ویز برای صیانت از حریم خصوصی مردم بسته شد

فارس؛ سید ابوالحسن فیروزآبادی: مزیت استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی این است که اگر در فعالیت نرم‌افزارهای خارجی به هر دلیلی محدودیتی اعمال شد، در فعالیت آن‌ها اختلال ایجاد نشود. نرم‌افزار ویز با توجه به اینکه تحت مالکیت رژیم صهیونیستی بود مسدود شد که اکنون مالکیت آن به آمریکا تعلق‌گرفته است و علت مسدود شدن آن نیز همان موضوع مالکیت این نرم‌افزار است.

 یک باکتری؛ کوچک‌ترین ضبط کننده داده!

تحلیل ایران: محققان دانشگاه کلمبیای آمریکا با مهندسی باکتری E.coli کاری کردند تا با گذر از بدن و دستگاه گوارش به ضبط داده از اطلاعات بدن انسان و ذخیره آن اطلاعات بپردازد.

 هوش مصنوعی پیامک های کلاهبردارانه را مسدود می کند

تلگراف: شرکت فناوری Infobip در کرواسی سیستمی ساخته که با کمک هوش مصنوعی پیامک‌های کلاهبردارانه را ردیابی و مسدود می‌کند.

 پولی که شرکت‌های اینترنتی به جیب می‌زنند

خبرآنلاین: در سال‌های آتی بلک‌فرایدی جای خود را به سایبرماندی می‌دهد. سایبرماندی همان خریدهای آنلاین است که در روز دوشنبه و برای مدت‌زمان مشخص از سوی فروشگاه‌هایی که فروش آنلاین دارند، برگزار می‌شود.

 زنگ خطر برای تلویزیون

افکارنیوز: امروزه تلویزیون و اینترنت دو ماهیت جدا از هم نیستند و تلویزیون‌های نسل جدید عطش زیادی برای اتصال به اینترنت دارند. برای درک بهتر فرهنگ مخاطبان تلویزیون در آینده مخاطبان تلویزیون کافی است به نوجوانان و رفتار آن‌ها نگاهی دقیق بیندازیم. آن‌ها با تلفن هوشمندشان فیلم می‌بینند و با تلویزیون موسیقی گوش می‌کنند! شبکه‌های اجتماعی برخلاف تلویزیون، برای هرلحظه از زندگی طراحی‌شده‌اند نه اینکه فقط مخاطب پشت کامپیوتر یا مقابل تلویزیون باشد.صداوسیما برای اینکه فرصت تنفس در آینده را داشته باشد باید قدرت ابداع در حوزه فضای مجازی را داشته باشد، چراکه در این فضا اگر اولین نباشید بسیار سخت می‌توانید خود را به اولین‌ها برسانید.

 چرا ویز فیلتر شد ولی تلگرام و اینستاگرام نه؟

آسمان آبی: برای دولت که شرکت ارتباطات زیرساخت آن واردکننده انحصاری پهنای باند و عامل اصلی گران‌فروشی آن در کشور است، به‌ صرفه است تلگرام و اینستاگرام فیلتر نشوند.

 نرخ ناکامی فناوری اطلاعات در دنیا ۳۵ درصد است

ایسنا؛ دکتر سیروس علیدوستی(رییس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات): باید بر داده حکمرانی کنیم، نه اینکه داده بر ما حکمرانی کند، نرخ ناکامی فناوری‌های حوزه فناوری‌های اطلاعات در دنیا ۳۵ درصد است.

 یک متخصص امنیتی ویکی پدیایی غیر رسمی را برای دارک وب توسعه داده است

انگجت: یکی از متخصصان اینترنت راه‌هایی را برای دسترسی شهروندانی که به ویکی‌پدیا دسترسی ندارند در پیش‌گرفته که بر دارک‌وب مبتنی بوده و دولت‌ها در آن امکان ردیابی کاربران را ندارند.

  افزایش گرایش ایرانیان به ویدیوهای آنلاین

روزنامه شهروند: متوسط زمان تماشای تلویزیون از ١۵٠ دقیقه در ‌سال ٢٠١٢ به ١٣٠ دقیقه در ‌سال ٢٠١٧ کاهش پیدا کرده است؛ در حالی ‌که در این مدت رشد ١٨ دقیقه‌ای تماشای ویدیوهای آنلاین را شاهد بوده‌ایم.محمدجواد آذری‌جهرمی: هر کاربر ایرانی روزانه ١٩,٢ دقیقه از زمان خود را صرف تماشای آنلاین ویدیو می‌کند که از رشد بیشتر از ٩٢‌درصدی در ۵‌ سال گذشته حکایت می‌کند.جریانی که در فضای مجازی شاهد آن هستیم پویایی است که صدا‌و‌سیما نشان داده به دلیل ساختار تشکیلاتی و محافظه‌کاری‌اش هیچ‌گاه نمی‌تواند آن پویایی و سرعت لازم را داشته باشد. بر اساس آماری که CISCO ارایه کرده است، تا ‌سال ۲۰۱۷، ۶۹درصد از ترافیک اینترنت صرف تماشای ویدیو خواهد شد. بر اساس آمارهای اعلام شده YouTube به تنهایی بیش از یک ‌میلیارد بازدیدکننده در یک ماه دارد و این بیش از کانال‌های تلویزیونی است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که گرایش ایرانیان به تماشای ویدیوهای آنلاین حتی با شیب تندتری از متوسط جهانی دنبال می‌شود.میزان تماشای ویدیوهای آنلاین در ایران از ١.٢ دقیقه در ‌سال ٢٠١٢ به ١٩.٢ دقیقه در سال ٢٠١٧ افزایش یافته که متوسط جهانی این شاخص در این مدت ١٧.۴ دقیقه افزایش را نشان می‌دهد. بر مبنای پایش شاخص‌های توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور که اوایل امسال منتشر شده بود تا پایان‌ سال ۹۵، شمار کاربران ایرانی که از اینترنت استفاده می‌کنند، به ۵۳.۲۳‌درصد رسید.

  اپلیکیشن اندروید شناسایی صوت ساخته شد

ایندپندنت: به‌تازگی اپلیکیشن اندرویدی ساخته‌شده که با تکیه‌بر فناوری سونار صدای فرد را شناسایی می‌کند. قرار است از این فناوری در دستیارهای صوتی مانند آمازون اکو و گوگل هوم نیز استفاده شود.

 نقش دادهها در افول و ظهور شرکت‌ها

ایسنا؛ دکتر وحید احمدی(رئیس مرکز تحقیقات علمی ایران): در نظام نوین مفهوم داده به عنوان دارایی استراتژیک تلقی می‌شود که بر این اساس رویکرد ما نسبت به حکمرانی داده‌ها متحول شده است. با توجه به اهمیت داده‌ها در بخش‌های مهم اقتصادی و اجتماعی به طور قطع داده‌ها می‌توانند جایگزین مناسبی برای نفت باشد.در کشورهای توسعه یافته اقتصاد ریسک‌پذیر مطرح شده است که در این اقتصاد دیتا و داده‌ها در کاهش ریسک بسیار موثر بوده است.

 مهارت در یک بازی مشخص می‌تواند نشانۀ نبوغ باشد

میزان: محققان در پژوهشی متوجه شدند میان برخی بازی‌های کامپیوتری و نبوغ ارتباط وجود دارد. با این حال محققان گفته‌اند که بازی‌کردن شما را باهوش‌تر نمی‌کند.

 بیت کوین؛ پولی بدون افسار

عماد ایرانی(کارشناس حوزه بانکداری الکترونیک): اگر قرار باشد همه مردم به سمت استفاده از بیت‌کوین‌ بروند، در نهایت کاهش ارزش پول ملی را خواهیم داشت، چرا که مردم از طریق دلار نسبت به تهیه بیت‌کوین اقدام می‌کنند.

  استفاده از داده‌­های تشخیص چهره توسط دولت استرالیا

انگجت: استرالیا به دنبال استفاده از سیستمی است که با کمک داده‌های تشخیص چهره، اطلاعات افراد را در اختیار مخابرات و بانک‌ها قرار می‌دهد.

  اسلام‌ستیزی آنلاین با اکانت‌های جعلی

گاردین: تحقیقات یک موسسه ضدنژادپرستی در آمریکا نشان داد که افزایش اسلام‌ستیزی در فضای مجازی حاصل فعالیت اکانت‌های (حساب‌های کاربری) جعلی است.

 سرمایه‌گذاری ۱۷میلیارد دلاری شرکت‌های خودروساز روی سلول‌های بنیادی

فارس؛ احمد حمزه(عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس): طبق اعلام اعضا بعضی شرکت‌های خودروساز دنیا در حال سرمایه‌گذاری‌های ۱۶ الی ۱۷ میلیارد دلاری بر روی موضوع سلول‌های بنیادی هستند.  اعضای ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول های بنیادی تأکید داشتند که این رشته، رشته‌ای پول‌ساز در دنیا محسوب می‌شود و بسیاری از مؤسسات اقتصادی در حال ورود به این حوزه هستند.

دیدگاه شما چیست؟