مطالب قدیمی

پنج سوال از خانمی که مدیر اجرایی دارپا (DARPA) است

 

MIT-Cheetah-05-press

با شنیدن کلمه DARPA، موارد زیادی به ذهن می آید. این سازمان یک سازمان تحقیقاتی دولتی است که تا به حال هرچه از آن دیده شده است در زمینه های نظامی بوده است. این آژانس در حال کار بر روی ربات ها، هواپیماهای بدون سرنشین و تسلیحات تاکتیکی مربوط به آینده است. همچنین در سالهای اخیر مسائلی همچون بیوتکنولوژی، داده کاوی و پژوهش های ارتباط از راه دور در موارد مورد توجه این آژانس قرار گرفته است. مدیریت تمام این پروژه ها با شخصی به نام خانم Arati Prabhakar است. در مصاحبه ای که این شخص با انگجت انجام داده است نکاتی را درباره اهداف و پروژه های این سازمان بیان شده است که در زیر خلاصه ای از آن را میتوانید مطالعه کنید است.

*دارپا چیست و کار شما به عنوان مدیر در این سازمان چگونه است؟

آژانس تحقیقات پیشرفته دفاعی، زیر مجموعه وزارت دفاع آمریکاست که ماموریت بسیار خاصی دارد: شناسایی توانایی های فنی که امروز وجود ندارد اما میتوان با کمی تلاش و تحقیق به آنها برای آینده دست یافت که درواقع اصلی ترین هدف دارپاست. البته برخی به دلیل این هدف به ما تهمت دستیابی به علوم سیاه و ضد بشر زده اند. به عنوان یک مدیر وظیفه من اینست که موفقیت هایی که دارپا در طول نیم قرن گذشته کسب کرده بود را برای آینده نیز تضمین کنم. همانند موفقیت هایی در زمینه های اینترنت، تکنولوژی های مخفی، GPS موبایل و پیشرفت های انقلابی در زمینه میکروالکترونیک.

*چگونه DARPA زمینه های پژوهشی خودرا برای سرمایه گذاری انتخاب میکند؟

گاهی مدیریت کل از چالش ها ونیازهایی که در فناوری حس میشود ایده ای میدهد. گاهی اوقات از دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی. در موارد دیگر مدیر برنامه ها پس از ۴ سال فعالیت در دارپا میتوانند به ایده پردازی برای ایده ها و زمینه های پژوهشی بپردازند. در موارد نسبتا نادر هم، برای نیازهای فوری ارتش پژوهش و ارائه راهکار میشود. مثلا هنگامی که ارتش در افغانستان نیاز به توسعه زیرساخت های ارتباطی داشت. به تازگی هم در زمینه جلوگیری از ابولا سرمایه گذاری شده است.

* آیا محصولات دارپا سود مستقیم برای افراد غیر نظامی دارد؟

برنامه های ما علاوه بر نوآوری هایی که برای صنعت نظامی داشته است برنامه هایی در زمینه ردیابی و کنترل بیماری ها توسط واحد پزشکی بیولوژیکی دارپا که برای نظامیان و غیرنظامیان قطعا مفید بوده است همچنین فعالیت هایی که در زمینه کاشت تراشه در مغز انجام شده است میتواند به کاهش آثار درد و رنج در بیماران کمک کند.

*درزمینه قاچاق انسان، دارپا کاری کرده است؟

به نظر میرسد شناسایی شبکه های بزرگ قاچاق انسان، کاری در زمینه بیگ دیتا باشد که دارپا در زمینه بیگ دیتا بسیار قدرتمند است. همچنین بسیاری از این شبکه ها با شبکه های دیگر مرتبط اند و درواقع تهدید جدی برای امنیت ملی محسوب میشوند. از این رو دارپا با یافتن الگوریتم هایی پیشرفته ای که از اطلاعات پست شده روزانه بدست می آید سعی در کشف و خنثی سازی عوامل خطر زا برای عموم دارد.

* و اما برای سوال آخر، آیا شما از روزی که ربات ها برای انسان تبدیل به تهدید شوند نگرانید؟

من ترس بیشتری از تهدید انسان ها برای انسان ها دارم تا اینکه نگران تهدید روبات ها برای انسان ها باشم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا