مطالب قدیمی

مرور سانه ها ، چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۳

خلاصه ای از مهمترین اخبار امروز فناوری (چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۳):

هشدار سناتور آمریکایی

افتانا: یک سناتور آمریکایی هشدار داده که رایانه‌های مورد استفاده در اداره هوانوردی فدرال آمریکا در برابر حملات سایبری آسیب پذیر هستند. چارلز شامر، سناتور دموکرات اهل نیویورک، خواستار به‌روزرسانی این سیستم‌های رایانه‌ای شده و هشدار داده که در غیر این صورت مشکلاتی در سیستم‌های کنترل ترافیک هوایی پیش خواهد آمد.

هک هواپیماهای آمریکا

 

اعتراف سناتور آمریکایی به عدم استفاده از ایمیل در زندگی اش

ایتنا: سناتور لیندسی گراهام در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی بر استفاده هیلاری کلینتون از ایمیل شخصی در دوران حضورش در وزارت خارجه آمریکا و اینکه آیا وی نیز ایمیل شخصی دارد گفت: من از ایمیل استفاده نمی‌کنم و هرگز ایمیل نفرستاده‌ام.

 

 

 

 

 

 

 

 

سناتور آمریکایی

 

ترکیه به خانواده‌های فقیر اینترنت رایگان می‌دهد

آفتاب: براساس قانون جدیدی که در دولت ترکیه به تصویب رسیده در راستای کم کردن شکاف دیجیتالی میان فقرا و اغنیای این کشور، دولت قصد دارد سرویس اینترنت رایگان در اختیار کسانی قرار داردکه از درآمدهای ناچیز برخوردارند و نمی توانند خود هزینه های اینترنت در این کشور را بپردازند.

چگونه می‌توان از فناوری برای مبارزه با افراط‌گرایی استفاده کرد؟

برای شروع مقابله با داعش در فضای مجازی شاید بشود از استعداد، خلاقیت و ظرفیت‌های بخش خصوصی استفاده کرد. به هر حال بسیاری از فناوری‌هایی که داعش و دیگر گروه‌های افراط‌گرا از آن‌ها استفاده می‌کنند توسط همین بخش خصوصی تولید می‌شود و در نتیجه نیاز به تعامل بین دولت‌ها و این بخش‌ها کاملاً محسوس است. شرکت‌های بزرگ اولویت‌های پیچیده‌ای دارند که آن‌ها را از دولت‌ها متمایز می‌کند، مانند راضی نگه داشتن سهام‌داران، مساله سود، برند و عوامل مرتبط با بازار. از آن سو این شرکت‌ها ممکن است به خاطر این همکاری‌ها در معرض خطراتی جدی قرار بگیرند. شرکت‌های کوچک‌تر و جوان‌تر تشنه‌ی یافتن بازار مناسب هستند و به اندازه‌ی شرکت‌های بزرگ دغدغه‌های امنیتی ندارند.

 

پرواز پهپادی مشکوک بر فراز مدرسه یهودیان در فرانسه

انتخاب: پرواز یک پهپاد مشکوک بر فراز مدرسه ای یهودی در شهر تولوز، موجب نگرانی پلیس فرانسه شد.
به گزارش جروزالم پست، مدرسه یهودی در شهر تولوز که در سال ۲۰۱۲ مورد حمله تروریستی قرار گرفته بود، بار دیگر به موضوع بحث رسانه های فرانسه تبدیل شد. بر این اساس پرواز یک پهپاد مشکوک بر فراز این مدرسه، یگان های پلیس را در مورد تکرار این حمله نگران کرده است.

حمله هکری به روزنامه‌نگاران آمریکایی از اتیوپی

سایبربان: رسانه‌های غربی مدعی شده‌اند دولت اتیوپی با خریداری یک نرم افزار جاسوسی به روزنامه‌نگاران آمریکایی حملات هکری انجام داده است. ظاهرا این جاسوس افزار از شرکت امنیتی ایتالیایی Hacking Team خریداری شده و رهبران این کشور از آن برای مقابله با افراد مورد نظر خود در خارج از این کشور استفاده کرده اند. این جاسوس افزار که آرسی‌اس (Remote Control System: RCS)‌ نام دارد می تواند ابزار رمزگذاری داده ها را مختل کرده و دسترسی به داده‌هایی که از این طریق قفل شده‌اند را ممکن کند.

جاسوسی اتیوپی

 

بذل و بخشش اطلاعات خصوصی کاربران فیس بوک به آگهی‌دهندگان

فارس: مدیران فیس بوک می‌گویند با همکاری شرکت DataSift ابزاری جدید ارائه می کنند که به شرکت‌های بازاریابی امکان می‌دهد به طور آنی از دیدگاه های کاربران مطلع شوند. ابزار یاد شده که Topic Data نام دارد از قابلیت فراوانی برای پردازش لحظه به لحظه موضوعات و مسائلی که کاربران در فیس بوک در موردشان صحبت می کنند، برخوردار است و پس از بررسی انبوه اطلاعات تولید شده توسط افراد خلاصه ای از مباحث مهم را در مورد هر موضوع در اختیار شرکت های تجاری و آگهی دهندگان قرار می دهد. شرکت DataSift که در زمینه تجزیه و تحلیل انبوه اطلاعات یا همان big data تخصص دارد، با استفاده از ابزار یاد شده پست های میلیاردها کاربر فیس بوک، لایک ها و کامنت های آنان را مورد بررسی قرار می دهد.

datashift

 

آیا داعش هک می‌کند؟

پلیس اف بی‌آی آمریکا: ماموران اینگونه توجیه می‌کنند که در حملات قبلی، هکرهای آماتور از ابزار ارتباط با داعش استفاده می‌کردند تا توجه بیشتری به خود جلب کنند و در واقع حملهٔ واقعی از سوی داعش انجام نمی‌شد.

هک داعش

 

فناوری مخفی سیا برای جاسوسی از تلفن‌های همراه

تسنیم: آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا “سیا” فناوری مخفی موسوم به “جعبه کثیف” را در اختیار پلیس آمریکا قرار داده است تا با استفاده از آن اقدام به جاسوسی از تلفن های همراه کند. فناوری جعبه سیاه که از سوی سیا در اختیار پلیس آمریکا قرار گرفته است به این صورت عمل می کند که این جعبه کوچک با نصب بر روی هواپیماها مانند برج های مخابراتی فعالیت کرده و قادر است تا ارتباطات مخابراتی مربوط به هزاران شهروند آمریکایی را به طور همزمان رصد و جمع آوری کند. این هواپیماها که توسط وزارت دادگستری آمریکا مورد استفاده قرار می‌گرفته از ۵ شهر به پرواز درآمده و محدوده پروازی آنها تقریبا کل آمریکا را پوشش می داده است. همکاری بین سیا و وزارت دادگستری آمریکا در زمینه جاسوسی از تلفن‌های همراه تقریبا از ده سال پیش آغاز شده است.

 

همکاری نیوزلند با NSA برای جاسوسی از ایران

مشرق: اسناد تازه‌ای نشان می‌دهد نیوزلند با جاسوسی از ۲۰ کشور شامل ایران، اطلاعات دریافتی را در اختیار آژانس امنیت ملی آمریکا(NSA) می‌گذاشت.سازمان جاسوسی نیوزلند اطلاعات ارتباطی ۲۰ کشور که شامل شرکای نزدیک ارتباطی نیوزلند نیز بوده، جمع ‌آوری کرده و در اختیار آژانس امنیت ملی آمریکا گذاشته است. جاسوسان نیوزلندی از چین که بزرگ‌ترین شریک تجاری این کشور است و هم‌چنین کشورهای دیگری چون ژاپن، کره شمالی و کشورهای جنوبگان جاسوسی می‌کردند. جاسوسی‌های نیوزلند فراتر از مرزهای جنوب شرق آسیاست که در گزارش دیگری هفته گذشته منتشر شده بود. رهگیری‌های ماهواره‌ای سازمان امنیت نیوزلند از ماهواره‌هایی است که در ایستگاه «وایهوپای» متعلق به دولت نیوزلند می‌باشد و ارتباطات آنلاین و تلفنی سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌های دیگر کشورها در نیوزلند را ردیابی و شنود می‌کردند. “ادوارد اسنودن” مقاطعه کار پیشین آژانس امنیت ملی امریکا می‌نویسد:”در نیوزیلند گنبدبزرگ سفید و عجیب و غریبی در دره موسوم به “وایهوپای” وجود دارد که با سیم‌های خاردار تحت محافظت قرار دارد. در حال حاضر، اسناد اسنودن نشان می‌دهند که در این گنبد آژانس امنیت ملی امریکا با فناوری‌های پیشرفته به رصد تمام پیامک‌ها، ایمیل‌ها و تماس‌های تلفنی شهروندان ساکن منطقه اقیانوس آرام و آسیا پرداخته است.”

نیوزلند

 

امکان خلاصه سازی فایل‌های گفتاری در کشور فراهم شد

فارس: محققان دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی امیرکبیر، نرم افزاری برای خلاصه سازی فایل‌های گفتاری عرضه کردند که بر اساس جستجوی اطلاعات مهم اقدام به خلاصه سازی فایل‌ها می‌کند. در طراحی این نرم افزار از روش یادگیری ماشین به نام روش «نیمه‌نظارتی» استفاده شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا