مطالب قدیمی

چرا گاهی در شبکه های اجتماعی متوهم می شویم! با این شکل ساده متوجه می شوید

 

1322756787910549544

حتما برای برخی پیش آمده که گاهی اوقات در شبکه های اجتماعی، نظر یا تغییری را در اکثر دوستان خود در آن شبکه ها می بینند و بنابراین نتیجه می گیرند که تمام افراد آن نظر یا تغییر را دارند، اما در واقعیت چیز دیگری مشاهده می کنند. در واقعیت تنها تعداد اندکی یا حداقل بسیار کمتر از آن چیزی که فکر می کردند آن نظر یا تغییر را دارند بنابراین در اینجا نوعی تضاد برای شخص بوجود می آید که می تواند به متوهم شدن آن فرد بی انجامد.

اما این اتفاق چه طور و در چه زمانی رخ خواهد داد؟

پژوهشگران با بررسی یک شبکه ۱۴ عضوه که به نحوی خاص اعضای آن باهم در ارتباطند به این سوال پاسخ داده اند:

d6m30umzllbcmjsbnlb2

 

در گراف های بالا که نمادی از شبکه های اجتماعی اند، تنها ۳ عضو از ۱۴ عضو دچار تغییر رنگ شده اند. در شکل سمت چپ این ۳ عضو با تمام اعضای بی رنگ دیگر در ارتباطند. به بیانی دیگر اعضای بی رنگ، بیشتر با اعضای قرمز در ارتباطند و با اعضای بیرنگ دیکر ارتباطی ندارند و یا با یکی از آنها مرتبطند. اما در شکل سمت راست، اعضای بیرنگ بیشتر با اعضای بیرنگ مرتبطند تا اعضای قرمز.

بنابر این شکل می توان فهمید که در شکل سمت چپ، با اینکه تنها ۳ نفر قرمز شده اند اما اعضای دیگر که فقط با اعضای قرمز ارتباط دارند، گمان می برند که تمام اعضا در این شبکه قرمزند، اما در شکل سمت راست چون اعضای بیرنگ بیشتر با اعضای بیرنگ ارتباط دارند، چنین گمانی نمی برند.

بنابراین با دیدن تغییرات و یا نظرات در شبکه دوستان خود در شبکه های اجتماعی، نمی توان آن نظر و یا تغییر را به همین سادگی به تمام اعضا و تمام افراد بسط داد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا