرکت Knightscope از ساخت روبات گشت امنیتی K5 در رسانه ها خبر داد . این روبات که ما را یاد روبات‌های دالک در سریال دکترهو می‌اندازد می‌تواند در محوطهٔ دانشگاه‌ها، شرکت‌ها، مدرسه‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، فرودگاه‌ها و … به‌جای انسان‌های نگهبان گشت بزند و موارد امنیتی را گزارش کند. اکنون ساخت K5 در مراحل پایانی است و به‌زودی شاهد فعالیت این روبات در دنیای واقعی خواهیم بود. البته هنوز روبات‌های امنیتی مسلح نیستند و فقط آنچه می‌بینند گزارش می‌کنند. K5 با ظاهر تخم‌مرغی‌اش ۱۵۲ سانتیمتر ارتفاع دارد و حدوداً هم قد انسان است. این روبات مجهز به ۴ میکروفون، ۴ دوربین قوی در هر طرف آن، سنسورهای تشخیص عوامل محیطی مثل آتش‌سوزی و نشت گاز و یک دوربین مخصوص تشخیص پلاک خودرو است.
آیا شما از سندرم «پاسخ داشتن برای همه چیز» رنج می‌برید؟
اولین باری که نام این اختلال را شنیدم، مشغول گذراندن دوره‌ای در مورد روزنامه‌نگاری علمی در دانشگاه «ام آی تی» – دانشگاه تکنولوژی ماساچوست – بودم و مشغول گفت وگو با یک دانشمند علوم کامپیوتر بودم که ناگهان حرف ما سر از اخلاق خبرنگاری درآورد. هرچند این شخص تا به حال یک دقیقه هم کار خبرنگاری نکرده بود اما در مورد تمامی مسائل مرتبط با چالش‌های اخلاق روزنامه و خبرنگاری، پاسخ داشت. که البته نداشت و تا سطح خجالت‌آوری هم چیزی نمی‌دانست ولی جوری بود که انگار همه چیز میداند. وقتی ما را ترک کرد، دوستم نگاهی به من کرد و گفت: «سندرم پاسخی برای همه چیز داشت». تا آمد تو، متوجه شدم. سندرم پاسخی برای همه چیز داشتن، ریشه در تحصیلات بالا، دقت در جزئیات، وسواسی (عقده‌ای بودن) و چرخیدن در اینترنت است. از سندرم پاسخی برای همه چیز داشتن میتوان به عنوان مکانیسم دفاعی شماره یک، برای اشخاص «گیک» ‌یاد کرد.
رشد ۷۰ درصدی مصرف دیتای همراه در حوزه خاورمیانه و آفریقا تا سال ۲۰۱۸
علیرضا قلمبر دزفولی(مدیرعامل ایرانسل): طی مراسم ایرانسل در مشهد، مدیر عامل این کمپانی نفوذ شبکه دیتای همراه در منطقه خاورمیانه و آفریقا را با رشد ۷۰ پیش‌بینی کرد. میزان ترافیک ماهانه دیتای همراه در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۵ اگزابایت خواهد بود و ۱۰ میلیارد وسایل الکترونیک به هم متصل می شوند… شبکه LTE در ۱۱۲ کشور جهان به صورت تجاری راه اندازی شده است و ۶۰۳ شبکه ۳G در ۲۱۶ کشور دنیا راه اندازی شده است.

بیش از ۱۲۰۰ ماهواره به دور زمین می‌چرخد
بیش از ۱۲۰۰ ماهواره به دور زمین می‌چرخد
هم‌اکنون بیش از ۱۲۰۰ ماهواره به دور زمین در حال چرخش است و هر کدام از آن‌ها وظایفی را بر عهده دارند. ماهوار‌های در حال چرخش به دور زمین در حال حاضر به ۱۲۳۵ عدد رسیده‌اند. از گرفتن عکس، ارتباطات، یافتن و رهگیری مکان‌ها، جاسوسی و بسیاری موارد دیگر را می‌توان از وظایف ماهواره‌های در حال چرخش به دور زمین دانست.. این اطلاعات به لطف پایگاه داده Union of Concerned Scientists بررسی می‌شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا