مطالب قدیمی

مرور رسانه ها ۲۸ فروردین ماه

تعامل بین دست و مغز کاربران توسط گوشی‌های هوشمند مختل می‌شود

تعامل بین دست و مغز کاربران توسط گوشی‌های هوشمند مختل می‌شود

محققان دانشگاه زوریخ اخیرا پژوهشی انجام داده‌اند که در آن فعالیت کورتکس (ساقه مغز) مغز افرادی را که با تلفن‌های هوشمند کار می‌کنند، با فعالیت کورتکس مغز افرادی که هنوز تلفن‌های همراه نوع قدیم را به کار می‌برند، مقایسه می‌شود.

آنها قصد دارند نشان دهند چگونه تایپ کردن پیام، بالا و پایین بردن صفحات وب، و خواندن ایمیل روی تلفن همراه، تعامل بین انگشت شصت و مغز ما را تغییر داده است.

در این پژوهش جمعا ۶۲ الکترود به روی کلاه مخصوص نوار مغزی (الکتروانسفالوگرام) نصب می‌شود. داوطلب کلاه را به سر می‌گذارد و الکترودها، فرآیندهای مغزی را هنگام لمس تلفن با انگشت شست، انگشت پیش و انگشت وسط ضبط می کنند. سپس این داده ها با سابقه دستورهایی که در پرونده ای در تلفن همراه ضبط شده است، مقایسه می شود.

پژوهشگران دریافتند افرادی که با صفحه نمایشِ حساس به لمس کار می‌کنند، هنگام لمس با انگشت شست و نوک انگشتان دیگر از افرادی که با تلفنهای نوع قدیم با صفحه کلید کار می کنند، فعالیت مغزی بیشتری بروز می دهند.

پردازش لمس در مغز کاربران تلفن های هوشمند با افرادی که این نوع تلفن‌ها با صفحه حساس به لمس را به کار نمی‌برند، متفاوت است. در نتیجه کلا تمام افت و خیزهایی که در زندگی روزمره پیش می‌آید، اثر خود را در مغز و در نحوه پردازش اطلاعاتی که از دست دریافت می‌شود، به جا می‌گذارد.

 تب «تبلتیسم» کودکان ایرانی را تهدید می‌کند

دکتر آزاد فلاح، یادآور می‌شود: آسیبهای دیگری همچون گسترش روابط نامشروع، تجمل زدگی و مصرف گرایی، بیماری‌های استفاده بیش از حد از تبلت و موبایل نیز وجود دارد که برای غلبه بر آن باید افزون بر دولت، از حضور نخبگان فرهنگی، اجتماعی و امنیتی برای چاره جویی در برابر این تهدید‌ها و بدل کردن آنها به فرصت استفاده کرد.

این مشاور و روان‌شناس خانواده می‌افزاید: یکی از تئوریسین‌های فرهنگ غربی در این باره گفته است: اگر می‌خواهید جامعه‌ای را ویران و نابود کنید، خانواده‌ها را هدف قرار دهید؛ اگر توانستید بنیان خانواده را سست کرده آن را به فروپاشی نزدیک نمایید، نابودی و اضمحلال جامعه حتمی است.

وی مد شدن خرید تبلت برای بچه‌های حتی زیر دبستان را یک اپیدمی ضدفرهنگی دانسته، می‌گوید: نرم افزارهای سرگرم کننده ضد دینی و نیز بازی‌های مستهجن از طریق این وسایل براحتی در دسترس بچه‌ها قرار گرفته و آنها از همدم اندرویدی‌شان(!) بدون واسطه، روابط غیراخلاقی و شنیع را فرامی‌گیرند. متاسفانه بیشتر والدین می‌خواهند با خرید یک تبلت، بچه‌ها را پایبند خانه کنند، غافل از اینکه در محتوای این بازی‌ها، صحنه‌هایی مانند بوسه‌های غیر معمول، آموزش زایمان و حتی نحوه تماس و ارتباط با جنس مخالف وجود دارد.

این کار‌شناس رسانه و فضای مجازی تأکید می‌کند: هم اکنون با افزایش واردات مجاز و غیرمجاز دستگاه‌های اندرویدی، موج «تبلتیسم» در ایران راه افتاده و می‌رود به عنوان یک سونامی کشور را در فضای وهم‌آلود بازی‌های مستهجن و غیر اخلاقی و حتی ضد هویت ملی فرو برد.

روسیه بهتر از ایران هجمه‌های رسانه‌ای را رصد می‌کند

index

موسسه مطالعات استراتژیک روسیه نخستین نمایه از خصومت‌های رسانه‌های جمعی جهان را منتشر کرده است که در آن تبعیضات ضد روسی در انتشارات رسانه‌های کشورهای مختلف اندازه‌گیری شده و سپس برای هر کشور یک نمره کلی در نظر گرفته می‌شود.

از ۱۸ فوریه ۲۰۱۵ این موسسه ـ اتاق فکری که در سال ۱۹۹۲ و بدست رییس‌جمهور روسیه تاسیس شد ـ «نمایه خصومت‌های رسانه‌های جمعی جهان» جدید خود را منتشر کرده است. هدف اصلی آن این است که با تحلیل مطالب رسانه‌های جمعی کشورهای دیگر میزان دوستی آنها با روسیه درجه‌بندی شود. هدف دیگر شناسایی دولت‌هایی است که خصمانه‌ترین سیاست رسانه‌ای علیه روسیه را داشته و «امنیت اطلاعاتی» آن را به خطر می‌اندازند.

این گزارش تحلیلی، نتیجه تحلیل‌های مفصل سیاست‌های رسانه‌های کشورهای مختلف در سال ۲۰۱۴ است،‌ یعنی وقتی که تغییرات مهمی در نحوه بیان رسانه‌های غربی در مورد روسیه رخ داد. مؤلف این نمایه دکتر ایگور نیکولایچوک یکی از اعضای ارشد موسسه مطالعات استراتژیک روسیه است. وی بیان می‌دارد که در طول سال ۲۰۱۴ رسانه‌های غربی شروع به «پخش پروپاگانداهای ضدروسی بیش از پیش کردند»، که وی آن را آغاز «جنگ اطلاعاتی جهانی» علیه روسیه می‌نامد.

گزارش دو نهاد آمریکایی از افزایش ‘پیچیدگی و فراوانی’ حمله‌های سایبری ایران

tg

گزارش مشترک یک شرکت امنیت سایبری و یک مرکز فکری در واشنگتن می‌گوید ایران به پیچیدگی و فراوانی حمله‌های سایبری‌اش افزوده است و این روند حتی در دو سال اخیر که مذاکرات هسته‌ای جریان داشته، ادامه یافته است.

این تحقیق تازه که شرکت امنیت سایبری نورس و مرکز فکری امریکن اینترپرایز انجام داده‌اند، هشدار داده است که اگر طبق تفاهم هسته‌ای تحریم‌ها علیه ایران تعلیق شود، این کشور می‌تواند درآمد نفتی‌اش را برای سلاح‌های سایبری هزینه کند.

فردریک کیگن، مدیر پروژه “تهدیدهای وخیم” در موسسه امریکن اینترپرایز، که به بررسی فعالیت‌های سایبری ایران پرداخته است در این باره به بی بی سی فارسی می‌گوید: “فضای سایبری سلاحی در اختیار آنها [ایران] گذاشته که فنآوری هسته‌ای نگذاشته است.”

آقای کیگن می‌گوید ایران می‌تواند وجود این سلاح را به نحو قانع‌کننده‌ای انکار کند؛ و البته خودش تاکید می‌کند که همین پوشیدگی، تهدیدهای سایبری را برای خیلی از کشورها “جذاب” کرده است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا