مطالب قدیمی

مرور رسانه ها ۵ مرداد ۹۴

 

گزیده ای از اخبار مهم امروز یعنی دوشنبه ۵ مرداد ۹۴ را با موضوع فناوری در ادامه مشاهده کنید:

متخصصان فناوری‌ اطلاعات فاقد مهارت‌های مورد نیاز صنایع هستند

وبلاگ زمانا: فناوری اطلاعات و ارتباطات مقوله‌ی جدیدی است و هنوز هم در بین عموم مردم آن‌طور که باید جا نیافتاده است. متأسفانه در بیشتر کشورها فعالان فناوری‌ اطلاعات و متخصصان این حوزه نیز مهارت‌هایی که متناسب با نیاز سازمان‌ها باشد را ندارند. افرادی هم که به شکل تجربی در این زمینه فعالیت دارند چون تحصیلات دانشگاهی ندارند مورد قبول بسیاری از شرکت‌ها یا سازمان‌ها قرار نمی‌گیرند.

امروزه با الکترونیکی شدن بیشتر سیستم‌ها، نیاز به نیروهای متخصص فناوری اطلاعات بیش از هر زمان دیگری احساس ‌شود. اکنون شاید بتوانیم بگوییم که فناوری اطلاعات در بهترین موقعیت خود قرار دارد. اما به نظر می‌رسد فاصله بزرگی بین تخصص‌های موجود در میان مردم و مهارت‌های مورد نیاز در صنعت وجود دارد.

با این وجود، این موضوع نباید نادیده گرفته شود که فناوری‌ اطلاعات یکی از قطب‌های مهم اقتصاد هر کشور است و جالب است بدانید که در حال حاضر نزدیک به ۶.۵ میلیون نفر در آمریکا در زمینه‌ی تکنولوژی و فناوری‌های نوین فعالیت دارند و این تعداد روز به روز در حال افزایش است.

فناوری-اطلاعات

 

مسدود شدن وبسایت های اینترنتی کردی در ترکیه

به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از واحد برونمرزی، اداره مخابرات ترکیه به عنوان مسئول نظارت بر شبکه های اینترنتی کشور از اوایل روز یکشنبه شمار زیادی از وب‌سایت‌های خبری کردی را فیلتر کرد. از وب‌سایت‌های فیلتر شده می‌توان به “روداو”، “باس نیوز”، “دی‌ها”، “آن‌ها”، روزنامه “اوزگور گوندم”، “یوک سکوا هابر”، “سندیکا دات اُ آر جی” و “رژ نیوز” اشاره کرد. دسترسی مردم ترکیه همچنین به شبکه های اجتماعی فیس بوک و توئیتر نیز به دلائل نامعلوم دچار مشکل شده است.

آغاز همکاری های امنیتی ایران و تلگرام

۸صبح: یکی دو روزی است که نرم افزار پیام رسان تلگرام در ایران دچار اختلال شده و در بسیاری مواقع پیام ها در تلگرام ارسال یا دریافت نمی شوند و نرم افزار در حالت Updating باقی می ماند، به طوریکه استفاده از این شبکه اجتماعی از اینترنت دیتای خطوط همراه اول و ایرانسل نیز مسدود است. محمود واعظی روز گذشته در حاشیه رونمایی از نخستین سیستم رایانش ابری در همدان در خصوص علت اختلالات موجود در سیستم پیام رسان تلگرام در جمع خبرنگاران گفت: در تماسی که با مسوولین تلگرام داشته ایم آنان عنوان کرده اند که ما سیستمی برای همه کاربران دنیا طراحی کردیم که استیکر بسازند اما نمی دانستیم برخی کاربران ایرانی از این موضوع سوءاستفاده می کنند بنابراین امکان استیکر را در ایران مسدود می کنیم. این اتفاق اگرچه به ظاهر امری ساده است اما نشانی از آغاز همکاری های ایران و تلگرام در بعد امنیتی است.

30053_984

هر عملی که شما در فضای مجازی انجام میدهید به عنوان ردپای دیجیتال شما ضبط می شود

هدانا: جوان، مهم‌ترین تغییری که در آینده نزدیک در «جذب منابع انسانی» مشاهده می‌کنم، کاهش ارزش رزومه‌ها و افزایش اهمیت «ردپای دیجیتال» یا «Digital Footprint» است.

مجموعه نوشته‌های یک نفر در وبلاگ خود، در شبکه‌های اجتماعی، عکس هایی که در اینستاگرام به نمایش می‌گذارد، نوشته‌هایی که توییت می‌کند، عکس پروفایل او در نرم‌افزارهایی مثل وایبر و واتساپ و فیس بوک و کاوری که برای صفحه خود انتخاب می‌کند و مطالبی که لایک می‌کند یا به اشتراک می‌گذارد، چنان پروفایل دقیقی از دانش و نگرش شخص در اختیار قرار می‌دهد که چند برگ رزومه که با هزار دقت و وسواس پس از مشاهده آگهی استخدام تنظیم می‌شود، هرگز آن کارایی و دقت را ندارد.
این رویکرد در چند سال بعد مهمترین منبع شناسایی و انتخاب افراد در پست های شغلی مختلف قرار می گیرد. اگر شخصیت واقعی شما آن چیزی که در فضای مجازی و ردپای دیجیتال که از خود جا می گذارید نباشد دیگر نمی توانید آن را پنهان کنید و با این روش خود مجازی شما ملاک انتخاب بر سر پست مشاغل مختلف قرار می گیرد. در نتیجه قبل از آنکه برای هر عکس و پستی لایک بزنید یا نظری دهید حتما به عواقب آن واضافه شدن به رزومه دیجیتال خود فکر کنید .
در آخر توصیه می شود برای ایمیل خود پسورد امن با تلفیقی از کاراکتر و عدد بسازید پسورد آن را به هر کسی ندهید. رمز ایمیل خود را در جایی امن یادداشت کرده و یا آن را به خاطر بسپارید تا از دسترس دیگران در امان باشد زیرا ایمیل مهمترین ردپای دیجیتال شما در فضای مجازی محسوب می شود.
3403190_471
انفجار توئیتر با اعلام توافق ایران!
تفرش نیوز: اخبار و وقایع جهانی علاوه بر اینکه در دنیای واقعی اثر گذار هستند، دنیای مجازی را هم تحت تاثیر خود قرار می دهند، اتفاقی که اینبار پس از مذاکرات در فضای توئیتر به خوبی قابل مشاهده بود به گزارش خبرنگار اخبار داغ گروه فضای مجازی تفرش نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان جوان؛ ایران در گزارشی نوشت: شبکه‌های اجتماعی مملو از عکس‌ها، ویدئوها و تحلیل‌هایی در این زمینه شد. فضای مجازی، پیش از این نیز به عنوان یک ابزار اطلاع‌رسانی قوی مورد توجه کاربران و همچنین اعضای تیم هسته‌ای قرار گرفته بود. اکنون می توان شبکه‌های اجتماعی را عاملی قدرتمند در پیشبرد و به ثمر نشاندن این توافق هسته‌ای دانست.
به باور کارشناسان فناوری وزیر امور خارجه با هوشمندی توانست از این ظرفیت بیشترین بهره را ببرد طوری که یک کارشناس امریکایی، دیپلماسی ظریف را دیپلماسی بالکن، دیپلماسی توئیتر می‌داند و معتقد است هرگاه کشورهای ۱+۵ می‌خواستند ایران را تحت فشار بگذارند، ظریف با آمدن به بالکن و گفتن کلماتی کوتاه و سپس گذاشتن یک توئیت، فضا را تحت تأثیر قرار می داد.
wpid-2505713406
استفاده مقامات آلمانی از تلفن‌ یک‌بار مصرف در سفرهای خارجی

همشهری آنلاین: ترس مقامات آلمانی از شنود مکالمات خود در کشورهای خارجی سبب استفاده آنان از موبایل‌های یک‌بار مصرف شده است. مقامات آلمانی از این تلفن‌ها در کشورهایی نظیر چین و آمریکا استفاده کرده و پس از بازگشت آنها را نابود می‌کنند. به گزارش دویچه وله، ترس مقامات آلمانی از شنود مکالمات خود در کشورهای خارجی، سبب استفاده آنان از تلفن‌های همراه یک‌بار مصرف شده است. سیاستمداران آلمانی از این تلفن‌ها در کشورهایی نظیر چین، روسیه و آمریکا استفاده کرده و پس از بازگشت آنها را نابود می‌کنند. اداره فدرال آلمان در عرصه امنیت فناوری اطلاعاتی” بیش از ۱۰ سال پیش به مقامات این کشور هشدار داده بود که در سفرهای خارجی از تلفن‌های همراه خود استفاده نکنند. به گفته این اداره آلمانی، در سفرهای خارجی پیش از هر گفت‌وگوی محرمانه و مهم معمولاً مقامات موظف هستند که تلفن‌های همراه خود را تحویل دهند. در چنین شرایطی این خطر وجود دارد که گوشی تلفن همراه دست‌کاری شده و با نصب نرم‌افزارهای ویژه، مکالمات مورد شنود و جاسوسی افراد یا نهادهای امنیتی قرار گیرد.

15-7-19-16123213944285

 

واحدهای سایبری مرکز تحقیقات موشکی و هوانوردی آمریکا

سایبربان: مرکز تحقیقات موشکی و هوانوردی آمریکا دو واحد مجزا را برای فعالیت‌های امنیت سایبر مانند تشخیص آسیب‌پذیری‌ها در راستای همکاری با وزارت دفاع اختصاص داد. به گزارش واحد بین‌الملل سایبربان، مرکز مهندسی، توسعه و تحقیقات موشکی و هوانوردی آمریکا (AMRِDSEC) که واقع در رداستون آرسنال ایالت آلابامای آمریکا است، دو واحد را در این شهر برای مأموریت‌های سایبری خود اختصاص داد. رئیس سایبری این مرکز، رابرت گلداسمیث (Robert Goldsmith)، گفت:«وظیفه‌ی اصلی این دو واحد، پشتیبانی امنیت سایبر سامانه‌های موشکی و هوانوردی است و راه‌حل‌های امنیت سایبر جدیدی را برای مشکلات این سامانه‌ها ارائه خواهد داد.»

عمان؛ جایگاه سوم آمادگی در امنیت سایبر

سایبربان: جایگاه سوم عمان در موضوع آمادگی در امنیت سایبر و در برابر حملات سایبری بسیار شگفت‌انگیز است و از دلایل آن آموزش‌ها، وجود سازمان‌ها و همکاری‌های این کشور دانسته شده است. به گزارش واحد بین‌الملل سایبربان، طبق گزارشی که مؤسسه‌ ای بی آی ریسرچ (ABI Research) و سازمان بین‌المللی مخابرات (ITU) ارائه کردند، عمانبعد از آمریکا و کانادا در جایگاه سوم آمادگی در امنیت سایبر و در برابر حملات سایبری قرار دارد. مالزی و استرالیا نیز همراه با عمان در جایگاه سوم هستند. قطر نیز بعد از عمان، به‌عنوان قدرتمندترین کشور عربی در امنیت سایبری شناخته شده است که در رتبه‌ی هشتم قرار دارد. دلایل رتبه‌ی بالای عمان در این گزارش این موارد دانسته شده است: سازمان‌های اجرایی، راهبرد امنیت سایبر سطح بالا، طرح‌های جامع این کشور در امنیت سایبر، اقدامات قانونی و فنی و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی.

ایجاد شبکه اجتماعی متفاوت از سوی ویکی‌پدیا

آی تی آنالیز: جیمی ویلز، بنیانگذار بزرگترین دایره‌المعارف آنلاین دنیا در بیانیه‌ای گفته که دنیای وب یک مشکل اساسی دارد و می‌خواهد برای برطرف کردن این مشکل هر کمکی از دستش برمی‌آید، انجام دهد. از نظر او، بیشتر شبکه‌‌های اجتماعی به کاربران خود به مثابه «کالا» نگاه می‌کنند تا بتوانند تبلیغات را بفروشند. این در حالی است که شرکت‌های فعال در زمینه موبایل، هزینه‌های سنگینی را متحمل می‌شوند تا تبلیغات‌شان را به کاربران بفروشند و این امر، بحث ضروری یک سرویس کالامحور است.
فناوران- جیمی ویلز یک شبکه اجتماعی خیریه راه‌اندازی کرده است که TPO (The People’s Operator) نام دارد و مبتنی بر خدمات موبایلی در ایالات متحده آمریکا است.به نوشته فاکس نیوز، هدف ویلز از راه‌اندازی این شبکه اجتماعی آن است که مردم بتوانند از پروژه‏های خیرخواهانه حمایت کنند. این شبکه اجتماعی در واقع یک سرویس موبایلی خیریه است. این سرویس خیریه موبایلی از سال ۲۰۱۲ در انگلستان وجود داشته که مردم می‏توانند با استفاده از آن‏ به‌طور خودکار ۱۰ درصد از صورت‌ حساب تلفن همراهشان را به نهاد خیریه‏ای که انتخاب می‏کنند، اعطا کنند.
وی در مورد این شبکه اجتماعی گفت: یک پیشنهاد خوب به مشترکان می‏دهیم و هیچ هزینه اضافی از آنها دریافت نمی‏کنیم، بلکه به آنها می‏گوییم، شما می‏توانید روی اپراتور فعلی بمانید و آنها ۱۰ درصد از صورت‌ حساب شما را روی تبلیغات تلویزیونی، بیلبورد یا آگهی‏های مجلات هزینه می‏کنند یا می‏توانید به «اپراتور TPO» سوئیچ کنید و ما این ۱۰ درصد را صرف اموری می‏کنیم که شما به آن اهمیت می‏دهید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا