مطالب قدیمی

چرا مستند اسنودن مستحق اسکار بود؟

اسکاراسنودن

 

فیلم مستند لورا پیتروس در مورد افشاگری‌های ادوارد اسنودن علیه جاسوسی‌های سایبری دولت آمریکا جایزه اسکار بهترین فیلم مستند سال ۲۰۱۵ را از آن خود کرد. هنگامی که او برای دریافت جایزه اش به روی سن رفت گفت: آشکار است که ادوارد اسنودن نشان داد که نه فقط حریم خصوصی ما در معرض تهدید است بلکه خود دموکراسی هم در معرض خطر قرار گرفته است. او افزود: وقتی مهمترین تصمیم گیری‌ها در خفا انجام می شود، ما قدرتمان برای کنترل قدرت کنترل را از دست می‌دهیم. از ادوارد اسنودن متشکرم برای شهامتش و هم از بسیاری از آنها که رازها را افشا می کنند.

همچنین نیل پاتریک هریس بازیگر که امسال برای اولین بار سمت مجری اصلی مراسم اسکار را بر عهده داشت، در اشاره به فیلم «شهروندچهار» برنده جایزه اسکار بهترین فیلم مستند بلند گفت: «چند خیانت باعث شده ادوارد اسنودن اینجا در میان ما نباشد.» وی در بازی با کلمات reason و treason از «خیانت» به جای «علت» استفاده کرد؛ هرچند ادوارد اسنودن شخصاً اعلام کرده که از این شوخی خوشش آمده است. اسنودن روزدوشنبه در شبکه اجتماعی Reddit نوشته است: «صادقانه بگویم، من به ن.پ. اچ. (نیل پاتریک هریس) خندیدم. فکر نمی‌کنم این یک بیانیه سیاسی بود، اما حتی اگر می‌بود، باز هم بد نبود. نظر من این است که اگر شما حاضر نباشید برای خاطر کشورتان بپذیرید که چند انگ به شما بزنند، به اندازه کافی برای آن اهمیت قائل نشده‌اید.» وی سپس جمله‌ای را از پاتریک هِنری حقوق‌دان و سیاستمدار آمریکایی قرن هجدهم نقل کرد که گفته است: اگر این خیانت است، پس بیا از آن به بهترین وجه استفاده کنیم.

اسنودن در مورد اینکه چه چیزی باعث شد که در این مستند همکاری کند گفت: هنگامی که لورا پیتروس از من خواست با او همکاری کنم ابتدا بی میل بودم؛ ولی او گفت که باید تمامی مردم با این اقدام شجاعانه تو آشنا شوند و بدانند در دنیا چه اتفاقاتی در حال وقوع است. امیدوارم کسب این جایزه مردم بیشتری را به دیدن این فیلم ترغیب کند.

البته در نظر بسیاری از شهروندان آمریکایی ادوارد اسنودن با افشاگری‌هایش به ایالت متحده آمریکا خیانت کرده است. اسنودن در پاسخ به این گروه از شهروندان آمریکایی گفت: «ما هرگز نباید مرتکب این اشتباه بشویم که نظارت بر برخی هدف‌ها را برتر از نظام ارتباطی در سطح جهان بپنداریم.»

با وجود اینکه اسنودن اعلام آمادگی کرده تا در حضور یک دادگاه منصفانه به کشور خود برگردد، این جایزه پیام مستقیمی به سازمان های جاسوسی مانند GCHQ، NSA و…دارد؛ اینکه تمامی کارها و پروژه های نظارتی و جاسوسی از شهروندان سرانجام آشکار می شوند و بحث امنیت ملی در صدر مهمترین امور کشورها قرار دارد . اسنودن کسی است که خود را برای دموکراسی قربانی کرده است. کسی که جان خود را به خطر اندخته تا از جاسوسی ها و نقض حریم خصوصی دولت خود پرده بردارد و باعث خواهد شد اشخاص دیگری جرات این کار را پیدا کرده و به آشکار کردن حقایق بپردازند،درست همانند جولیا آسانژ که خود آغازگر این راه بوده است.

لازم به ذکر است قرار است سال آینده فیلمی با همین مضمون ( افشاگری های اسنودن) توسط کارگردان آمریکایی الیور استون ساخته شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا