اشتغال در تلگرام ابداً فراگیر نیست

جوان: در حالی دولت از تعطیلی کارهای اینترنتی به دلیل فیلترینگ خبر می‌دهد که گفت‌و‌گو با مردم و رصد این شبکه‌ها نشان می‌دهد اشتغال در فضای مجازی، غالباً اشتغال مشروع و ابداً هم فراگیر نیست.هیچ ارگان و نهاد رسمی آماری دقیق از وضعیت کسب وکارهای اینترنتی ندارد و تاکنون نتوانسته مدیریت دقیقی درباره آن داشته باشد و گردانندگان آن را شناسایی کند. آل داود(پژوهشگر فضای مجازی): تکیه بر موضوعات اقتصادی اینترنتی مبتنی بریک سری فرضیات است. دولت اگر مدعی است باید به صورت آماری در این زمینه صحبت کند و لیستی از بیمه تأمین اجتماعی افرادی که در تلگرام مشغول کار هستند ارائه دهد. دولت به جای اتوبان‌کشی و هدردادن پهنای باند کشور برای تلگرام با این حجم از مضرات، طرحی را تحت عنوان حمایت از اشتغال‌های خانگی و مردم‌محور در شبکه‌های ایرانی و بومی راه اندازی کند. ما موافق بسته شدن فضای مجازی نیستیم بلکه خواهان قانونمند شدن آن هستیم، از کسب و کارها و استارت آپ‌های داخلی که بستر آن در حال خدمت‌رسانی است حمایت می‌کنیم.

فیلتر کردن کل فضای مجازی نه ممکن است و نه مطلوب

آرمان؛ غلامرضا ظریفیان(عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها): به جای فیلتر کردن فضای مجازی، باید از تجارب بسیار خوب جهانی برای مصونیت از آثار منفی فضای مجازی استفاده کنیم. در همه دنیا به مردم درباره استفاده از فضای مجازی آموزش می‌دهند.تجربه پیشرفت فناوری نشان می‌دهد فیلتر کردن فضای مجازی نه ممکن است و نه مطلوب، به دلیل آنکه مسیرهای زیادی برای عبور از این فیلترها وجود دارد و ممکن است جامعه را وارد عرصه‌ای از قواعد غیرحقوقی کند. اکنون فیلترشکن‌های متعددی وجود دارد. از سویی دنیای مجازی هم عرصه جدی برای ایجاد کسب و کار است که فیلتر کردن فضای مجازی به این کسب و کارها آسیب می‌زند. به جامعه در مورد نحوه درست استفاده از فضای مجازی و پیشگیری از خطرات آن می‌توان آموزش داد و حساسیت موضوعاتی مثل منافع و امنیت ملی را به مردم هشدار داد.

آسیب‌های اقتصادی فیلترینگ

آرمان؛ محمد لاهوتی(عضو اتاق بازرگانی تهران): درشرایطی که کشور نیازمند ایجاد شغل است مسئله فیلترینگ می‌تواند تاثیرات منفی بسیاری در این زمینه داشته باشد. ضمن اینکه این گونه وسایل ارتباطی در دنیا به صورت بسیار چشمگیری در حال رشد هستند.

وزارت ارتباطات بدون توجه به مسایل امنیتی اینستاگرام را رفع فیلتر کرده است

سروش؛ عبدالصمد خرم‌آبادی(معاون دادستان کل کشور): وزارت ارتباطات بدون توجه به مسایل امنیتی و حجم عظیم محتوای مجرمانه موجود در اینستاگرام و دستورات قضایی صادره این پایگاه اینترنتی را رفع فیلتر کرده است. فرمان هدایت و مدیریت اینستاگرام در دست سرویس‌های جاسوسی شیطان بزرگ است به همین جهت اینستاگرام هیچگونه همکاری در ارتباط با جلوگیری از ارتکاب جرم و شناسایی مجرمین با جمهوری اسلامی ایران ندارند. از سوی دادستانی کل کشور به مسئولین وزارت ارتباطات اخطار داده شده که رفع فیلتر اینستاگرام بر خلاف موازین قانونی و قضایی انجام گردیده و مسئولین امر باید پاسخگو باشند. حمایت بی قید و شرط دولت از فعالیت بی‌ضابطه پیام‌رسان‌های خارجی و اختصاص بخش عمده‌ای از پهنای باند کشور به آن‌ها علت اصلی تضعیف شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌های بومی است. اگر تصمیات مسئولین کشور به جای کمک به رونق شبکه‌های اجتماعی بومی منجر به فراگیری دائم شبکه‌های اجتماعی خارجی شود، استقلال اقتصادی و سیاسی و فرهنگی کشور در فضای مجازی هرگز تحقق نخواهد یافت. بستن شبکه‌های اجتماعی غیرقابل کنترل خارجی نه‌تنها به کمیت و کیفیت گردش آزاد اطلاعات در کشور لطمه نمی‌زند بلکه موجب رونق گردش آزاد اطلاعات و توقف گردش آزاد جرم و جنایت در فضای مجازی کشور خواهد شد.

فیلترینگ تیر خلاص به کسب‌وکارهای محلی

ایسنا؛ آرش برهمند(کارشناس فیلترینگ): فیلترینگ تلگرام برای کسب‌وکارهای خرد و محلی در این بستر در حکم تیر خلاص است، انحصار نیست که استارت‌آپ را موفق می‌کند، بلکه خلاقیت‌های یک سرویس است. شاید تلگرام یک پیام‌رسان ساده به نظر برسد اما به ندرت پیام‌رسانی وجود دارد که گزینه‌هایی مانند قابلیت ایجاد کانال، اطلاع‌رسانی، گروه‌ و ارسال پیام‌های شخصی نفر به نفر را در اختیار کاربران بگذارد.

اخطار دادستانی به وزارت ارتباطات درباره رفع فیلتر اینستاگرام: «دستور فیلترینگ مربوط به قبل از اغتشاشات است»

اینستاگرام در ظاهر امر یک شبکه اطلاع رسانی است. اما در واقع یک شبکه جاسوسی غیر قابل کنترل می باشد که میلیونها محتوای مجرمانه علیه امنیت داخلی و خارجی کشور و محتوای غیر اخلاقی را منتشر می کند. رمان هدایت و مدیریت اینستاگرام در دست سرویسهای جاسوسی شیطان بزرگ است به همین جهت اینستاگرام هیچگونه همکاری در ارتباط با جلوگیری از ارتکاب جرم و شناسایی مجرمین با جمهوری اسلامی ایران ندارند.با رفع فیلتر اینستاگرام جوانان و نوجوانان ایرانی مجدا با بهمنی از محتواهای مجرمانه در فضای مجازی کشور مواجه شده اند. حمایت بی قید و شرط دولت از فعالیت بی ضابطه پیام رسان های خارجی و اختصاص بخش عمده ای از پهنای باند کشور به آنها علت اصلی تضعیف شبکه های اجتماعی و پیام رسانهای بومی است. اگر تصمیات مسئولین کشور بجای کمک به رونق شبکه های اجتماعی بومی منجر به فراگیری دائم شبکه های اجتماعی خارجی شود, استقلال اقتصادی و سیاسی و فرهنگی کشور در فضای مجازی هرگز تحقق نخواهد یافت.بستن شبکه های اجتماعی غیرقابل کنترل خارجی نه تنها به کمیت و کیفیت گردش آزاد اطلاعات در کشور لطمه نمی زند, بلکه موجب رونق گردش آزاد اطلاعات و توقف گردش آزاد جرم و جنایت در فضای مجازی کشور خواهد شد

فیلترینگ تیر خلاص به کسب‌وکارهای محلی

ایسنا؛ آرش برهمند(کارشناس فیلترینگ): تلگرام یک پیام‌رسان متن باز با سرعت توسعه بسیار بالاست، بنابراین نه تنها یک بستر کامل است، بلکه علی‌رغم امنیتی که دارد بسیاری از توسعه‌دهندگان ایرانی هم روی این بستر کار می‌کنند. اگر به پیام‌رسان‌های خصوصی مشوق داده شود، خوب است اما اینکه با بستن پیام‌رسان‌ خارجی دنبال رونق سرویس خودمان باشیم کار درستی نیست و در عمل هم جواب نمی‌دهد. اگر یک سرویس بین‌المللی هک شود و یک سرویس داخلی جایگزین شود، به دلیل سد ذهنی که کاربر ایرانی در مورد پیام‌رسان داخلی دارد، این موضوع قابل انجام نیست.

فیلترینگ شبکه های اجتماعی خسارت زیادی به اقتصاد کشور وارد کرده است

ایلنا؛ ناصرعلی سعادت(رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور): امروزه تولیدکنندگان بسیاری بر بستر شبکه های اجتماعی با توزیع کنندگان ارتباط دارند و این شبکه ها ابزاری برای برقراری ارتباط بین کسب و کارها به شمار میروند.

تعیین جایزه میلیاردی پیام رسان ‌های داخلی برای هکرها

قدس آنلاین؛ محمدرسول کاظمی(مدیر پیام رسان‌ای گپ): در حال حاضر تعداد کاربران پیام رسان‌های بومی به حدود ۵ میلیون نفر رسیده است، این رقم تا قبل از فیلترینگ تلگرام زیر دو میلیون نفر بوده است. با توجه به اهمیت حفظ حریم خصوصی افراد در فضای مجازی تمام تمرکزمان را روی امنیت و رمزگذاری گذاشتیم، اگر کسی بتواند یکی از لایه‌های امنیتی ما را بشکند یک میلیارد تومان به او جایزه می‌دهیم.

تا فردا تلگرام رفع فیلتر می شود

شفقنا؛ ابوالفضل حسن‌بیگی(عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس): قرار شد که مسئولان تلگرام نیز قول دهند که از تلگرام استفاده امنیتی و تروریستی صورت نگیرد به همین دلیل مسئولان در این جلسه به ما گفتند که تا پنج‌شنبه (فردا) احتمالا تلگرام رفع فیلتر خواهد شد.

قابلیت‌های پیام‌رسان‌های ایرانی

باشگاه خبرنگاران جوان: حمایت از پیام‌رسان‌های ایرانی و استفاده از آنها می‌تواند باعث پیشرفت این پیام‌رسان‌ها شود به طوری که پس از مدتی می توان آنها را به کشورهای دیگر صادر کرد. برگزاری کلاس، تماس رایگان، برگزاری کنفرانس زنده و راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی از قابلیت‌های پیام‌رسان‌های جدید داخلی هستند.

اکثریت شرکت‌کنندگان در تجمعات از فضای مجازی الهام گرفته بودند

انتخاب؛ آیت‌الله مکارم شیرازی: اینکه می‌گویند فلان پیام رسان را تا چند روز دیگر فعال می‌کنیم، اشتباه است؛ بنده سوال می‌کنم آیا فضای مجازی که اختیار آن در دست دیگران می‌باشد، عاقلانه است که ۱۵ هزار شغل در آن وجود داشته باشد؟

چه کسی نامه رحیمی درباره کرسنت را جعل کرد؟

فارس: کانال تلگرامی مورد حمایت رژیم صهیونیستی یک نامه‌ جعلی منتسب به محمدرضا رحیمی منتشر کرد که بررسی خبرنگار فارس نشان می‌دهد این نامه توسط دلال دکل‌های نفتی و کرسنت جعل و به روح‌الله زم داده شده است.

فیلترینگ فضای مجازی به رکن چهارم دموکراسی آسیب وارد می‌کند

ایسنا؛ سیدمهدی حجتی(وکیل دادگستری): اگر بخواهیم به لحاظ اینکه عده معدودی از افراد در فضای مجازی تخلفاتی انجام می‌دهند تمامی شهروندان را از حق دسترسی به فضای مجازی و اینترنت محروم کنیم بار تقصیر را بر دوش تمامی شهروندان گذاشته‌ایم. تجربه ثابت کرده که فیلترینگ، شیوه مؤثری برای جلوگیری از دسترسی شهروندان به فضای مجازی و نرم افزارهای پیام رسان نیست و تکنولوژی‌هایی که به بازار می‌آید، امکان دور زدن فیلترینگ را فراهم می‌آورند.

مدیران اپلیکیشن‌های داخلی باید نسبت به محفوظ بودن اطلاعات مردم اطمینان بدهند

ایسنا؛ محمد محمودی شاه نشین(عضو کمیسیون شوراها امور داخلی مجلس): با توجه به اینکه اپلیکیشن‌های داخلی یک فناوری جدید در ایران هستند، باید خدمات آن ها همراه با تشویق و شرکت دادن افراد در قرعه‌کشی همراه باشد تا مردم را تشویق به استفاده از آن‌ها کند.

عدم اعتماد مردم به اپلیکیشن‌های داخلی از بی‌اعتمادی به صداوسیما است

ایسنا؛ عبدالرضا هاشم‌زائی(عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس): شایعاتی که در رابطه با کنترل اپلیکیشن‌های داخلی توسط ارگان‌ها امنیتی مطرح است بر روی ذهن افراد، به‌خصوص جوانان تاثیر گذاشته است و آن‌ها را به سمت اپلیکیشن‌های خارجی سوق داده است.

کفی کفش میزان خستگی را می سنجد

انگجت: شرکت Zhor Tec یک کفی هوشمند ساخته است که مملو از حسگرهای مختلف است که گام‌های فرد را می‌شمارد، میزان خستگی را می‌سنجد، وضعیت قامت فرد را تحلیل و هرگونه لرزشی را اطراف فرد رصد می‌کند.

قول مساعد مسئولان برای رفع فیلتر تلگرام تا فردا

ایسنا؛ ابوالفضل حسن‌بیگی(عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس): اگر مسئولان تلگرام قول دهند که از تلگرام استفاده امنیتی و تروریستی صورت نگیرد، تا پنج‌شنبه (فردا) احتمالا تلگرام رفع فیلتر خواهد شد.

بازی تاج‌ و تخت در صداوسیما

خبرآنلاین؛ علی قنواتی(جامعه‌شناس شهری): هزینه اجتماعی و اقتصادی قطع تلگرام در این روزها، تنها بخشی از خسارات حمایت اشتباه از پیام‌رسان سروش است.

در چند و چون خیزش دی ۹۶: ده مشاهدۀ گویا در شبکه‌های اجتماعی

رادیوفردا؛ مجید محمدی: دعوایی که پس از اوج‎گیری اعتراضات و فیلتر شدن اینستاگرام و تلگرام میان مقامات حکومتی و دولتی بالا گرفت بر سر حقوق شهروندان نیست. دعوا بر سر میزان چگونگی هزینه و کنترل بر ارتباطات شهروندان است. غیبت بسیار گویای افسران جنگ نرم در جریان اعتراضات سال ۹۶ در شبکه‌های مجازی و واگذاری تبلیغات حکومتی به تلویزیون دولتی و سازمان تبلیغات اسلامی نشان می‌دهد که افسران به حیطۀ هک کردن مشغول هستند.

دیدگاه شما چیست؟