اگر قصد یادگیری SQL به عنوان رایج ترین زبان کار با بانکهای اطلاعاتی رابطه ای را داشته باشید، ابتدا باید یک نرم افزار مدیریت بانک اطلاعاتی را نصب و سپس شروع به اجرای دستورات SQL روی آن نمایید . از طرفی اگر مایل به یادگیری دستورات خاص اوراکل به عنوان معتبرترین بانک اطلاعاتی رابطه ای دنیا، باشید نیاز به دانلود ، نصب و پیکربندی آن خواهید داشت که امری معمولاً زمان بر است .

اوراکل با درک این مسائل ، یک سامانه آنلاین با نام Oracle Live SQL ایجاد کرده است که علاقه مندان می توانند هم به یادگیری و مشاهده کدهای مختلف SQL و بویژه PL/SQL که زبان SQL مخصوص اوراکل است، بپردازند و هم به صورت عملی این دستورات را اجرا کرده و نتیجه آنرا ببینند.

با ورود به این سامانه ، صفحه زیر را مشاهده می کنید :

livesql1

که در کادر جستجوی آن می توانید به جستجوی نمونه کدها و یا دستورات مورد نیاز بپردازید . دکمه قرمز رنگ که شما را به صحفه لاگین اوراکل می برد و باید یک اکانت برای خود ایجاد کنید (به دلیل تحریم های ایران از نرم افزارهای ضدتحریم! استفاده کنید) و پس از آن ، داشبورد کاری شما ظاهر می شود :

livesql21

البته ساختن اکانت به شما اجازه دانلود ابزارهایی مانند نسخه آماده به کار VirtualBox اوراکل دوازده و نیز Oracle SQL Developer را می دهد.

می توانید دستورات ایجاد جدول را وارد کرده و یا از نمونه جدول های آماده استفاده کنید (Sample Schemas):

livesql5

می توانید کدهای خود را ذخیره کرده و بعدا هم به آنها رجوع کنید .

اگر می خواهید دستورات SQL را از پایه یاد بگیرید از دکمه ، خاکستری رنگ استفاده کنید که شما را به صفحه زیر هدایت می کند :

که می توانید نمونه کدها و آموزشهای لازم (در پایین صفحه قابل فیلتر شدن هستند) را مشاهده کنید .

برای توضیحات بیشتر به سایت زیر مراجعه نمایید.

that jeff smith

 

دیدگاه شما چیست؟