شروع رویداد
 سه‌شنبه ۲۶ تیر ۹۷  ۰۸:۰۰
پایان رویداد
 سه‌شنبه ۲۶ تیر ۹۷  ۱۹:۰۰
مکان رویدادتهران
موضوع رویداد تکنولوژی / نرم افزار

توضیحات بیشتر

 بر اساس مجموعه روندهای فناوری اخیر پیش بینی می شود که طی ۱۰ الی ۱۵ سال آینده تامین منابع پردازشی و ذخیره سازی مورد نیاز سامانه­ های الکترونیکی و یا هوشمند بصورت محلی دیگر از نظر هزینه مقرون به صرفه نباشد و شبکه رایانش همانند شبکه برق فراگیر خواهد شد. وقوع انقلاب صنعتی چهارم، شکل گیری شهرهای هوشمند، اینترنت اشیاء، اتومبیل های بدون سرنشین، کلان داده، فناوری های آگاه از محیط، رایانش سیار و بسیاری موارد از این قبیل، شبکه انبوهی از ارتباطات، داده و محاسبات را ایجاد کرده است و کشورهای توسعه یافته در سطوح مختلف از جمله حاکمیتی در حال تلاش برای ارایه استانداردها، کسب کنترل و مدیریت بیشتر بر روی طیف گسترده تری از این فناوری ها هستند.

شبکه رایانش که از آن تحت عنوان رایانش ابری نیز یاد می­شود باعث تغییر الگوی بکارگیری فناوری اطلاعات در توسعه کسب و کارها خواهد شد که در کنار مزایا و ارزش های متعددی که برای مدیریت هزینه ­ها و افزایش بهره وری ارائه می­دهد، مخاطرات و ملاحظات امنیتی جدیدی را نیز به همراه دارد. شناخت این موضوعات جدید می­تواند به برنامه ریزی صحیح در استفاده از فناوری در سطح ملی کمک کند.  ابعاد امنیتی این موضوع از اینجا شروع می­شود که صنعت فناوری اطلاعات با کاربرد داده و اطلاعات در شهر، اجتماع و زندگی روزمره سروکار دارد و هدف شرکت­های مختلف فعال در این صنعت این است که بتوانند با تجیع و پردازش داده­ها و تبدیل آن­ها به سرویس بتوانند نیازهای جامعه را پاسخ دهند.

ایجاد هماهنگی در بین اجزای مختلف اکوسیستم صنعت رایانش در کشور (متشکل از دولت، دانشگاه و صنعت) همواره یک چالش جدی در کشور بوده است. نقش دبیرخانه رویداد سالیانه رایانش ابری، کمک به ایجاد این هماهنگی از طریق برگزاری رویدادهای مستمر، فرهنگ سازی، آموزش و ایجاد بسترهای اجرایی لازم است که عملا توسط خود اعضای جامعه ولی در قالب یک عنوان و هدف واحد صورت میگیرد. بیش از هزار نفر از متخصصین و محققین فعال در حوزه رایانش ابری و فناوری های مرتبط با آن و چندین گروه کاربری در سطح کشور وجود دارند که اکوسیستم این صنعت را تشکیل داده اند. شناسایی و تلاش برای رفع مشکلات پیش روی صنعت بر اساس ظرفیت های موجود در جامعه و کاهش فاصله صنعت، دولت، دانشگاه و جامعه کاربری از دیگر اهدافی است که در رویدادهای سالیانه جامعه آزاد رایانش ابری ایران با حضور ذینفعان پیگیری می شود.

هدف اصلی که در رویداد امسال پیگیری می شود انتقال تجربیات موفق مجموعه های صنعتی و علمی دانش بنیان و پیشرو در قالب فن بازار، نمایشگاه و کارگاه های جنبی میباشد. همچنین در پنل مدیریتی رویداد که با حضور نمایندگانی از دولت، صنعت، دانشگاه و کارشناسان توسعه کسب و کار برگزار خواهد شد وضعیت موجود و چالش های پیش رو در توسعه رایانش ابری در کسب و کارهای مختلف مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

>> اطلاعات تکمیلی رویداد را در کانال جامعه آزاد رایانش ابری ایران به آدرس@occc_news دنبال نمایید.

دیدگاه شما چیست؟