زبان برنامه‌نویسی پایتون یکی از پرکاربردترین و قدرتمندترین زبان‌های برنامه‌نویسی جهان است که از جایگاه ویژه‌ای در علوم روز، از پزشکی تا فضانوردی و علوم رایانه برخوردار بوده، روزبه‌روز به محبوبیت و توانایی‌هایش افزوده‌شده و در زمینه‌های جدیدی مورد استفاده و بهره‌برداری قرار می‌گیرد. سادگی، انعطاف‌پذیری و قدرت بالای پایتون باعث شده که این زبان به­عنوان بخشی از برنامه‌ی­ آموزشی بسیاری از رشته­های دانشگاه‌های معتبر دنیا قرارگرفته و به هزاران دانشجو در سراسر جهان تدریس شود.

علاقه‌مندان به این زبان در نقاط مختلف جهان با برگزاری همایش‌ها و فراهمایی‌های مختلف تلاش بر گسترش فرهنگ به‌کارگیری از این فناوری را دارند و نتیجه آن تولد اجتماعی جهانی و فعال در حوزه تولید نرم‌افزار است. پس از بیش از پنج سال تلاش در راستای برگزاری فراهمایی پایتون در ایران با پیگیری جمعی از علاقه‌مندان، در سال ۱۳۹۲ و با هماهنگی با سازمان جهانی پایتون اولین فراهمایی پایتون در سطح ملی در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد و از­آن­پس هرسال این همایش در همین دانشگاه برگزار می‌شود. استقبال بی‌نظیر بیش از هفتصد نفر از اساتید، دانشجویان، علاقه‌مندان و فعالان در زمینه نرم‌افزار در سطح کشور از سومین فراهمایی پایکان ما را بر آن داشت که امسال نیز با انرژی بیشتر تلاش بر برگزاری فراهمایی بزرگ‌تر و باکیفیت برتر نماییم.

اهداف همایش

  • معرفی زبان قدرتمند پایتون و فناوری‌های مرتبط
  • آگاه‌سازی جامعه از حق خود برای بهره­گرفتن از پایتون
  • معرفی فناوری‌های نوین مرتبط
  • دعوت از علاقه‌مندان جهت ارسال مقاله
  • دعوت از متخصصین جهت ارائه­ی مطالب
  • ایجاد بستری مناسب برای آشنایی علاقه مندان و متختصصین این حوزه
  • ارتباط صنعت و دانشگاه

محورهای همایش

پنجمین همایش پایتون ایران، در سه محور اصلی برگزار می‌شود.

آشنایی با پایتون

در راستای یکی از رسالت‌های اصلی پایکان، هدف از ارائه‌های این بخش، معرفی زبان برنامه‌نویسی پایتون به جامعه کاربران جدید است. در این بخش افرادی که سابقه و توانایی بالایی در تدریس پایتون دارند، مباحث مقدماتی مانند آشنایی با ساختار زبان، معرفی زمینه‌های کاربردی پایتون و ابزارهای اولیه­ی این زبان برنامه‌نویسی را مطرح خواهند کرد.

کاربردها

پایتون کارایی خود را در بسیاری از زمینه‌ها به اثبات رسانده است. به دلیل سادگی، انعطاف‌پذیری و قدرت بالای این زبان، از پایتون در بسیاری از زمینه‌های کاربردی از اسکریپت نویسی گرفته تا تولید نرم‌افزارهای کاربردی پیچیده، استفاده می‌شود. در این بخش از ارائه‌ها، متخصصین باتجربه صنعت نرم‌افزار به ارائه و انتقال تجربیات خود خواهند پرداخت.

محاسبات علمی و هوش مصنوعی

امروزه در جامعه دانشگاهی و فضای علمی از پایتون به‌عنوان یک ابزار قدرتمند برای محاسبات علمی، پردازش‌های سنگین، پیاده‌سازی الگوریتم‌ها، داده‌کاوی و یادگیری ماشین استفاده می‌شود. ابزارهای متن‌باز بسیاری برای حوزه‌های ذکرشده در پایتون وجود دارند که علاوه بر بهینه بودن و سرعت بالای اجرا، به‌سادگی قابل‌استفاده هستند. همین موضوع باعث شده است که زبان پایتون در حال تبدیل‌شدن به جایگاه اول زبان‌های برنامه‌نویسی ازنظر محبوبیت در فضاهای علمی در دنیاست. پیرو این موضوع در محیط‌های دانشگاهی، شرکت‌های فعال درزمینه پردازش داده و هوش مصنوعی استفاده زیادی از زبان پایتون می‌کنند. مقالات این بخش به معرفی کارهای انجام‌شده توسط ارائه‌دهندگان در حوزه‌های ذکر شد می‌پردازد.

برگزارکنندگان

انجمن علمی دانشکده کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت

انجمن پایتون ایران

 

زمان‌بندی

 

عنوانشروعپایان
کارگاه آموزشی آشنایی با برنامه‌نویسی و پایتون۰۹:۰۰۱۲:۳۰
کارگاه آموزشی آشنایی با پایتون۰۹:۰۰۱۲:۳۰
استراحت و ناهار۱۲:۳۰۱۴:۰۰
ادامه کارگاه آموزشی آشنایی با برنامه‌نویسی و پایتون۱۴:۰۰۱۶:۳۰
کارگاه آموزشی کار با فریم‌ورک Django۱۴:۰۰۱۶:۳۰
کارگاه آموزشی آشنایی با Tensor Flow۱۴:۰۰۱۶:۳۰
کارگاه آموزشی پایتون و Raspberry Pi۱۴:۰۰۱۶:۳۰
کارگاه آموزشی ربات تلگرام با پایتون۱۴:۰۰۱۶:۳۰

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published.