مطالب قدیمی

معرفی ابزار تجزیه و تحلیل Tableau

555

 

نرم افزار تحلیل داده ای که امروز برای شما در نظر گرفتیم Tableau است که امکانات خوبی را در اختیار کاربر قرار می دهد. این نرم افزار که ادعا شده مصور سازی داده ها را سریع و آسان انجام می دهد از جمله رقبای نرم افزار Microsoft Power BI است که در سری نوشته های، نرم افزار های تجزیه و تحلیل داده ها بررسی کردیم.

نرم افزار Tableau در مقایسه با دیگر نرم افزار های مشابه امکانات قابل توجهی در اختیار کاربران که عموما مدیران هستند قرار می دهد و می توان آن را یکی از قدرتمندترین ابزارهای تحلیل داده و پردازش و آنالیز داده ها دانست. از دیگر ویژگی های این نرم افزار می توان به سرعت بالا، رابط کاربری ساده، داشبورد مستقیم و امکان به اشتراک گذاری داشبورد ها در محیط های مختلف اشاره کرد.

موسسه تحقیقاتی گارتنر Tableau را در میان نرم افزاری های هوش تجاری و تحلیل داده ها به دلیل سهولت استفاده بالاتر از دیگر نرم افزار ها قرار داده است.

صاحبان کسب و کار همواره به بررسی داده ها و تحلیل آنها علاقه بسیاری دارند زیرا می دانند که کسب و کار آنها وابسته به همین تحلیل های داده است. مدیران با تجزیه و تحلیل داده ها به میزان علاقه مشتری در مورد محصولات خود پی می برند و با نیازهای جدیدی که در گذر زمان ایجاد خواهد شد آشنا می شوند و می تواند به بهترین شکل در جهت به دست آوردن جایگاهی مناسب برای محصولات و کسب و کار خود اقدام کنند.

بهتر است به سراغ این برنامه برویم تا ببینیم چه چیزی آن را در میان ابزار های هوش تجاری و تحلیل داده ها در صدر قرار داده است.

 

666

 

پس از دانلود و نصب نسخه دسکتاپ این نرم افزار آن را باز می کنیم و با صفحه بالا مواجه می شویم که برای شروع کار باید داده های خود را در آن وارد کنیم. ما همچون نرم افزار قبلی داده هایی با فرمت اکسل را انتخاب کرده ایم.

 

777

 

گزینه Connect Data را انتخاب می کنیم و داده را در برنامه وارد می کنیم.

همانطور که می بینیم Sheet های فایل اکسل را برای ما به نمایش در می آورد. در نرم افزار مایکروسافت برگه ها یکی یکی وارد می شدند اما اینجا می توانیم حتی همه آنها را به یکباره وارد کنیم.

 

888

 

با انتخاب این فایل ها می توانیم نموردارهای مختلف را بر روی آنها پیاده کنیم.

در این نرم افزار می توان sheet های مختلفی داشت و در هر کدام نیز از چند نمودار بهره برد و آنها را با هم مقایسه کرد.

در قسمت دیتا(ستون سمت چپ) می توان ستون های داده ها در شیت های اکسل را مشاهده کرد و با انتخاب آنها، این ستون ها را در قسمت Columns و Rows کشید تا ستر و ستون های نموداری که مورد نظرتان است انتخاب شود.

 

999

 

در قسمت Measures مشخص می کنید که نمودار مورد نظر مربوط به کدام تحلیل آماری اختصاص یابد، سود، میزان فروش و یا دیگر آیتم های موجود در لیست.

 

10000

 

در ستون سمت راست نیز می توانید نوع نمودار را آنگونه که دلخواه شماست تغییر دهید و از بین گزینه های بسیار، آن را که برای شما مناسب تر است و داده ها را به بهترین شکل نشان می دهد انتخاب کنید.

 

11111

 

مزایا

همانطور که در تحقیقات گارتنر نیز اشاره شده بود سهولت در کار با این نرم افزار جز نکات مثبت آن است که ما نیز در آزمایش خود آن را حس کردیم. تنظیمات بیشمار و گزینه های متعدد در تحلیل داده ها که نمونه آن در کمتر نرم افزاری دیده می شود از دیگر نکات مثبت این نرم افزار است. گزارشات گرفته شده با این نرم افزار به بهترین شکل بصری سازی شده و در اختیار مدیران قرار می گیرد.

مدل های پیش بینی نیز در این نرم افزار بسیار مورد توجه است و عملکردی قابل قبول دارند. ابزارهای توسعه، مدیریت متادیتا و بسیاری شاخص های تخصصی دیگری نیز در این نرم افزار گنجانده شده اند که عملکردی بسیار خوب در مقایسه با سایر نرم افزارهای مشابه داشته اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا