مطالب قدیمی

همه آزمایشاتی که فیسبوک روی شما انجام می دهد

465888347.jpg.CROP.promo-mediumlarge

فیسبوک و دو دانشمند مستقل علوم اجتماعی، به تازگی مقاله ­ای علمی منتشر کرده اند که در آن با تغییر دادن صفحه اول فیسبوک کاربران، احساسات آنان را مورد بررسی قرار داده اند. از آن زمان، بحث های زیادی درباره رعایت اخلاق توسط فیسبوک و آزمایشاتی که بر کاربرانش انجام می دهد شکل گرفته است؛ در پاسخ به این نگرانی ها، فیسبوک امروز صبح این خبر را منتشر کرده است:

«… فیسبوک سایر آزمایشات را معرفی می کند و از همکاری کاربران قدردانی می کند….

کاربران عزیز فیسبوک!

به خاطر همکاری شما در تحقیق مهم ما از شما متشکریم؛ تحقیق ما نشان داد که چه انسان هایی به تغییرات صورت پذیرفته واکنش احساسی نشان دادند.»

به نظر پروفسور سوزان فیسک که یک روانشناس است، این آزمایش فیسبوک عجیب غریب بوده است. شما هم ممکن است با این عمل فیسبوک احساس ناراحتی کنید؛ اما سایرین می گویند که آزمایشات کاملاً اخلاقی بوده است و در آن ها از قواعد شناخته شده علمی استفاده شده است که مؤسسات و دانشگاه های معروفی مثل استنفرد، هاروارد، پرینستون و سی آی ای استفاده می کنند و ادامه استفاده کردن از فیسبوک را ضروری می دانند.

نظرات شما در چند روز گذشته توجه ما را به موضوع «مطلع بودن» و «رضایت» جلب کرده است. با این که ما در فیسبوک دوست داریم که فکر کنیم در حال زندگی در یک دنیای «پسارضایتی» (post-consent) هستیم، به نظر عادلانه نمی آمد که انتظار داشته باشیم که سایر شما با نظرات ما موافق باشند. حالا سایر آزمایشاتی که در حال انجام شدن هستند را به اطلاع شما می رسانیم تا بعد از اتفاق افتادنشان متعجب و ناراحت نشوید.

 

پروژه استاکاتون (Stalkathon):

مطمئناً از برنامک های دروغینی که می خواهند تعداد نمایش صفحه شما را نشان دهند، خسته شده اید؛ البته که آن برنامک ها به چنین اطلاعاتی دسترسی ندارند؛ اما ما به آن اطلاعات دسترسی داریم و می خواهیم این اطلاعات را در اختیار شما هم قرار دهیم. به زودی شما و همه کاربران می توانند بفهمند چه کسی و چند بار به صفحه شما سر می زند. هر بار که وارد صفحه خود می شوید، فهرست بالاترین بازدیدکنندگان صفحه تان را مشاهده خواهید کرد، تا بفهمید چه کسانی شما را دوست دارند!

فرض: اضطراب کاربران فیسبوک افزایش خواهد یافت.

 

پروژه اسپلیتسویل (Splitsville):

فیسبوک هیچ وقت به شما نگفته است که چه کسی خود را از فهرست دوستان شما حذف کرده است؟ برای بعضی از شما، این قانون تغییر خواهد کرد! اطلاعیه هایی به شما خواهد رسید مبنی بر این که دوستانتان دیگر شما را دنبال نمی کنند یا این که دیگر پست های خود را با شما به اشتراک نمی گذارند. ما در فیسبوک نسبت به پیچیدگی های رابطه های آنلاین و روابط واقعی حساس هستیم و به زبان احساسی شما بعد از پایان یک رابطه، بسیار دقت می کنیم. برای مثال ممکن است این عبارت را ببینید: «دیوید دیگر پست های شما را نمی بیند.» یا ممکن است این عبارت را ببینید: «به نظر می آید دیوید دیگر از شما خوشش نمی آید.» لطیف ترین جمله کدام است؟ فقط زمان و آزمایش به این سؤال پاسخ می دهد.

فرض: مردم دوست ندارند از فهرست دوستان دیگران حذف شوند.

 

پروژه فیس بات (Facebot):

ممکن است درباره ربات های اجتماعی توییتر شنیده باشید که معمولاً با انسان ها اشتباه گرفته می شوند. فیسبوک از انقلاب رباتی کاربران تقلبی شبکه های اجتماعی عقب نمی ماند. ربات های ما پست هایی شبیه پست های انسان های واقعی می گذارند و همچنین با شما رابطه برقرار می کنند. آن ها درباره علایق به اشتراک گذاشته شما، با شما صحبت می کنند و اعتماد شما را جلب می کنند تا درباره یک محصول یا سرویس جدید با شما صحبت کند. به گفت و گوی میان یک انسان و یک ربات توجه کنید:

کاربر: پایان سریال game of thrones خیلی خشن بود.

ربات فیس بوک: game of thrones سریال خیلی قشنگی نیست. بزرگترین اشتباه این سریال این است که زیاد در فیسبوک تبلیغ نمی کنند. شما سریال Utopia را دیده اید؟

کاربر: به نکته خوبی اشاره کردی؛ تبلیغات Utopia را همه جا می بینم. باید نگاهی به این سریال بیندازم.

فرض: مردم عاشق این دوستان جدید خواهند بود.

 

پروژه استنفورد:

کاربران فیسبوک در دو دسته «زندانی ها» و «نگهبانان» تقسیم بندی می شوند. دفعه بعد که وارد حساب خود شوید، به آیکون F سمت چپ صفحه نگاه کنید: اگر به یک باتوم تبدیل شده بود، مبارک باشد! شما یک نگهبان هستید! شغل شما این است که مراقب زندانیانی باشید که در فهرست دوستانتان قرار دارد. مراقب مسئولیت های خود باشید. خارج از زمان بازی، کسی نباید در فیسبوک بازی کند (۶:۴۵ تا ۷:۳۰ صبح). بعد از خاموش شدن چراغ ها کسی نباید چت کند (۸:۳۰ بعد از ظهر). مراقب زندانیان خود باشید تا فعالیت خرابکارانه ای صورت نپذیرد. اگر مشکلی به وجود آمد، می توانید زندانیان خود را به حبس محکوم کنید (دیگر قادر به انجام بازی نیستند) یا به تبعید محکوم کنید (دیگر قادر به چت کردن نیستند) یا به «حبس در جعبه» محکوم کنید (بعداً توضیحاتش داده خواهد شد).

اگر آیکون شما به یک زنجیر تبدیل شده بود، شما یک زندانی هستید. مراقب نگهبانان باشید. نمی توانید علیه آنان شورش کنید؟ یا یک آشوب به راه بیندازید؟ مراقب باشید که به حبس در جعبه محکوم نشوید!

فرض: بعد از چند روز زندانی بودن، زندانیان در پست های خود احساسات منفی خود را بیان می کنند؛ البته اگر اجازه داشته باشند چیزی پست کنند!

 

پروژه اف بی اولترا (FB-Ultra):

فیسبوک با همکاری سازمان های دولتی و (سانسور شده)، می خواهد مطالعه کند که گرایشات خرابکارانه در (سانسور شده) می تواند (سانسور شده) به وسیله (سانسور شده) و (سانسور شده)….

فرض: به جای (سانسور شده) کلمه «خوشحال» را قرار می دهیم تا کسی ما را اذیت نکند.

 

پروژه روبات (Robot):

می خواهم یک راز به شما بگویم: این پروژه مورد علاقه ماست. شرکت کنندگان پروژه روبات، در مرور زمان، پست های احساساتی کمتری در صفحه اول خود پست می کنند؛ چه احساسات منفی و چه احساسات مثبت؛ این پست ها به تدریج با پست های تبلیغی یا پست هایی که برنامک ها روی صفحه اول کاربران منتشر می کنند جایگزین می شود. اگر شما هم در پروژه روبات شرکت کرده اید، نگران نباشید، هنوز قادر هستید پست های دوستانتان را بخوانید؛ البته تا زمانی که درباره احساساتشان یا درباره برندهای معروف صحبت نمی کنند! یک راز دیگر: پروژه ربات پنج سال است که در حال اجرا است!

فرض: فیس بوک پول بیشتری در می آورد.

 

امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید. به خاطر داشته باشید: شما انتخاب دیگری ندارید، شما باید از فیس بوک استفاده کنید.

تقدیم با عشق،

فیسبوک.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا