مطالب قدیمی

پیشخدمت سلطنتی (Royal Concierge)

GCHQ_2597230b

بنا بر اسناد جدید افشا شده توسط اسنودن، آژانس سازمان ارتباطات بریتانیا GCHQ برنامه ای ساخته است که از هتل دیپلمات‌ها در هنگام سفر به خارج از کشور که جهت نشست‌های بین المللی و یا جلسات کاری است، جاسوسی و نظارت می‌کند.

مجله آلمانی اشپیگل گزارشی ارایه داد که در آن بیان شد از سال ۲۰۱۰ یک برنامه مخفی به نام (پیشخدمت سلطنتی) Royal Concierge ایجاد شده است که به طور خودکار نظارت بر هتل افراد دیپلمات توسط ۳۵۰ هتل مجلل از سراسر جهان صورت می‌گیرد و اطلاعات آنها به آدرس ایمیل میزبانی در حوزه دولت ( gov.cctld ) فرستاده می‌شود. مهمترین موضوعی که در اسناد گزارش شده دیده می‌شود این است که این اطلاعات می‌تواند در هدف قرار دادن دیپلمات‌ها برای جمع آوری اطلاعات با استفاده از تکنیک‌های مختلفی مانند شنود تلفن و دستگاه‌های فکس در اتاق هتل خود، نظارت بر رایانه دیپلمات‌ها هنگامی که به شبکه هتل متصل شده و یا با حملات تخصصی‌تر توسط تیم فعال هستند مورد استفاده و جاسوسی قرار بگیرند. این اسناد به دنبال یک جلسه عمومی در پارلمان انگلستان در هفته گذشته که سران سه سازمان GCHQ و MI5 و MI6 ، در مورد بازتاب خبری فعالیت‌های جامعه اطلاعاتی بریتانیا از برنامه جمع آوری داده ها نشان داده شد، توسط ادوارد اسنودن افشا گردید. رئیس آژانس سازمان ارتباطات بریتانیا Sir Iain Lobban گفت که آژانس در چارچوب قانون عمل می‌کند و کارکنان خود را در مبارزه با تروریسم و جنایتکاران متمرکز کرده و هرگز بر مردم بی گناه اتهام جاسوسی نخواهد زد.

برنامه “پیشخدمت سلطنتی” قادر است به طور خودکار یک کپی از آدرس ایمیل‌ها و رزرو هتل‌ها را کپی کند و به طور هدفمند آدرس‌های شناخته‌شده ایمیلی دولت‌ها با پسوند gov.xx را شناسایی کند. کسب اطلاع قبلی از محل اقامت دیپلمات‌ها، به “بخش فنی” سرویس مخفی بریتانیا این امکان را می‌دهد تا اقدامات متناسب با آن را تدارک ببیند؛ از جمله شنود مکالمات تلفنی و کنترل کامپیوترهایی که در آن اماکن نصب شده‌اند. در اسناد “آژانس امنیت ملی” آمریکا آمده است که نتایج فعالیت برنامه سری “پیشخدمت سلطنتی” می‌توانسته پیش‌شرطی برای عملیات مختلف “هیومینت” (Humint) باشد. هیومینت اختصاری است برای “هیومن اینتلیجنس” که به معنای ورود یک جاسوس به صحنه عملیات است. طی ماه‌های گذشته فاش شد که سرویس مخفی انگلیس همکاری بسیار نزدیکی با آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) داشته است. این سرویس مخفی برنامه جاسوسی گسترده‌ای را عملی می‌کند که هدفش حتی کشورهای عضو اتحادیه اروپاست. “ستاد ارتباطات دولت” انگلیس (GCHQ) و “آژانس امنیت ملی” آمریکا (NSA) در همکاری با یکدیگر ترافیک اینترنتی را زیر نظر دارند؛ به این صورت که شاخه‌ای از جریان داده‌های کابل شیشه‌ای زیر دریا را منشعب کرده و کل داده‌ها را کپی و ضبط می‌کنند تا در صورت نیاز به آن رجوع کنند.

سرویس مخفی انگلیس توانسته است، با استفاده از همکاران ناآگاه شرکت نیمه‌دولتی خدمات اینترنتی بلژیکی “بلگاکوم” (Belgacom) به نوعی نر‌م‌افزار جاسوسی خود را بر روی سیستم آنها سوار کند. مأموران سرویس مخفی “ستاد ارتباطات دولت” انگلیس (GCHQ) به طور هدفمند به سیستم‌های کامپیوتری شرکت‌هایی حمله می‌کنند که در بازار تلفن‌های دستی، به‌عنوان سرویس‌دهنده، برای شرکت‌های دارای شبکه صورت‌حساب تهیه می‌کنند و به امور محاسبه مالی مکالمات مشتریان آنها رسیدگی می‌کنند.

 

gchq-royal-concierge-2

image-568949-galleryV9-sitq

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا